Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fűszernövényt (bazsalikom,...

Fűszernövényt (bazsalikom, rozi, kakukkfű, snidling stb. ) hogy érdemes vetni? Előbb palántatálcába aztán átültetni vagy mehet egyből a végleges cserépbe (lakásban/erkélyen tartott növények lesznek)?

Figyelt kérdés
2016. márc. 2. 12:52
 1/10 gomzoli ***** válasza:

Direkt a végleges helyére!

A magokat azonban nem hintve, hanem -bármilyen parányiak is- egyesével elhelyezve a cserépen belül, néhány centis távolságokat megtartva egymástól. Kivétel talán a snidling, az lehet sűrűbben is, de akkor vékonyabbak is lesznek.

2016. márc. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
nekem a rozmaring ki se kelt soha....aztán vettem kertészetbe egy kicsit és szépen elültettem.
2016. márc. 2. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 gomzoli ***** válasza:
Tényleg, rozmaring nekünk is "bolti" volt.
2016. márc. 2. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

De ne most próbálkozz velük szobában, mert gyorsan kikelnek, megnyúlnak, elpusztulnak.

Majd április elején tedd földbe a végleges cserépbe a magokat (többet, mint ahány szálat szeretnél, mert úgyse lesz 100 %-os a kelés). Bent tartsd minél melegebb helyen, aztán amint kibújtak, egyből tedd ki őket a szabadba. (1-2 napig félárnyékba, nehogy megégjenek.)

Természetesen, ha komolyabb hidegek lesznek éjszaka, akkor meg be kell szedni őket, de az első adandó alkalommal menjenek vissza kintre. A kinti levegő biztosítja, hogy egészségesek, erősek lesznek, és nem kapja el őket a palántadőlés.

2016. márc. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ebben az esetben elrontottam. nem jött időben válasz én pedig nekifogtam az ültetésnek :) 1dl-es pihárkákba ültettem, és bizony szórtam. igaz próbáltam szellősen. a vetőmag csomagolásán az szerepel, hogy nem szabad betakarni mert fényre csírázik. meglocsoltam aztán letakartam mindegyik tetejét egy folpack-kal, hogy párás maradjon.
2016. márc. 3. 09:14
 6/10 anonim ***** válasza:

A fényen csírázó nem azt jelenti, hogy nem szabad takarni. Akkor a természetben az apró magvas növények már kivesztek volna, mert a föld teteje soha nem nedves olyan hosszú távon, hogy az elég legyen bárminek is.

A fényen csírázó azt jelenti, hogy csak pár mm vastagon szabad őket takarni. A talajszemcsék áttetszőek, így rajtuk keresztül éri fény a magokat. Általában még a fél cm sem túl sok, de 2-3 mm mindenképpen kell.

Fóliával lehet, hogy jó lesz, de így meg esélyt adtál a gombabetegségeknek.

2016. márc. 3. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Én csak azt csináltam ami a vetőmag leírásán volt. és szó szerint ez volt rajta: ne takarja be, fényre csírázik :)

de akkor véknyan betakarom földdel, a fóliát meg leszedem róla. én is gondoltam rá, hogy idővel penészedni fog.

viszont ami érdeked, hogy a bazsalikom magja locsolás után furcsán nyálkás lett, kékes-szükrés réteg van rajta és olyan plöttyedt. lehet hogy csévézve van!? a csomagoláson nem szerepel hogy vegyszerrel kezelt.

2016. márc. 4. 08:53
 8/10 anonim ***** válasza:

A csávázást látni, az valami színes bevonat szokott lenni, ilyen hobbimagvaknál általában piros.


Az ilyen apró magvak cserépbe vetésénél én úgy szoktam, hogy ujjheggyel apró köröket leírva végigmegyek a felszínen, aztán elsimítom és letömörítem a felszínt. Ettől különböző mélységekbe kerülnek a magok, valamelyik majd csak jó lesz...

2016. márc. 5. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 gomzoli ***** válasza:

Egyszer olyan bazsalikommagot is vettem, amik kb. tizesével egy kis papírpárnácskába voltak csomagolva. Pont mint a senseo kávé. Ezeket a kis lapos párnácskákat csak rá kellett teríteni a cserép földjére, és szépen beöntözni. Szinte minden darabja kikelt, jóformán hiánytalanul.

Ezért volna az az ötletem, hogy a te magjaidat is csak a föld felületére helyezd, aztán takard le egy filterpapírral, vagy egy konyhai törlőpapírral, és azon keresztül öntözd naponta. A föld felülete így nem fog hamar kiszáradni, és a mag is kap fényt!

Egyébként ha a magokat fél centi mélyre ülteted (éppcsak a felszín alá), akkor is ki fognak kelni, csak kissé tovább tarthat.

2016. márc. 5. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Így nem lehet minden fűszernövény magot egy kalap alá venni. A rozmaring maggal még nem próbálkoztam, pedig a kerti rozmaringunkon volt már mag, könnyebb dugványozással szaporítani, a levendulát tél alá kell vetni ami azt jelenti, hogy hideg-hatást igényelnek a magjai, minden magot tálcába szoktam vetni, a vetési közeg az palántaföld+durva homok keveréke aminek a tetejére rá szoktam szórni a magokat, amelyet durva homokkal fedek, ebben a közegben nagyon jól kelnek a a fűszernövények magjai, a fényre csírázókat vékonyan szoktam homokkal fedni, ezeket permetezve öntözöm, hogy ki ne mosódjanak az öntözés miatt. Mivel sekélyen vannak vetve ezért oda kell figyelni az öntözésükre, melegebb időben akár napi 2-3 permetezést is igényelnek a jó elés érdekében.
2016. márc. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!