Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tavaly őszi gyömölcsfáim...

Tavaly őszi gyömölcsfáim akkor megmaradtak, tavasszal rügyeztek, kis lombot hoztak, majd nyár közepén mind elszáradt, már végük is van. Mi lehetett a baj?

Figyelt kérdés

Meggy- és cseresznyefákról van szó.

Tavasszal szépek voltak, tehát nem az átültetést sínylették meg.

Elég sok levelet hoztak, és néhány új kis ágacskát.

Permetezve is voltak, Amistar-ral.

Majd nyár közepén egyszer csak elkezdtek elszáradni, akkor még reméltük, hogy semmi gond.

Most totál száraznak tűntek, ezért ma letörtük a kis ágaikat, és már teljesen el voltak halva, eltörtük a törzset is, annak is annyi.

Hogy merjek így fát venni?

Szeretnék saját gyümölcsöt, hely is van hozzá, de elég rossz érzés, hogy kidobtam a pénzt, ényleg gondoztam is, locsoltam is, gumi van a tövén (abroncs), hogy akutya ne kaparja ki, meg a permetszer is elég drága kategória,

szóval egy csomó pénzem és energiám elment rá, feleslegesen.

Most vegyek újakat?

És ha azok sem maradnak meg?

Nem vagyok gazdag, hogy minden évben vegyek olyasmit, aminek semmi haszna.


2016. okt. 2. 19:40
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem mindegy, milyen csemetét veszel. Én úgy látom, hogy ezek az ú.n. gyökércsomagoltak, amiket leárazva is lehet időnként kapni, nem megbízhatóak. Lehet, hogy van a növényben még annyi életerő, hogy kihajtanak a rügyek, de ha a gyökérzet nem megfelelő, akkor kérdéses az életben maradásuk. Nekem van egy ilyen mandulakajszi csemetém, ami már a második nyarat is átvészelte, leveles, de hajtásokat nem hozott most a második nyáron sem. Jobbak a szabadgyökerűek, ahol lehet látni a gyökérzetet, amit persze ültetéskor még megfelelően lehet alakítani. Legjobb tulajdonképpen a konténeres, ahol a gyökérzet épnek tekinthető. Persze a megfelelő gödör kialakítás, pajormentesítés nem árt, mert még a konténeres földlabdájában is lehet pl. cserebogárpajor, ami aztán megteszi a magáét.
2016. okt. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát például néhány ötlet:

- nem metszetted vissza őket tavasszal, és a rengeteg levelet nem bírta eltartani a pár szál elvágott gyökér.

- a nagy aszályok idején nem öntözted, vagy ellenkezőleg, kötött talajban agyonöntözted, mikor nem kellett volna.

- nem csináltál rendes ültetőgödröt, csak egy kis kutyakaparásba ültetted.

- nem tartottad fűmentesen a környéküket.

- a mélyebb rétegekben valami oda nem való anyag van, pl. meszes vakolat, amit leborítottak 20 cm rendes földdel.

- műtrágyát szórtál a gyökerekhez, vagy éretlen szerves trágyát.

- túl tömény volt az Amistar. (Mi ellen használtad, milyen fákra?)



Biztos van még sok lehetőség, de kapásból most ezek jutottak eszembe.

2016. okt. 3. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Ez elég sok dolog, és nem vagyok kertész, szóval csak hobbi szinten kertészkedem. De nem hiszem, hogy egy átlagos kerttulajdonos nálam többet megtesz.


Valóban nem metszettem vissza, mert 3-4 10 centis ága volt, ezeket ha lemetszem, egy kopasz törzs marad.


Slaggal mindig kapott, ha a veteményest locsoltam.

A víz nem is folyt el vagy állt meg a föld tetején, mert gumiabroncsban volt a fa, ez mindig ki volt gazolva, és így a vizet is megtartotta.

Az ültetőgödörrel nem volt baj szerintem.

Hallottam már, hogy 1x1x1 méteres gödröt kéne ásni, és ezt hülyeségnek tartom, mikor volt kb 10x20 centis gyökere.

De úgy gondolom, ez a gyökér elég volt neki, hiszen ha kevés lett volna, nem tudott volna szépen kihajtani tavasszal.



Pajor viszont van a kertben sajnos, és 900 négyzetméteren nem tudok talajt cserélni. Ha csak a fa körül cseréltem volna, azzal meg mit érek, a pajor úgyis odatalál a gyökérhez, ha pont azt akarja megenni. :(


Az Amistart az előírásnak megfelelően használtam, eredetileg a paradicsomra vettem, mivel 3 napos felszívódású szer, de ha már be volt keverve, adtam a fáknak is.

Még ha meg is égeti a levelét, szerintem akkor sem szabadna egy permetezéstől teljesen elpusztulnia.


Szóval végképp nem tudom, mi történt.

2016. okt. 3. 17:01
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen, a 3-4 db 10 centis ágból nem kell levágni.

Túlöntözés lehet, ha mindig kapott vizet, mert ha a föld teteje szikkadt is, de gyakori öntözésnél, kötött talajban, a gyökérzóna mindig ragacsos sár, amit a gyökerek nem nagyon tolerálnak. Ha egy nagyobb eső vagy árvíz miatt pár napig vízben áll a gyökér, akkor az őszibarackon kívül a meggy meg a cseresznye gyökere hal el legelőször. Szóval, nem állítom, hogy ez volt a gond biztosan, de lehetett. (A mennyiséget meg a gyakoriságot kellene tudni.)

1 m-es gödör baromság, de sokan 2 ásó földet vesznek csak ki, és a gyökér mellé teszik közvetlenül a mű- vagy istállótrágyát. Én olyan 60x60x40 centis gödröt szoktam ásni, ennél mélyebbet azért nem, mert ott már agyag van.

A pajort akartam is írni, csak kifelejtettem. Vegyél valamilyen gázosodó talajfertőtlenítőt, aztán ezt használd időnként, baj nem lehet belőle.

Azt is kifelejtettem, hogy az ültetéskori beiszapolás elmaradása is okozhat nyári kiszáradást. Tavasszal még nem párologtat sokat a fa, ennyit még tud pótolni, de nyáron már változik a helyzet.

Az Amistar felszívódó, de ha a paradicsomnak nem lett baja tőle, akkor a meggynek se.

2016. okt. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!