Kezdőoldal » Otthon » Kert » Vészhelyzet! Esőben akartam...

Vészhelyzet! Esőben akartam átültetni a két méter magas orgonákat, és azt hiszem, el vágtam az egyiknek a fő gyökerét, mindenesetre egy nagy gyökeret. Ráadásul annyira szakad az eső, hogy abba kellett hagynom. Mitévő legyek?

Figyelt kérdés

2015. szept. 25. 14:53
 1/4 anonim ***** válasza:
64%
Ne izgasd magad, túléli. Az orgona rengeteg gyökeret fejleszt és gyökérsarjakról is szaporodik.
2015. szept. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
86%

Na igen, csak lehet, hogy itt oltványról van szó, azt nem írta a kérdező.


Nem az a fő baj, hogy elvágtad a vastag gyökeret, hanem hogy most fogtál hozzá az átültetésnek, nem lombhullás után.

Most sincs éppen veszve minden.

Ha ki vannak ásva, akkor vegyél fel esőkabátot, és temesd vissza a gyökereket, ne mosódjon le a föld a hajszálgyökerekről, mert az fokozottan veszélyes lesz az orgonák szempontjából. Ha nincsenek teljesen kiásva, akkor temesd vissza őket, és másfél hónap múlva folytasd.

Ha erre nincs lehetőség, akkor a lombozatot vágd vissza legalább negyedére, de ha nem elég nagy a gyökérzet, akkor maximum tizedrész maradjon, vagy inkább még kevesebb. (Mert hogy a gyökérzetnek szerintem csak 1-2 %-át hagytad meg, ehhez kell arányítani a föld feletti részeket.) Ha még nem vágtál el minden gyökeret, akkor a visszavágással ráérsz, de ha elvágtál mindent, akkor holnap csináld meg a metszést. Utána mielőbb ültesd is el őket. Bár így vizes földdel igen rosszak lesznek a kilátásaik, porhanyós földet ugyanis nem fogsz találni, amik körbevennék a gyökereket.

2015. szept. 25. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Igen, ez mind hasznos és nagy segítség, köszönöm.


Annak idején az orgonákat árnyékos helyre ültették, innen szeretném őket áttenni napos oldalra. Az egyikkel sikerült, pedig már haldoklott a fényhiánytól, legmelegebb nyár idején ültettem át, mégsem lett semmi baja.


Ennél azonban most félek. Egy nagy gyökeret mindenképpen elvágtam, a gyökérzet ennek ellenére szilárdan tartja a fát, ki sem lehetett húzni. A nagyját vissza is tudtam temetni.


Azt olvastam, az orgona sekélyen áll a talajban, emiatt könnyű átültetni. Két méteres példányoknál ez mit jelent? Mekkora gyökérrel kell számolni?

2015. szept. 25. 21:02
 4/4 A kérdező kommentje:

Kedvesek. Végül az átültetés mellett döntöttem, mivel mire lehullajtja a leveleit, már bőven fagyni szokott.


Gyakorlatilag a teljes gyökérzet sértetlenül megmaradt, a fő gyökerek szinte ágnagyságúak, és az, amiről azt hittem, főgyökér, valójában csak egy kis mellékszál volt.


A kérdés az, túléli-e? Mikor adhatok neki gyökérerősítőt? És milyet? folyadék formájában?

2015. szept. 26. 20:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!