Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor lemosózzátok a kajszit...

Mugen81 kérdése:

Mikor lemosózzátok a kajszit tavasszal?

Figyelt kérdés

Metszés után érdemes lemosózni minden fele ezt olvasni,viszont a kajszit pirosbimbós állapotban kell metszeni!

Ez az állapot majd március közepe felé szokot bekövetkezni,viszont a lemosózást már februárban fagymentes napokban meg kellene csinálni!Akkor most hogy is van ez,magyarázza már el valaki hozzáértő!?


2016. dec. 21. 18:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ezt most találtam az oázis honlapján:

"Különböző gyümölcsöknek különböző kártevőik vannak, de a tél végi lemosó permet mindegyiknek megfelelő. Egyes fajok, mint a sárgabarack, szilva, meggy és a cseresznye, igényelnek további permetezéseket is, mivel ezek nagyon érzékenyek a monília nevű fertőzésre, amibe akár bele is pusztulhatnak. Ezért ezeket a többször érdemes permetezni.


1. Február végén, a fagyok elmúltával lemosó permet Olajos rézkénnel.

2. Virágzásban monília ellen több alkalommal kell védekezni Topas vagy Chorus növény védőszerrel. "

2016. dec. 21. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Le bizony, mert a monília már azt is ellepi!
2016. dec. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Ez eddig nekem is tiszta,de hogy mosózzam metszés után, mikor februárban kellene mosózni, viszont metszeni meg márciusban?
2016. dec. 21. 20:00
 4/11 anonim ***** válasza:
Ahogy az 1.írja: lemosod februárban és márciusban is. Mert a vágási sebeken könnyedén terjedhet a fertőzés. A felsorolt fajok nagyon érzékenyek a moniliára.
2016. dec. 21. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Az 1. nem azt írta!A márciusi az már nem lemosózás,ott már Topast használsz!

Meg különben sem lemosózhatsz már virágzáskor!

2016. dec. 21. 21:13
 6/11 A kérdező kommentje:
A vágási sebekre sebkezelő kell nem lemosó!
2016. dec. 21. 21:15
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

A nagyobb, több cm-es sebekre kell a sebkezelő, de nem fogsz két napot azzal tölteni, hogy a kicsi levágott ágak helyét is lekenegesd egy nagy fán. Ezek gyorsan beszáradnak, a réz ad nekik egy kis plusz védelmet a gyógyulásig.


A februári lemosásnak minimális az értelme.

Kajszinál kizárólag a baktériumok ellen lehet védekezni olyankor réztartalmú szerrel, semmi más nem támad ennyire korán, a hűvös időben. De a baktériumok egész télen támadtak a lájtosabb idők esetén, vagyis egy őszi rezes lemosással többet érsz el, mint a februárival.

Gomba leghamarabb virágzáskor támad, konkrétan a virágmonília. Ez ellen a rezet minél később kell kiszórni, mert hiába írnak bármit, de a lemosószer jó része bizony február és virágzás között lemosódik a vékony ágakról egy esős tavaszon. Másrészt, februárban még nem tolódtak szét eléggé a rügypikkelyek, így a közöttük telelő szaporítóképletek biztonságban vannak, a permetszer nem tud oda behatolni.

A virágmonília bibén keresztül támad, előtte nem, vagyis a legjobb a lemosás hatásfoka, ha közvetlenül csak nyílás előtt lemosózol.

Ha szirmot érnek az agresszívebb rezek, akkor a szirom megbarnul, de a bibének semmi baja nem lesz így sem. Sőt, vannak olyan rezek, pl. Cuproxat, amiket virágzásban is lehet használni, nem égetnek, bár a megtermékenyülésnek azért nem tesznek jót szerintem.


Ilyenkorra már a rovarkártevők is vagy előjönnek, vagy legalábbis a mélynyugalmi állapotuk megszűnik, érzékenyebbé válnak pl. az atkatojások. A februári permetezéssel nem nagyon tudsz semmi kártevő állat ellen védekezni, amikor még el vannak bújva.

Én minden barackot úgy szoktam, őszit és kajszit is, hogy megmetszem őket 1-2 héttel nyílás előtt, mikor már pár szirmot is látni, aztán a munka végén permetezek.

2016. dec. 22. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Mivel permetezel a metszés után lemosóval vagy már topas típusú szetekkel!?

Ősszel én is mindig lemosózok!

2016. dec. 22. 10:50
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Mivel permetezel a metszés után lemosóval vagy már topas típusú szetekkel!?"


Ha a kajszit pirosbimbós állapotban metszed, akkor közvetlenül utána (aznap) Bordóilé+kén NEO SC permetszer 40-50ml / 10 liter permet koncentrációban permetezd meg a kajszit.


Vegyes gyümölcsösöm van, és minden más időpontban rügyezik és virágzik. És az időjárás sem mindig kegyes hozzám, hogy lehessen permetezni, mert volt úgy, hogy február végén napokig 5 fok felett volt ugyan a hőmérséklet, de olyan szél fújt, hogy nem lehetett permetezni. Amikor meg ellállt a szél, hideg lett.


Ha sikerül február legvégén, vagy március legelején elkapni egy permetezésre alkalmas napot, akkor én Vegesol eReS lemosóval szoktam megszórni mindent a rügypattanás előtti állapotban 100-150ml/10 liter töménységben.


Egy két hét múlva, mikor a koraiak elkezdenek fakadni, vagy virágzani, van úgy, hogy a kertet csak 3 részletben tudom megpermetezni.

1. A még nem fakadó rügyű fákat vagy Vegesol 100-150ml/10liter, vagy Bordóilé+kén NEO SC 100-150ml/10 liter oldatával.

2. A pirosbimbós és duzzadó rügyű fákat Bordóilé+kén NEO SC permetszer 40-50ml/10 liter koncentrációjával.

3. És a virágzó fákat Cuproxat 20-25ml/10 liter töménységű oldatával.


Volt olyan év, hogy a következő két héten is a fenti 3 féle töménység alkalmazásával ismételten sikerült egy-egy permetezésre alkalmas napot kifogni. És meg is permeteztem őket.


Hosszú évek tapasztalata alapján mondom, hogy virágzásban felesleges felszívódókat alkalmazni. Egyrészt nincs levélzet amin felszívódjon nagyobb mennyiség, másrészt ha a virágon keresztül valami minimális fel is szívódik, a nedvkeringés elviszi onnan és a koncentrációja annyira lecsökken a virágban, hogy teljesen hatástalan. Másrészt talán a Chorus-on kívül nem is hatékonyak még azon a pár fokos hőmérsékleten. De ez a leírásukban sajnos nem szerepel, hogy 10-15 fok hőmérséklet felett működnek csak hatásosan.

Jómagam több évig kísérleteztem egy 2010-ben olvasott cikk ( [link] ) hatására a virágzásban való rezes védekezéssel.

Bátran kijelenthetem, hogy a tribázikus rézszulfátot tartalmazó Cuproxat, vagy Bordóilé+kén NEO SC 20-25ml/10 liter permetlé dózisban hetente végzett permetezése megvédi a virágot a gombabetegségektől.

[Még egyszer hangsúlyozom, nem akármilyen réz jó erre, csak a tribázikus rézszulfátot tartalmazó speciális készítmények!!!]

Amikor már a levelek is kezdenek kifejlődni, én is adok Chorust a Cuproxathoz. A virágzásban való Bordóilé+kén NEO SC permetezést bár teszteltem és bevált, leálltam vele, és csak Cuproxatot alkalmazok már, mert a szakirodalom olvasása és méhészekkel való beszélgetés során megtudtam, hogy bár a kénnel való permetezés a méheket nem károsítja, de egy kénes virágból nektárt gyűjtő méhet a fajtársai a kaptárban leölnek az idegen szag miatt.


Régebben nagyon sokat küszködtem a moniliával és a tafrinával, mert én is a lemosózás után az ezekre ajánlott felszívódó szereket alkalmaztam. Illetve nem volt még tribázikus rézszulfát.

Mióta virágzásban Cuproxat 20-25ml/10 liter oldatával hetente megpermetezem a gyümölcsösömet, azóta tűnt el a monilia és a tafrina teljesen. [Illetve túloztam, de 10-15 tafrinás levélnél nincs több az 1200 m2-en. Ezt kézzel könnyen lecsippentem.]

2016. dec. 22. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszömöm a kimerítő választ kifogom próbálni!
2016. dec. 22. 16:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!