Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfa alany nevelése és...

Gyümölcsfa alany nevelése és oltása pontosan hogyan történik?

Figyelt kérdés

Szeretnék különféle gyümölcsfákat oltani.


A kérdésem az lenne, hogy az itthon meglévő gyümölcsfákról (alma, körte, szilva, meggy, cseresznye) hogyan tudok alanyt nevelni, illetve azt az alanyt mennyi idő múlva tudom oltani és milyen oltást javasoltok?


A válaszokat előre is köszönöm!



2015. júl. 2. 13:53
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha pénz spórolás a cél ne kínlódj vele nem ér annyit. Ha hobbiból akkor az szemzést próbáld ki : [link] Én oltani próbáltam de nem sikerült. Én is az alvó szemzést fogom ki próbálni.
2015. júl. 2. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Mi olyan drága rajta? Nem értem... Egyébként hobbiból szeretném csinálni, igen. A kérdés pedig nem ez volt, de azért köszönöm a válaszod, megnézem :)
2015. júl. 2. 14:32
 3/7 anonim ***** válasza:
Úgy értettem hogy ha venni akartál pár fát de gondoltad inkább oltasz magadnak hogy ne kerüljön pénzbe. Így értettem hogy nem ér a kínlódás annyit. És igen az oltást kérdezted de a szemzést tartják biztosabbnak azért írtam ezt. Meg próbáltam én is oltani de nekem nem sikerült vagy 30 ból egy se. V.színű hallgatnom kellett volna azokra akik azt mondták hogy nyugalmi állapotban szedjek vesszőt és tegyem pincébe. Kipattanó félbe lévő vesszőkkel oltottam de egy se maradt meg.
2015. júl. 2. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Igen bocs, én is félreértettem :)

De engem igazából az érdekel, hogy a meglévő fáimat tudom-e valahogy úgy szaporítani, hogy megőrizzék szinte összes tulajdonságaikat. Úgy tudom ehhez kell alany a fáról és majd később oltóvessző, de az alanyt hogy tudom belőle megszerezni.? Engem konkrétan ez érdekel... :)

2015. júl. 2. 16:34
 5/7 anonim ***** válasza:

Dehogy kell alany a fáról. Az alany egy vad vagy félvad rokona a nemes fádnak, ami erős gyökeret fog nevelni. De bármilyen magoncot vagy sarjat is lehet alanynak használni, ami közeli rokona a nemesnek, csak a nemes magoncok gyökértulajdonságai bizonytalanok, vagy jók, vagy rosszak.

Az almák alanyait sarjaztatni szokták (erre szelektált fajtákat), a körtét leggyakrabban vadkörte magoncára szemzik, a szilvát mirabolanszilva magoncára, a meggyet meg a cseresznyét pedig sajmeggyére, ritkábban vadcseresznyére.

Keresned kell ilyen alanynak való növényeket (elvadult kertekben, a természetben, ismerősöknél), a kertedbe ültetni, és kezdheted az oltást vagy szemzést. A Youtube-on van ezer videó a módszerekről, meg a neten leírások.

Melyik részén lax az országnak?


Harmadik: hűtött oltóvessző valóban jobb, de nyugodtan lehet oltani már kihajtott nemesről szedett vesszővel is, nekem vannak fáim, amiket virágzó fáról szedett oltóvesszővel követtem el. Csak persze jól kell oltani: nem lehet hullámos vagy lépcsős a vágás, a megfelelő részeket kell összepasszintani, stb.

2015. júl. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nah, így már világos, köszönöm! A Kisalföldön élek... :)
2015. júl. 3. 06:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Kezdetben inkább szemzéssel próbálkozz, mert sokkal egyszerűbb, mint az oltás. Most kipróbálhatod a "zöld" szemzést (szakirodalom alig említi - de igen jó módszer). Késöbb, ha oltással próbálkozol fontos, hogy a donor vesszőket nyugalmi időszakban meg kell szedni. Nekem nincs pincém, ezért nedves papírba a hűtő aljában tárolom felhasználásig.

A többi itt: [link] - jó tanulást és szórakozást!

2015. júl. 3. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!