Kezdőoldal » Otthon » Kert » Füvesítés előtt mennyire...

Füvesítés előtt mennyire ajánlatos gyomirtózni és műtrágyázni?

Figyelt kérdés

A kertünkben nagyon csúnya a régi fű, újat szeretnék telepíteni. A régi füves részt úgy ahogy van felástam. Csak részben volt gazos, de ami benne volt, azt benne is hagytam. A régi fűmaradványokat is. Ásóval jól szétdaraboltam mindent. Azóta már még egyszer át lett forgatva. Most már olyan a föld, hogy szinte nem is látszik, hogy van benne valami, teljesen porhanyós lett az egész. Bár amúgy sem volt nagyon gazos.


Ezek után kell még gyomirtózni egy ilyen porhanyós talajt? Vagy majd füvesítés után? Hallottam erről a glialkáról meg hasonló szerekről, de állítólag az mindent megöl, még a füvet is. Így gondolom, hogy friss fű előtt nem nagyon ajánlatos. :) Na meg ahogy írtam, nem volt olyan szintű gaz, hogy bozótos legyen...

Van még olyan is, ami csak a kétszikűeket öli meg, de állítólag az elég füvesítés után, ha majd valamennyire kinőtt már az új fű.


Hallottam olyan véleményt, miszerint a gyomirtó benne marad a földben, illetve a gyomirtózás ellenére idővel ismét kinő a gaz.


Szóval a lényeg annyi, hogy kell vagy nem kell? :)



2015. jún. 27. 16:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A glifozát (pl. Glialka) úgy dolgozik, hogy a zöld részeken felszívódva pusztítja el a növényeket, mindenfélét. A talajra kerülve elveszíti a hatását, tehát gyakorlatilag félóra múlva már lehetne a füvet vetni, ha nem kellene megvárni a gyomok elpusztulását.

Ha most nincsenek zöld levelű gyomok a területen, akkor nem tudod mire kiszórni a glifozátot, azaz értelme 0.

Mivel a kontinentális magyar éghajlaton nyáron füvesíteni nem nagyon lehet, ezért úgyis kell még várnod legalább 2 hónapot, azaz azt megteheted, hogy hagyod kikelni a növényzetet, aztán augusztus elején legyomirtózod (így elpusztítod az évelő gyomokat), utána augusztus végén előkészíted a talajt a fűvetésre. De ha nem volt évelő gyomod, akkor nem fontos a gyomirtózás.

Utána ha az új gyeped már kezd erősödni, akkor mehet rá a kétszikűeket irtó szer.

2015. jún. 27. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Ja, azt elfelejtettem írni, hogy egy kis részen már megkezdtem a füvesítést kb. 2-3 hete és már cseperedik. :) Magyar éghajlat és nyár ide vagy oda. Igaz, kicsit hiányos, pedig egyenletesen szórtam a fűmagot. Bár a szomszédok azt mondják, hogy majd ott is kialakul a fű.
2015. jún. 27. 20:42
 3/13 A kérdező kommentje:
Ennek az egész gyomirtózásnak amúgy kinőtt gaznál van csak értelme? Mert a felásott földben maximum apró gyökérmaradványocskák ha vannak, azok is szétdarabolva.
2015. jún. 27. 21:14
 4/13 anonim ***** válasza:

Az a kérdés, hogy azok a gyökérdarabok életben vannak-e, mert a napi öntözés mellett újra fognak hajtani. (Ha nincs naponta öntözés, akkor meg jobban jársz, ha felrotálod az új gyepedet, és ősszel újraveted.)


A glifozát, mint írtam, csak a növényre kerülve szívódik fel. Földre kerülve hatását veszti.

Lehet persze gyomirtózni üres földet is, de akkor valami szuperszelektív gyomirtót kell használni, és pontosan tudni kell, milyen gyomok ellen akarsz védekezni. Ha nem sok gyom volt, akkor nem kell velük törődni, majd a Gyomstop megoldja a dolgot. (Ha tarack is volt, akkor viszont nem.)

2015. jún. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Mondjuk a totális gyomirtással jól jársz, tapasztalat hogy egy irtás után is kevesebb lesz utána a gaz, ha van tarack akkor inkább gyomirtózz!


Fent írták hogy csak zöld felületen szívódik fel , ez igaz, tehát ha úgy döntesz hogy gyomirtózod akkor várd meg míg megnő a gaz (2-3 hétig ne nyírj semmit) majd nagy zöld felületnél gyomirtózd le az egészet alaposan, használj tapadásfokozót is! Ne nyírd le mindjárt mert kell idő mire felszívódik a növényben.


Őszig feltöltheted egy kis tápanyaggal a földet,vagy majd vetéskor műtrágyázz hogy a kelő növény gyorsabban meginduljon!

2015. jún. 28. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

A már lefüvesített részt nincs szívem szétbarmolni megint, mert elég szépen nő. Majdnem minden nap locsolok, de néha az eső is besegít, már amikor van ezekben a napokban. Kiszáradni nem szokott a föld, valamennyire mindig nedves.


A kert többi részét már felástam, jövő héten vagy utána szeretném vetni az új gyepet. Elég sokat szenvedtem az ásással, nem nagyon szeretném, hogy nyár végéig elgazosodjon és utána nagy nehezen újra felássam. Szerintem azt csinálom, hogy elvetem a füvet és majd szórok rá ilyen kétszikűeket irtó szert, ha valamennyire már megerősödik.



Bár ha jól értelmezem, amit írtok, a legjobb az lenne, ha most az egészet hagynám a fenébe, hagynám augusztusig elgazosodni, a kinőtt gazra szórni glifozátot, az kiirtja, utána megint felásni és utána vetni az új füvet. Ettől az egésztől csak az tart vissza, hogy már nincs kedvem hónapokat várni és szeretném végre megcsinálni. :) Persze emellett szeretném, hogy szép is legyen a fű. Nem baj, ha nem tökéletesen parkos, mintha egy profi kertész csinálta volna /ekkora elvárásom azért nincs/, de azért ne is legyen csúnya gazos.


A glifozátot amúgy mindenképp csak kinőtt gazos de FŰMENTES részen szabad alkalmazni? Mert úgy tudom, hogy ez a füvet se kíméli... Tehát már meglévő/friss gyepnél marad a kétszikűekre való szer?


A kertben van egy füves rész is, ami nem annyira csúnya, azt meghagyom, bár gazok ott is vannak. Glifozátot semmiképpen se szórjak rá, gondolom...

2015. jún. 28. 17:05
 7/13 A kérdező kommentje:

Vagy esetleg csináljam azt, hogy most hagyom az egész kertet úgy ahogy van kb. 1 hónapig, utána jó gazos lesz, majd az egészet beszórom glifozáttal /az új és a meglévő füvet is, szóval mindent/, utána felásni az egészet úgy ahogy van és egységesen mehet mindenhová az új fű?


Bár ettől még a jövőben szerintem ugyanúgy elgazosodhat, nem? :/ Szóval nem tudom, hogy van-e valami garancia arra, hogy a jövőben full gazmentes lesz a gyep. Mert ha semmi, akkor nem sok kedvem van még 1-2 hónapot várni. Szeretném, ha már nőne a fű. :)

2015. jún. 28. 17:11
 8/13 anonim ***** válasza:
A füvesítés ilyenkor a legdrágább mulatság, ilyenkor nem is szoktunk füvesíteni emiatt,vagy tavasszal vagy ősszel ajánlott, (nyáron egész nap locsolni kell főleg homokon, főleg ha forróság van, a gazosodás is ilyenkor a legintenzívebb stb.). Tehát érdemes átgondolni még egyszer alaposan...
2015. jún. 28. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Ha ősszel füvesítesz és addig kiirtasz minden áttelelő nagyobb gyomot, akkor télen az apró gyomok majd kifagynak, így gyönyörű fűvel "indítasz" tavasszal, az őszi füvesítés legnagyobb előnye ez, ezt tapasztalatból mondom.
2015. jún. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Szomszédokat kérdeztem és azt mondták, igazából mindössze csak amiatt nem ajánlott nyáron füvesíteni, mert kiszárad. De ha öntözöm minden nap, akkor semmi gond. Édesapám is mikor annak idején elvetette a füvet, nem foglalkozott az évszakkal. Persze nem télen telepítette, de az minden volt, hogy tavasz/ősz vagy nyár. Elvetette, utána locsolgatta és ennyi.


Ezen a részen, ahol pár hete elvetettem a füvet, szintén szépen nő a fű, nyár ide vagy oda. Az én tapasztalatom eddig ez. :) Mindössze annyi a gáz, hogy nem egyenletesen nő, vannak helyek, ahol nem igazán nőtt ki. Gondolom, hülyén szórhattam el a fűmagot. Ha vetem a többit, akkor majd kiegészítem ezt a részt is újabb fűmag odaszórásával. Amúgy ezen a részen gaz se nagyon van.


Szóval szerintem elkezdem a többi rész füvesítését is.

2015. júl. 1. 18:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!