Kezdőoldal » Otthon » Kert » Érdemes tavasszal istállótrágy...

Érdemes tavasszal istállótrágyát szereznem, és bedolgozni a földbe (veteményes kiskert), vagy csak ősszel van értelme? Kárt okozhatok vele?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy pl. nincs ideje lebomlani, ha márciusban beforgatom, és áprilisban palántázok vagy magot vetek.

A nagy ammónia-tartalom esetleg megégetheti a kis gyenge gyökereket, és ezáltal elhalhatnak?


Ősszel nem volt lehetőségem szerezni, így semmi trágya nincs a földben.

És őszintén szólva szívesebben használnék valódi trágyát, már ha tudok szerezni, mint műtrágyát.

Csak a valódi trágyánál nagyon félek a pajortól, lótetűtől, ami nagyon szeret áttelelni a trágyában.

Az én kertemben szerencsére nincs ilyesmi, még sosem találkoztam vele, és nem akarom megfertőzni, mert utána sosem írtom ki.



2016. jan. 24. 17:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem késő ilyenkor sem trágyázni, semmi baja nem lesz semminek tőle, max nem tudja leadni az összes tápanyagot idén. Van granulált marhatrágya is, az biztos mentes a kártevőktől, és nem mű. Amúgy vannak nagyon jó talajfertőtlenítők, amivel kiirtható a legtöbb talajlakó kártevő.
2016. jan. 24. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

sejtettem, hogy írnom kellett volna a fertőtlenítésről, mert szóba kerül. :)

szóval ez egy háztáji kiskert, csak akkora mennyiségű zöldségekkel, amiket 3-an megeszünk.

a zöldségek értéke is minimális, mivel nálam is akkor fog teremni, amikor mindenhol szezonja lesz, és olcsó lesz a zöldség. persze örülök, hogy a sajátom, meg szeretek vele foglalkozni.

de a lényeg: ismerősöktől, szakirodalomból, netről gyűjtöm az információkat. annyi féle dolgot kellene beszerezni, ha mindennek eleget akarnék tenni, hogy a vegyszerek többszörösébe kerülnének a tényleges zöldság-árnak.

trágya, de abból is ilyen-olyan, meg talajfertőtlenítő, sőt ajánlott vmi bioszövet, aztán többféle permetszer, van amiből 1 liter 10000 ft, meg gyomirtó, a 3 db gyümölcsfára 3 féle permetszer, aztán még a víz meg az áram a locsoláshoz.

ez akkor lenne reális, ha ipari mennyiségben termelnék, és hasznom lenne belőle.

de nem akarok, és nem is tudok 50 ezer ft-ot elkölteni 20 paprika meg 20 paradicsompalántára.

szóval ezt a túlvegyszerezést kihagynám, ráadásul van egy kollégám, akinél semmi nem marad meg, annyi lótetű vagy mi van a földben, és nála nem használt a talajfertőtlenítő sem.

2016. jan. 24. 17:50
 3/14 anonim ***** válasza:

Jogos. Akkor marad az istállótrágya, vagy a granulátum.

[link]

[link]

2016. jan. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

na ez tetszik, 1000 ft-ot megér.


de a mértékegységekkel most bajban vagyok, bevallom.

a trágya literben van megadva, a felhasználása már tonnában, az egyik űrmérték, a másik súly.

meg a hektár... na jó, nem voltam rossz matekból, de nem szoktam hektárokkal számolni, a veteményesem kb 150 nm.

ezt az egész zsákot bele kell dolgozni, vagy csak egy részét, vagy esetleg több zsákkal?

szégyellem, de ehhez nem értek.

2016. jan. 24. 18:35
 5/14 A kérdező kommentje:

ja, és akkor ebben nem lehetnek peték, lárvák?

fertőtlenített?

ha igen, akkor 1000-2000 ft-ért inkább ez, mint ingyen az istállótrágya.

2016. jan. 24. 18:36
 6/14 anonim ***** válasza:
Az ugye 1 hektárnak 1,5 százaléka, akkor 3to/ha-ra számolva 45kg kell neked, úgyhogy 2 zsákkal szerintem tegyél bele. Amúgy ha picit legörgetsz és megnyitod az "Adatlap"-ot, ott írja, hogy 25kg/zsák.
2016. jan. 24. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Szinte kizárt, hogy legyen benne pete vagy lárva.
2016. jan. 24. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

értem, köszönöm, igazán hasznos volt!

megérte ma belépni ide! :)

2016. jan. 24. 19:03
 9/14 anonim ***** válasza:

Hát ott az adagolásnál elírás történt, és szerintem nem is véletlenül, hanem üzleti megfontolásból.

Itt egy letölthető doc, a 9. oldalon van egy táblázat.

[link]


Kötött talajon 30-40 tonna érett trágyát ír hektáronként, és ez reális is.

Vagyis, ha jól számolom, kötött talaj esetén a kertedbe 450-600 kg kell. Ha már évek óta nem trágyáztál, akkor inkább a nagyobb mennyiség.


De tavasszal bedolgozva csak és kizárólag érett trágyát szabad használni. Ősszel be lehet forgatni bármilyen félérettet is, mert a télen meg fog érni.

Szerintem legjobban jársz, ha tavasszal szórsz ki pár marék komplex műtrágyát (NPK + mikroelemek), aztán ősszel meg hozatsz egy-két utánfutó istállótrágyát.


A permetszerek jó részét nem csak 10.000 Ft-os kiszerelésben lehet megvenni, hanem párszáz Ft-osban is. És még azt sem kell egyszerre felhasználni, csak amennyi kell belőlük.

2016. jan. 25. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem a linkelt táblázatban szereplő mennyiséggel számoltam, itt csak 25-35 tonnát ír zöldségekhez, de a lényegen ez nem változtat.
2016. jan. 25. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!