Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha fakivágás közben a telkemen...

Ha fakivágás közben a telkemen megsérül a favágó, maradandó egészségkárosodást szenved, akkor anyagi felelősséggel tartozom érte?

Figyelt kérdés
A magántelkemen ki fogok vágatni 3 db akácfát és megkértem két férfit, akik segíteni szoktak kerti munkákban, hogy vágják ki a fákat. Nem először csinálnak ilyet. De nem tudom, hogy mi történne, ha valamelyik megsérülne. Ez munkahelyi balesetnek számítana?

2015. okt. 11. 08:02
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
37%

OFF

"Ha a munka végeztével az illető nem tud számlát adni"


Ezt nagyon sokan elfelejtik és sokan elmismásolják az alacsonyabb ár miatt(ami nem is feltétlenül igaz, max a vállalkozó előnyére), pedig nagyon nem szabad. Sajnos idehaza (nem tudom külföldön mi a helyzet) nagy divatja van hogy a vállalkozók nem adnak számlát semmiről, maximum a felhasznált anyagokról, hogy megspórolják az adót. A megrendelő pedig elfelejti, hogy ebben az esetben semmiféle garancia nincsen abban az esetben, ha bármi probléma van a megrendelt szolgáltatással. Ha a kőműves hanyagul lebont egy közfalat majd később amiatt a plafonon (jó esetben) 10 centis repedés lesz, akkor számla nélkül simán rámondja hogy ő ott sem volt és nem végzett semmi munkát, nem felelős érte.

Azt is elfelejtik az emberek, hogy hiába van biztosítás a házon, ha egy szerelő hanyagul végzi ott a villanyszerelést, nem ad számlát, és később zárlat miatt leég a ház, akkor a biztosító be fog inteni hogy nem szakszerű villanyszerelés miatt volt a tűz, amit a tulaj okozott (nincs számla - nincs bizonyíték).

Amikor az ács csinálta a tetőt és kértem a számlát a végén, csak kiderült hogy nincs neki még számlatömbje se, soha nem kért tőle számlát senki. Azóta mindig előre kérdezem a mestert hogy számlaképes -e, mert fogom kérni. Inkább kerüljön többe, mintsem később kelljen szívni emiatt.

Egy dologra nem kérek soha számlát, az pedig a tűzifa, mert az az erdei köb nagyon szubjektív mértékegység.

2015. okt. 12. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
59%

Igen, itt két dolog keveredik.

Az egyik, hogy felfogadok egy hivatalosan is fakivágásra specializálódott vállalkozót, aki adott díjért kivágja nekem a 3 db akácfát. Betartja a munkavédelmi szabályokat, befizeti a TB-t és járulékokat, és természetesen az elvégzett munkáról számlát is kiállít.

A másik verzió pedig az, hogy leszólítok két szakképzetlen hajléktalant, és munkát ajánlok nekik. Hogy vágják ki az udvaromon lévő 3 akacfát okosba.

Na ha ebből baleset van, és valamelyik nagy jogvédő szervezet ráugrik és elvállalja a képviseletét a megsérült manusoknak, akkor rövid úton kiderülhet, hogy te lettél a foglalkoztatójuk (azaz a munkaadó), nem jelentetted be őket, nem tartottál munkavédelmi oktatást, és tucatnyi jogszabályt áthágva te foglalkoztattad a 2 szerencsétlent, aminek munkahelyi baleset lett a vége...

2015. okt. 12. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
És ha írunk egy papírt, amit aláíratok velük, hogy ha baleset éri őket, akkor minden felelősség őket terheli? Hivatalosan elfogadják az ilyen papírt?
2015. okt. 17. 05:35
 14/17 anonim ***** válasza:
37%
nem. ezzel nem kerülheted ki a törvényt.
2015. okt. 17. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
0%

Írnál egy papírt, hogy övék minden felelősség?

Hát ez aranyos. És ugye ebben a papírban azt is leírnád, hogy feketén foglalkoztatod őket, és tisztában vagy azzal, hogy nem a szakképzettségük a fakivágás, azaz kontárkodnak. Netán még azt is kikötnéd, hogy a fizetségül zsebből zsebbe kapott pénzből nakik maguknak kell leadózni és leTBzni?

[Csak sajnos, ahogy az előző válaszoló is mondja, a jogszabályok éppen ellened dolgoznak, és az ellenkezőjét írják elő.]

2015. okt. 19. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
37%

sérülés esetén a hatóság kérni fogja a szerződést, mely mindenre kitér...

ha nincs, akkor sokba fáj...

a telked is munkahely...mégha nem is a csepeli kohó, de idegenek dolgoznak rajta, ráadásul veszélyes munkát végeznek..


az élet csupa rizikó...

2015. nov. 23. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
37%

Milyen szerződésre gondolsz?

Szerinted létezik olyan, hogy hivatalos, számlát adó profi favágó vállalkozó mindenre kiterjedő szerződést köt azzal, akinél fát vág?

Mert szerintem ez hivatalosan úgy megy, hogy kihívom a favágót, ő kivágja a fát, aztán megírja a számlát, kifizetem, hazamegy.

Ha közben lefűrészeli az egyik karját, hát onnantól már fél kézzel kell kivágnia a fát, de engem senki el nem marasztalhat semmiért.

Ha esetleg lejárt az engedélye a múlt héten, akkor sem, mert nekem ezt nem kell ellenőrizni. Neki kell tudnia, hogy mire van engedélye.

2015. nov. 23. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!