Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan tudom megelőzni a téli...

Hogyan tudom megelőzni a téli károsodást?

Figyelt kérdés
A jövő hónap végén több fát is szeretnék ültetni. Azt, hallotam, hogy az ősszel ültetett fák jobb eséllyel maradnak meg mint a tavasziak viszont felmerült bennem a kétely, hogy a gyökérzet ebben az esetben hónapokon keresztül álla fagyos és nedves talajban szinte élettelenül. Nem fognak igy elrohadni vagy bepenészedni a csemeték gyökerei?

2015. szept. 26. 17:24
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem fognak.
2015. szept. 26. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Semmi baja nem lesz. Alaposan be kell iszapolni, jól le kell ásni, átforgatni a földet hogy laza legyen. Az ültetés előtti állapot is nagyon fontos. Ha ki van ásva a faiskolában, kérd meg a faiskolást hogy egy kis vízbe bemárthasd majd hempergesd meg a földben hogy ráragadjon. A hajszálgyökerek gyorsan elszáradnak a levegőn. Ültetés előtt érdemes a gyökereket kicsit visszacsipkodni hogy új gyökerek jelenjenek meg. A téli mélynyugalmi időszakban is van gyökéraktivitás. A fák gyökerei ekkor is dolgoznak, ezért nem fagy szét a fa. Tény hogy ez a munka meg sem közelíti a vegetációs időszak gyökéraktivitását. Elrohadni, bepenészedni semmiképp sem szoktak. Ami miatt inkább aggódni szoktak, hogy télen a fagy egyszerűen a hajtásokon keresztül elszárítja a fát. Van aki sárral keni be, van aki ujságpapírt köt rá. Én még sosem tettem semmi ilyet, mégsem volt sosem problémám. Viszont ha már a tél és a veszély szóba került, akkor felhívnám a figyelmet a fák (nagyobbak) törzsein jelentkező felfagyások elkerülésének lehetőségére. Biztos láttatok már olyan fákat amiknek a törzse pár centiméterekben, de sok helyen fel van repedezve. Főként a déli oldalon. Ennek oka, hogy főként január, február hónapokban, már napközben a napnak lehet olyan ereje, ami a fa törzsének felületét felmelegíti, majd amint a nap elbújik, hirtelen megkapja a környezeti, gyakran -10 fokos hideget, amit nem tud kellő rugalmassággal kezelni, így felreped. Ezek a sebek aztán elég sok kártevőnek, betegségnek nyújt rejtekhelyet. Ennek megelőzése okán, érdemes ilyenkor fehérre meszelni a fák törzsét. (falfesték is lehet) A lényege, hogy a fehér tözs nem szívja magába a nap sugarait, nem tud úgy átmelegedni, így nem fagy szét. Nem repedezik fel, nem bújnak el benne a kártevők, betegségek, és még szép is.
2015. szept. 26. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez így okés és jó tanács alapvetően, viszont én mindenféle vízbe mártást és vízben áztatást károsnak tartok, mert a gyökérszőrökre tapadt földmorzsák leáznak, ami által nehezedik az indulás, még a beiszapolás ellenére is.

A megvett csemeték gyökerét bele kell tenni egy nejlonzsákba, melléjük fél lapát nedves földet vagy vizes fűrészport, és kész, kibírják hazáig.

Valamint a gyökerek végét visszavágni is csak akkor szabad, ha még nagyon frissek a sebek, beforrt gyökérvégek esetén már kárt csinálunk vele.

2015. szept. 27. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

De igen, be fognak penészedni a gyökerek és elrothadnak.

Ennek megelőzésére háromnaponta ki kell húzni a csemetéket a földből és hajszárítóval megszárítani a gyökereket.


Most örülsz, hogy ezt írtam?

Miért nem volt jó neked, hogy három válasz arról szólt, hogy nem lesz semmi bajuk?

Felesleges volt kiemelni a kérdést, elég lett volna megköszönni a válaszokat.

2015. szept. 30. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!