Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mirobalán szedése?

Mirobalán szedése?

Figyelt kérdés

Sok helyen látom hogy a szilvafák alanya a mirobalán. Felénk a határban rengeteg ilyen fa van és úgy gondoltam hogy szedek alanynak valót belőle, mert szeretném örökíteni mamáméknál lévő szilvafát. Sajna szegény már olyan öreg hogy nem sok lehet neki hátra, gondoltam majd szedek róla oltóvesszőt és megpróbálkozok vele tavasszal.

Szerintetek ha látok fiatal hajtást mirobalán mellett ha azt kiásom az jó, vagy érdemesebb dugvánnyal gyökeresíteni?



2016. dec. 6. 07:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nyugodtan szedj sarjat, semmivel nem jobb a dugvány.

Két dologra figyelj oda:

1. Véletlenül se szedj sarjat olyan fajtából, ami egy sűrű cserjést alkot, sok, viszonylag vékonyabb, földből előtörő résszel. Az ilyen nálad is eszetlenül fog sarjadzani, mindent elborít 10-15 év múltán. Az a jó, ahol a földből előjön egy vastag rész (az nem baj, ha egyből el is ágazik, van metszőollód), és a törzs körül csak pár sarj van.

2. A sarjat mélyebbre ültesd, mint ahogy volt, a felső gyökerek is 30-40 centire legyenek a felszíntől. Ha magasra ülteted, akkor levegő hatására a törzs mellett erősen jönnek az új sarjak.

2016. dec. 6. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Rengeteg kb 5-6m magas fa van a határban, amiről apósjelölt szokta szedni a cefrének valót. Onnan gondoltam hogy szedek ha sarjat nem találok akkor marad a dugvány.. Amúgy az ilyet mikor érdemes szedni most is lehetne, el lenne egy vödör földben hűvös de nem fagyos helyen, vagy csak tavasszal?

Még egy hasonló kérdés. Most tavasszal mamámtól hoztam egy magról kelt sárgabarack csemetét olyan sokat nött tavaly óta hogy a törzse 3x olyan vastag lett és vagy félm-rel magasabb. Van esély rá hogy ezen lesz barack, vagy érdemes átoltani?

2016. dec. 7. 15:35
 3/6 A kérdező kommentje:
Javítom tavasz* óta!
2016. dec. 7. 15:36
 4/6 anonim ***** válasza:

Edényben tartani felesleges, mert ha túl melegen tartod, akkor kihajt idő előtt a sötétben, kitenni meg nem lehet a fagy miatt.

Elvileg a tél folyamán is hazahozhatod a végleges helyére, csak ez a nagy hideg most a probléma. Egy a fontos: ültetéskor se a föld ne legyen fagyos, se a levegő. Meg azért érdemesebb olyankor ültetni, amikor mondanak két hét melegebb időt.

De ha csak tavasszal hozod haza, az a legbiztosabb, mert olyankor már találsz jó porhanyós földet, amit a gyökerekhez tudsz tenni, nem a ragacsosa sarat kell odagyömöszölni.


A barackmagoncon természetesen lesz barack, kb. 2 év múlva. Csak hát ez olyan dolog, hogy ki tudja, mi porozta meg a virágot, amiből lett az a szem barack, meg hogy az ősei közül melyikre mennyire hasonlít majd. Ha van egy fehér nőstény macskád, amihez járt egy cirmos, egy fekete, és egy vörös kandúr, akkor ki mondaná meg előre, milyen színűek lesznek majd a kiccicák?

Szóval, meglátod, hogy mennyire lesz jó minőségű a barack, amit teremni fog a fád, aztán ha nem leszel megelégedve vele, akkor átoltod.

2016. dec. 7. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Most november végén ültettem el 6db gyümölcsfát. Igaz akkor is fagyott mert, amit előző este kiástam gödöröt az abból kikerült föld megfagyott reggelre viszont mikor visszaástam addigra már a nagyrésze vissza volt olvadva. Most meg úgy védekezek a föld fagyással szemben hogy a fák tövére tettem szalmát és arra pluszba fóliát. 2 napja mikor -10fok volt reggel nem volt megfagyva a föld teteje hanem vizes maradt. Testvérem most hozott egy vilmoskörte csemetét, de már nem merem kiültetni pedig tudom hogy nem fagyna el a gyökérzete mert így meg tudom védeni. Nem bírom hol tárolni, így lehet hogy kiültetem mert hétfőig +6-7 fokot mond napközben este meg -2 fokokat.
2016. dec. 7. 21:28
 6/6 anonim ***** válasza:
Kényszerűségből sok dolgot megteszünk, ami amúgy nem a legjobb megoldás, de az adott helyzetben még mindig ez a legjobb.
2016. dec. 8. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!