Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha néhány héten belül felszede...

Ha néhány héten belül felszedek virághagymákat, rizómákat a kertből költözésünk miatt, akkor túlélik, miként csináljam?

Figyelt kérdés

Szépen gondozott kertünk van. Akad jó néhány olyan növény, melyet szeretnénk magunkkal vinni a költözésnél. Amilyen a mi formánk, úgy néz ki, most a legnagyobb téli fagyok idején jött vevőnk. Két hónapon belüli költözésben egyeztünk meg, de ez akár néhány hét is lehet.

Nagyon szépen sikerült elszaporítanunk pl. krókuszokat, hóvirágokat. Utóbbiakat nehéz vásárolni, így mindenképp szeretnénk elvinni a többségüket. Már bújnak kifelé. Nem tudom, mennyire esik bajuk, ha felszedem őket és virágládába ültetem át. (?)

A következőket vinnénk:

- Bőrlevél - Bergenia cordifolia

- Árnyékliliom - Hosta, Samurai Gold Sport

- Árnyékliliom - Hosta, Blue Cadet

- tulipánok

- krókuszok


Sok növény teleltetés miatt fel van szedve, azok egyértelműen szállíthatók. Vannak még olyan bokrok, amelyekből neveltem oldalhajtásokat. Azokat felszedem, és majd meglátjuk megmaradnak-e az új háznál.

A legnagyobb szívfájdalmunk itt hagyni egy jókora babarózsabokor (Prunus triloba), ami kb. 2,5 méter magas és közel ugyanilyen átmérőjű. :-( Hatalmas és nagyon sok virága van minden tavasszal. A másik amit nagyon sajnálunk, egy óriási nagy Japán babérsom - Aucuba japonica Variegata. Kb. 4 méter magas és 3 méter széles. Ő legalább 25 éve díszíti a kertet. :-(

És végül van ilyen hatalmas Aranyvessző (Forsythia intermedia) bokrunk is.



2017. jan. 19. 11:08
 1/8 anonim ***** válasza:
Ahhoz hogy szépek legyenek újra ,biztos várni kell 1 évet majd .
2017. jan. 19. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Amíg fagyott a föld, úgysem tudod kiásni.
2017. jan. 19. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem beszéld meg a vevővel, hogy amikor alkalmas, elvinnél virághagymákat.
2017. jan. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én is jártam hasonló módon, csak én a másik oldal vagyok, a vevő.

Amikor kifizettem az ingatlant és az eladó birtokba adta, akkor búcsúzáskor mellékesen megjegyezte, hogy néhány dolgot majd kiás, amikor a föld fagya felenged.

Én meg megkérdeztem, hogy viccelni tetszik?

Alá tetszett íratni velem az adásvételi szerződésben, hogy "megtekintett állapotban" megvásároltam az ingatlant. Igaz ugyan, hogy ez főleg amiatt van a szerződésben, hogy az eladót védje, hogy az elhallgatott és a rejtett hibákért ne kelljen jótállnia. De ha megtekintettem a liliomokat és a rózsabokrokat is, akkor azokat is megtekintett állapotban megvettem, és itt minden az enyém, mert kifizettem.

Láttam rajta a felindulást, és hogy komolyan megsértődni készül.


Bentebb invitáltam, és mivel a hirdetés addigra már törölve lett az internetről, a számítógépemre gondosan lementett képeket kezdtem el neki megmutatni.

- Teszik látni. Itt van a képeken a ház, a kert, itt van, hogy mit kínál eladásra. Nekem megtetszett, és megvettem, és kifizettem.

- És mikor már mindezt kifizettem, akkor jönne, hogy de mégse, a rózsát, meg a liliomot nem adom? Ott van a képeken, hogy kínálja az ingatlant a rózsával és a liliommal együtt. Én meg már kifizettem...


Elszégyellte magát, és szó nélkül elment.

2017. jan. 20. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha ki tudod ásni sérülésmentesen a hagymákat, semmi bajuk nem lesz. Ültetésig hűvös, fagymentes helyen tárold őket, enyhén nedves újságpapírba tekerve.
2017. jan. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A felsoroltak mindegyike kibírja, ha elég nagy földdel tudod átültetni. Nem lesznek ugyan olyan szépek idén, de meg fognak maradni gond nélkül.

A virágláda csak ideiglenes lesz, ugye? Mert ha nem, akkor külön teherautót kell fogadni ennyi föld elszállításához. :)


Nem tudom, hol laksz, nálunk egy hónapig még legfeljebb légkalapáccsal lehetne megoldani egy ilyen ültetgetést, mert mélyen át van fagyva a föld.


# 4

Tulajdonképpen igazad volt, mert az eladód utólag jött ezzel, hogy elvisz ezt-azt. Ha én adtam volna el a házamat, akkor a kert megmutatásakor megemlítem, hogy el akarom vinni ezt is meg azt is, aztán ha a vevőt érdekli egyáltalán, akkor ennek tudatában fog alkudni. Vagy ha ezt kifelejtettem, akkor megkérdezem utólag, hogy gond lenne-e, ha elvinném, de elfogadom, ha nem lehet.

Én növénykedvelő vevőként biztos nem tiltakoznék, ha a volt tulaj elvinné a tulipánok meg Hosták felét, mert majd elszaporodik, de ha rózsabokrokat vagy egyéb "stratégiai" dolgokat akarna kiásni, az már nem tetszene.


Nem tudom, itt a kérdező esetében esett-e szó erről a vevővel.

2017. jan. 20. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Könnyen lehet, hogy nem is élik túl, pl a hóvirágok. Még tél előtt átültetve esetleg túlélték volna.


Az egész növényeket kifejezett pofátlanság lenne elvinni. Az évi szaporulatot az új helyre indításnak vinni, az lenne normális, annál több szerintem nem.

A tulipánok eleve nem maradhattak a földben,ha igen, azokra már keresztet lehet vetni.


Aztán meg, ha más lesz a fekvés az új helyen, lehet, hogy teljesen hiába csupasztod le a régi helyet.

A kertet legegyszerűbb újra kezdeni, az új viszonyok között. Mert ha ott agyagos a talaj, és nem homokos, akkor az árnyékliliom nem is fogja jól érezni magát, pl. Viszont más, odavaló növény pillanatok alatt gyönyörű lesz.

2017. jan. 20. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi hozzászólásokat!


Természetesen eladás előtt ezt tisztáznánk a vásárlóval! Megállapodásunkat még a szerződésbe, ill. kiegészítésébe is leírnánk. Ahogy megállapodik az ember a beépített bátorokról, műszaki cikkekről úgy erről is lehet szót ejteni a szerződésben.

Egy TIPP: Ingatlan adás-vételnél túl általános megfogalmazás, hogy a megtekintett állapotban veszi át a vásárló! Amennyiben nincsenek részletezve a dolgok, nagyon sok vitát hozhat. Ráadásul, ha bíróság elé kerül a dolog, a bíró rögtön előhozza ezt a jelenséget. Miért nem részletezték a szerződésben, mi marad, mi nem. - kérdni majd


A talaj fagyott állapotával tisztában vagyok. Úgy értettem, amint lehetőség van felszedni őket.


Időközben szakértőtől is megtudakoltam a kérdést. Ő is azt mondta, megoldható (ha már nem fagyott a föld), bár ideálisabb lenne tavasszal. Lehetőleg elvirágzást követően. Előtte felszedni vagy talajjal együtt lenne jó, vagy számolni kell a növények egy részének elhalásával.


A nagyobb bokrokat nem szednénk fel, de van olyan, melyet a jelenlegi érdeklődő kiirtana, mert autó beállót szeretne a vállalkozása miatt. Ezeket meg is beszéltük vele, hogy inkább elvinnénk. (szakember segítségével)

Amennyiben nem ő vásárolja meg a házat, úgy változhat a megegyezés. Rugalmasak vagyunk, nem feltétlen a ragaszkodásunk a növényekhez. Majd kialakul.

2017. jan. 21. 15:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!