Kezdőoldal » Otthon » Kert » Lehet a füvet önmagában...

Lehet a füvet önmagában komposztálni?

Figyelt kérdés
95%-ban ez teszi ki a kerti hulladékot. Kell valamit hozzáadni? Elég ha csak felkuapolom a kert sarkában, és havonta átforgatom? Vagy kell hozzáadni földet is?

2016. máj. 17. 15:56
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Jó ha adsz hozzá földet, ill. időnként rétegelsz rá, mert önmagában fűnyesedéket nem lehet, ill. nehézkes komposztálni.

Egyébként a kupacolás kicsit nehézkes, érdemes csinálni egy (vagy 2) komposztáló keretet. (Én pl. 4db raklapot állítottam fel, abból készítettem remek komposztálót)

2016. máj. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm! És kb mennyi föld kell arányaiban? Az a baj, hogy tavasszal illetve ősszel elégettük a gallyakat, leveleket, most már maximum gazt tudok rápakolni, vagy rózsaágakat.

A raklapos megoldáson is gondolkodtunk már. Azért jó a keret, mert akkor felváltva lehet pakolni bele a friss hulladékot, és hamarabb lesz érett komposzt?

2016. máj. 17. 16:31
 3/16 anonim ***** válasza:
Mindig komposztálom a fűnyesedéket, kb. 3 év alatt lesz kész. Nem teszek hozzá földet, de évente átforgatom. Lehet hogy gyorsabb lenne ha keverném és öntözném, de van helyem.
2016. máj. 17. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

A fű magában nagyon levegőtlenné válik, savanyodik, poshad.

A föld azért jó bele, mert kicsit szellősebb lesz.

De ha már van beindult komposzt, akkor azt is bele lehet keverni a friss nyesedékbe és akkor elég gyorsan bomlik.

2016. máj. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Ha "gondozva" lenne, akkor fél éven belül teljesen komposztálódna.
2016. máj. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

A gazokat is bele lehet tenni, persze nem a felmagzottat.

Sőt, én még a kerti tűzrakóból a hamut is bele szoktam szórni.

A földet nem kell túl vastagon rétegezni, csak hogy mindenütt beborítsa. Az én komposztom is kb. 75-80%-ban fűből szokott állni. Hátránya, hogy száraz időben fehér penészes, száraz lesz a közepe, ill. hajlamos a poshadásra. De rendszerint egy szezon alatt azért érett, jó komposzt lesz belőle.

Konyhai zöldhulladékot is lehet bele tenni.

Ha van ágdarálód, még vesszőnyesedéket-aprítékot is.

2016. máj. 17. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
A komposzt egyik lényege a rendszeres átszellőzés, a fű tömörödik és ezért szokott bepenészedni, ezért kell bele a darabosabb ág, faforgács stb. A komposzt másik lényege a föld, mert a talaj mikroorganizmusai (gombák és baktériumok) bontják le a szerves növényi hulladékot a leggyorsabban. A föld aránya 20-25% szokott lenni.
2016. máj. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Nagyon hasznos volt mind, még soha nem komposztáltam.


De honnan veszitek a földet? Sajna nincs kertem, csak pár virágágyás, onnan nem tudok annyit kilapátolni.

2016. máj. 17. 20:35
 9/16 anonim ***** válasza:
..valamint a komposztálót érdemes hűvösebb, nedvesebb, árnyékosabb részre elhelyezni. Így is néha érdemes meglocsolni...
2016. máj. 17. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

A levágott füvet vékonyan elterítve hagyd félig-meddig megszáradni (a teteje száraz legyen, az alja kissé nedves), és csak akkor rakd össze. Ha frissen összerakod, akkor garantáltan berothad a levegőtlenség miatt, vagyis elveszik a hasznos anyagai egy része. Ugyanezért alkalmatlan az olyan műanyag komposztáló, aminek nem lyukacsos az oldala.

Föld akkor kell rá főleg, ha teljesen száraz a kupac, de ha árnyékos helyre rakod, és szárazabb időben öntesz rá pár liter vizet, akkor egy év alatt komposzt lesz belőle.

A két elengedhetetlen dolog ehhez az oxigén és a nedvesség, a többi jön magától.

Nálam ezrével van benne mindig piros trágyagiliszta, pedig nem telepítettem őket, csak úgy megjelentek és elszaporodtak, aztán átdolgozzák a növényi részeket.

2016. máj. 17. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!