Kezdőoldal » Otthon » Kert » 1 méter magas citromfámmal mi...

1 méter magas citromfámmal mi a teendő?

Figyelt kérdés

Magról kelt, cserépben. Úgy tudom csak akkor fog teremni, ha be lesz oltva és azután is csak ha már erős... (Ugye jól tudom?)

Érdekelne, hogy mikor kell oltani, hogyan, hol vállalnak ilyesmit, s mennyiért...?


De ami jelenleg nagyobb fejtörést okoz:


Hogy miért csak a törzs növekszik, és miért nem ágazik már el, miért nem hoz hajtásokat az oldalán???

Tavaly ilyenkor még stabil volt, de az utóbbi hónapokban olyan szépen gyorsan fejlődik (tör felfelé és hozza a leveleket), hogy már ott tartok, hogy ki kell támasztani.

Merthogy igen gyenge a törzs, és a levelek súlyától már görbül.

Lent vastag ceruza méretű, de a közepétől felfelé igen vékony...



Mit tegyek, hogy ne csak felfele nőjön, hanem erősödjön a törzs, meg inkább oldalágakat hozzon?



2014. máj. 8. 12:12
 1/6 anonim ***** válasza:

Oltani még idejekorán kell, amikor még pár arasznyi. Az oltástól kifelé lesz nemes a rész. Vagyis még a törzsébe szokás vagy az első elágazásokra ha több fatát akar az ember egy tövön. Ez nem egy utólag beadható injekció. Normál esetben az 1 méteres hajtásodból lesz egy 40 centis fácska oltás után.


Az, hogy ennyire felnyurgult, arra nem találok épeszű magyarázatot. Nekem akárhány magonc volt már 10-20 centisen elágatott. Egyébként elvileg 7-8 éves korban oltás nélkül is teremhet valamit. Nem feltétlen azt a méretet amiből származott.

2014. máj. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha ceruzavastag az alja, akkor azt nyugodtan lehet oltani. (Pontosabban, szemezni lesz jobb, vagy ki tudja.)


Nem tudom, hol vállalnak oltást, de kertészeti fórumokon érdeklődj. Pl. az Indexen van ilyen fórum. Ha megadod, merre lax, akkor van esélyed találni valakit, aki barátságból megcsinálja.


Szerintem azért nyúlik annyira, mert sötét helyen van, talán lakásban tartod.

Az elágazáshoz, formázáshoz egyébként is állandóan, évente többször metszeni kell.

Ameddig be nincs oltva, ne vágd vissza, felesleges.

2014. máj. 8. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Lakásban, de ablakban, napfényes helyen van télen is, nyáron pedig ki szoktuk vinni szabad levegőre. Sosem votl sötétben.


A levelei egyébként sűrűn vannak, igaz 1-2 lehullott, de nincs felkopaszodva, csak egyszerűen egy szár és ennyi.


Én is úgy gondolnám, hogy oldalhajtásokat kellene oltani. Csak magát a szárat nem akarnám, mert félek, ha nem sikerül, akkor tönkre van téve az egész.

Ha viszont több oldalág lenne oltva és valamelyik nem sikerül, az nem vészes még...


Arra gondoltam, hogy lemetszeném a tetejét, hátha akkor nem nő tovább felfelé, hanem oldalra erősítene. Ez hülye ötlet?


Az a baj ráadásul, hogy a legfelső levelek sokkal nagyobbak és szebbek a lentieknél, és ezáltal nehezebbek, húzza a súly és görbül a szár... :(

2014. máj. 9. 12:14
 4/6 anonim ***** válasza:

A fő szárat kell oltani minél lentebb.

Ha esetleg nem sikerül, akkor alóla kihajt majd, és ott lehet ismételni.

Lehet éppen áganként is oltani, de minek, ha nem muszáj. Akkor szokták így, ha van mondjuk egy 10 éves bokor.


A lakás egyébként nem jó hely neki. Egyrészt sötét (az ablak előtt is) a magas hőmérséklethez képest. Télen is csak akkor lenne így jó, ha 15 fok alatt lenne a hőmérséklet.

Az mit takar, hogy nyáron szabad levegőre viszitek? Kint tartjátok? Mert rövid időre kivinni nem tesz jót neki.

2014. máj. 10. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Szép is lenne, ha magas lenne a hőmérséklet... 15 fok felett talán karácsony 2 napján szokott lenni. :) Szóval abban a helyiségben őrlángon megy egy gázkonvektor, hogy azért fagy ne legyen, de a 15 fokot már luxus lenne megfizetni...

Az ablakban pedig reggeltől kb 13-14 óráig kap napfényt, ha süt persze...

Nyáron folyamatosan kint van. Egyelőre még nem vittem ki, éjszaka elég hideg szokott lenni.


Szóval jobb lenne a fő szárat oltani? Hmmm...


Vajon van Budapesten olyan hely, ahol ezt megcsinálják nem túl drágán?

2014. máj. 10. 09:00
 6/6 anonim ***** válasza:

Akkor jó körülmények között tartod, így rendben.


Mint írtam, ha keresel egy citrusos fórumot, akkor Bp-en egész biztosan találsz olyat, aki ingyen megcsinálja, ha elviszed hozzá.


Különben ez az illető szerintem vállal oltást, ha pénzért akarod. De árul is dugványozottat, lehet, hogy azzal jobban jársz. Hívd fel, kérdezd meg, beoltja-e. Nézelődni ingyen lehet nála, sok érdekességet lehet látni (és venni).

[link]

2014. máj. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!