Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szoktak-e lemosó permetezéssel...

Szoktak-e lemosó permetezéssel védekezni a szőlő lisztharmatos és peronoszpórás fertőzése ellen?

Figyelt kérdés

Úgy terveztem, hogy szőlőlugasomat lepermetezem még a rügyek megjelenése előtt, hogy a vegetációs időszakban minél kevesebbet kelljen permetezni. A tőkét, az ágakat, a vesszőket drótkefével megtakarítottam a hámló vagy a zöld színű kéregelszíneződésektől.

A Thiovit szert alkalmaznám, ám ahogy a tájékoztatót elolvastam, azt látom, hogy az alkalmazási időpontot kisleveles állapotban ajánlják.

Rosszat teszek-e, ha mégis most kezelem meg a szőlőt? (Az ajánlott időszakban úgy néz ki, nem lesz alkalmam)



2016. márc. 22. 10:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
gömbaölő kéntartalmú lemosópermetezés most is végezhetsz, azonban rügyfakadás után is, csak akkor arra ügyelj hogy ne tartalmazzon rezet.Mivel a Thiovit kéntartalmó rezet nem tartalmazó szer bátran permetezd most, és amikor legözelebb lesz rá időd ismételd meg 2-3-4 hét mulva is ráér.
2016. márc. 22. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A Thiovit csak a lisztharmat ellen jó. Peronoszpóra ellen rézzel lehet védekezni.

Vegyél olyan lemosószert, amiben van mindkettő, mert házilag nem tudod keverni. Pl. Vegesol eReS. Ez gyümölcsfák lemosására is jó.

2016. márc. 22. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

most is permeteztem egy egyszerű bordói lével..


az arányokat a neten megtalálod bordói lé címen..


én feloldottam egy kis oltottmész darabot, vagy húsz dekányi rézgálicot, aztán szűrtem, összeöntöttem(vigyázz a sorrendre), majd újra jól összekevertem, szűrtem, egy jobb akkumulátoros permetezőbe öntöttem, és irány a szőlő..most olyan kékesfehér..


minden ellen szoktak védekezni akár lemosóval is(csak időben)


Most még lehet lemosózni, de csak a szőlőt..a gyümölcsök egy része már egérfüles..

2016. márc. 22. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Vegasol permetszerrel kell lemosni.Ez mindent letakarít.
2016. márc. 22. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2016. márc. 22. 21:47
 6/11 anonim ***** válasza:

"arra ügyelj hogy ne tartalmazzon rezet"


Ellenkezőleg! Amíg a kéntartalmú kontakt permetszerek kizárólag a lisztharmat ellen óvnak, addig a réztartalmú szerek az összes többi gombabetegség ellen hatásosak.


Itt egy kiváló összefoglaló Zsigó György tanár úrtól a szőlővel kapcsolatban:

[link]

2016. márc. 23. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
De a réz leégeti a leveleket és a kibontott rügyeket, azért írtam, hogy azzal már ne permetezze.
2016. márc. 23. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"De a réz leégeti a leveleket és a kibontott rügyeket"


Persze, ha a rezet rézgálic (rézszulfát pentahidrát) formájában permetezed ki, akkor igen. De ekkor nem a réz perzseli a szőlőt, hanem a savassága miatt perzselődik meg [a kénsav égeti meg a leveleket]. De ha az oldatot lesemlegesíted mésszel [és Bordói levet készítesz] akkor nem perzselődik meg a szőlő tőle.

Amúgy is a szőlő nem réz-érzékeny. Az őszibarack az rézérzékeny, azt nem ajánlom, hogy saját készítésű Bordói lével permetezd, ha már kipattantak a rügyek, netán levelei vannak. De a szőlőt nyugodtan!

És mondok durvábbat neked. Ha nem te készíted, hanem a profik ( [link] ) akkor ők a folyamatot úgy vezetik, hogy tri-bázikus rézszulfát [CuSO4·3Cu(OH)2·H20] képződik.

[link]

A szemcseméret meg a kolloid tartományba esik. A jelzett linken található készítménybe tesznek még kolloidális kenet is. Így együtt a réz és a kén tartalma miatt az összes gombabetegség ellen hatásos kontakt permetezőszert állítottak elő.

És akkor mondom a durvát: saját kísérleteim és tapasztalatom alapján állíthatom, hogy ezt a Bordóilé+Kén NEO SC készítményt 20-25ml/10 liter permetlé dózisban bármire kifújhatod virágzásban is!!! Még a rézérzékeny őszibarackra és nektarinra is! Virágzásban is!

Később a vegetáció időszakában még bátrabban lehet használni. Mondjuk nyáron 25 fok felett a kén perzselhet. De a vegetáció időszakában is bármit megfújhatsz vele 60-80ml/10 liter permetlé dózisban, és a kénérzékeny Othello kivételével semmit nem perzsel meg, és minden gombabetegség ellen védekeztél.

Szóval a kémia azért sokat fejlődött azóta, amikor azt tanultad, hogy a réz leperzseli a levelet, és csak lemosásra jó.

2016. márc. 24. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
igen, de ezek a speciális fejlett permetszerek is tartalmaznak olajat ami ugyancsak perzsel egy bizonyos hőmérséklet felett.
2016. márc. 24. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az itteni véleménycseréket, tapasztalat-megosztásokat!!!
2016. márc. 25. 07:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!