Kezdőoldal » Otthon » Kert » KALIFORNIAI PAPRIKÁBÓL (Bell...

KALIFORNIAI PAPRIKÁBÓL (Bell pepper) és/vagy KÁPIA PAPRIKÁBÓL kivett magok ültetésével érdemes kísérletezni? Mekkora a valószínűsége, hogy a termés hasonló lesz ahhoz, mint amiből a magok származnak?

Figyelt kérdés

Nyilván jobb a profi mag, de kíváncsi vagyok.

Valaki nevelt már zöldségesnél vásárolt termésből kivett

magból ilyen, vagy más paprikákat? Mik a tapasztalatok?



2015. febr. 21. 22:27
 1/7 anonim ***** válasza:

Két dologtól függ főleg:

1. Az adott paprika milyen fajta. Ha F1-es hibrid, akkor valamelyik ősre fog visszaütni az utódok jó része. Lehetséges komolyabb minőségromlás is egyes töveknél.

Ha nem hibrid, hanem stabil fajta, akkor lehet ugyanolyan az összes utód, mint amiből kiszedted.

2. Volt-e a közelében másik fajta, ami átporozhatta. Üvegházakban is szoktak alkalmazni pl. poszméheket a jobb kötődésért, amik nem nézik a fajtaazonosságot, hanem össze-vissza repkednek a különféle fajták virágai között.

Amikor először láttam kaliforniai paprikát vagy 20 éve, akkor kiszedtem a magját és elültettem. Szép lett a többség, csak ahány tő, annyi féle termés: pirosra, narancsra és citromsárgára váltottak zöldből, egyik hosszabb volt, másik rövidebb, stb...

De mindegyik ehető lett, és ez a lényeg.

2015. febr. 22. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem ajálom.Pár éve megpróbáltam hatalmasra nőtt a palánta,szép nagy levelekkel,de paprika termést nem hozott.

Ha gondolod pármagot csak kiváncsiságbol ültess el,és majd meglátod.

2015. febr. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ezekről az F1 hibridekről sokat lehet hallani manapság.

De mit is jelent ez pontosan? Mármint, hogy F1-es egy

egyed. Generációra utal, vagy ilyesmi?


Átporzás: Tehát ha valaki magot akar vételezni egy adott

jó fajtából, akkor annak közelébe ne nagyon ültessen

más fajtákat (pl. kápiát és kaliforniait egymáshoz

közel), mert könnyen lehet, hogy összeporozódtak?

Mondjuk ezt nem igazán lehet kivédeni, mert máshonnan

is jöhet más paprika virágpora a rovarokkal, nem?


Azt szeretném még kérdezni, hogy egy tő kaliforniai

paprika hány termést hoz átlagban, ideális esetben?

(megfelelő meleg, napsütés és víz)

2015. febr. 22. 19:20
 4/7 anonim ***** válasza:

F1: első szaporítási fokú hibrid. Azaz, két különböző fajtát átporoznak, és az ebből az akcióból közvetlenül származó mag az F1. Ha ezt elültetik és ennek a magját kiszedik, az lesz az F2, amit nem érdemes csinálni, mert ott a tulajdonságok már nagy szóródást mutatnak.


Ha van olyan fajtád, ami nem hibrid, hanem egy önálló stabil fajta, akkor a mesterséges megtermékenyítést alkalmazhatod, ha fajtabiztonságra törekedsz.

Keresel olyan virágot, ami már nyílófélben van. Becsomagolod vattába, fél vagy egy nap múlva kicsomagolod, leszeded a szirmokat, megporzod a saját virágporával vagy más azonos fajtájúval, aztán újra visszacsomagolod a vattába. Nem tudom, hány nap egy paprikavirág élettartama, ennek letelte után leveszed a vattát, és ha beért a paprika, elrakod a magját.

Én ezt úgy szoktam egyébként, hogy pár tövet 50-100 m-rel távolabbra ültetek a többi paprikától, ott már elég kicsi a valószínűsége, hogy pont egy olyan rovar találja meg a virágját, ami előzőleg egy másfajta paprikán járt.

2015. febr. 22. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Én inkább veszek normális magokat,egy kicsit drága ,de biztosabb mint kisérletezni.
2015. febr. 24. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat és az érdekes, vattás megoldást.

Az aggályom csak annyi, hogy a paprika virága igencsak

könnyen lepottyan, ha birizgálja az ember ...

Azért majd megpróbálom. A vattát milyen módon tartod

a virágon? Vagy csak lazán, "pókháló szerűen" rátekered?


Valószínű az lesz, hogy veszek azért magot és csak 1-2

tövet ültetek az eltett magból, kísérleti jelleggel.


Mag csomagolásán feltüntetik amúgy, hogy F1-es,

vagy sem?

2015. febr. 24. 01:03
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem szoktam csinálni, csak olvastam róla. :)

Nem érdemes kínlódni vele, filléres dolog egy csomag mag. De ha még erre se akar költeni az ember, semmi baj nem származik belőle, ha nem lesz fajtaazonos a paprika. (Piaci árusításnál gond lesz, de akkor meg főleg érdemes rászánni a pénzt az új magra.)

Természetesen feltüntetik a fajtanév alatt, hogy F1-es mag, ezzel is pár forinttal drágábban lehet eladni...

2015. febr. 24. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!