Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kell veteményezni?

Hogyan kell veteményezni?

Figyelt kérdés

Ne haragudjatok a hülye kérdésért de sose csináltam még, pedig részben falusi vagyok, részben meg kisvárosi. Szeretnék konyhakertet csinálni, de nem tudom hogyan kell elvetni a magokat pontosan, hogy mi a menete. Már meg lett lazítva a talaj rotációs kapával. Úgy gondolom húzni kell egy szakaszt kapával, beleteszem a magot, gumót vagy valamit, aztán ráhúzom a földet és meglocsolom. Nem szeretnék beégni, ezért tőletek kérdezem meg :D

Tehát úgy kell ahogy fentebb írtam?


2017. márc. 19. 19:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha vetőmagot veszel azon minden rajta van mikor kell vetni, sor távolság, stb

Csak olyan magot vegyél amit már most vagy Áprilisba lehet vetni azt nézd meg nehogy ültesd a dinnyét :D

Pl borsót már lehet

+ GOOGLE a barátod azon minden rajta van

2017. márc. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Igen, így. De előtte kézi kapával és gereblyével még menj át rajta, hogy kisebbek legyenek a rögök!


És mindenképp olvasd el a csomagoláson, hogy mit mikor, milyen mélyre, egymástól milyen távolságra kell ültetni!

Illetve vannak növények, amiket palántázni kell. Ezt is jelzi a csomagolás. Ilyen pl. a paprika, paradicsom.


Akkor lyukakat csinálsz, beleállítod, rányomod a földet, aztán meglocsolod.

A palántát megveheted a piacon, illetve elültetheted a magot te is kisebb edényekbe, vagy ládákba, és akkor saját magad neveled fel a palántát.

2017. márc. 19. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ízlések és pofonok, ugye, na meg a helyi szokások...

Nálunk ősszel szántott, tavasszal átrotált, jó, porhanyós föld fogadja a magokat, gereblyét veteményezéshez még soha életemben nem vittem.

Húzok egy megfelelő mélységű árkot a kapával, beleszórom a magokat, bakanccsal két oldalról többé-kevésbé egyenletesen földet húzok rá, és ennyi, jöhet a következő 40 m-es sor. Mikor 500 m sort kell betakargatni egy nap, akkor ez a legegyszerűbb módszer.

Az öntözés talajfüggő, az én vályogos földem az öntözéstől összecserepesedik, az apró magvaknál több kárt csinálnék vele, mint hasznot. Inkább korán kezdek neki, ilyenkor a föld is nedves, meg meg is ázik 1-2 héten belül. Pár alkalommal ugyan öntöztem már, száraz tavaszokon, de ez sok évente csak egyszer fordul elő. Homokon persze biztos jó dolog a beöntözés, vagy ha már el van késve vele az ember.


A magok csomagján rajta van a vetési mélység, takaráskor ennek akár a dupláját is ráhúzhatod, mert a föld össze fog esni idővel. Ha nem takarsz elég vastagon, akkor ki fog száradni a vetemény. (A túl vastag takarástól meg nem tud kijönni az apró mag, de ez azért kisebb veszély, ésszel csinálva.)

Nem szabad minden magot pont egyforma mélységbe tenni, mert ha az a mélység eleve rossz, akkor semmi nem kel ki. Ezért - is - baromság a magszalag.

Egy praktika: kihúztad a V-alakú árkot. Az apróbb magokat úgy szórd, hogy az árok aljába és oldalára is kerüljön. (Általában a szél segít, ha nem hajolsz olyan mélyre, akkor szét fogja szórni, ha akarnád, se érkezne mind egy sorba.) Így nem lehet probléma a túl mély vagy túl sekély vetés, és nem lehet gond a felső réteg kiszáradása. Aztán ha véletlenül mind kikel, akkor majd kiegyeled. Szárazság esetén az árok alján lesz jó nekik, mert ott lesz meg a kellő nedvesség, de ha elég eső volt, akkor meg a fentiek lesznek a korábbiak. Ha az elsőként kikelőket elkapja egy különösen erős késői fagy, a későbbiek még kikelhetnek.


Az is egy alap, hogy minél apróbb egy mag, annál inkább megtöbbszörözöd az egy kifejlett növényre számított magszámot, mert annál bizonytalanabb a kelés. Borsónál jó mag esetén majdnem mind kikel, tehát tarthatod az előírt magszámot, de mondjuk zöldségnél simán lehet tízszeres mennyiséget szórni, majd az első gyomlálásnál kiegyeled, ha sok kel. Mert ha mégsem kel sok, hanem csak messziről kiabálnak egymásnak, az gáz.

Főleg, mert a bolti magok teljesen bizonytalanok. Ugye, nem a termelés időpontja van rajta, hanem a minősítés időpontja. Ezért hiába írják rá, hogy minősítés éve 2015, és 2018 decemberig jó a mag, én már idén is nagyon meggondoltam, hogy felhasználjam-e, és ha valami filléres dolog volt, inkább vettem újat. Jópárszor előfordult már, hogy valami nem kelt ki, vagy nagyon hiányosan, és a 80 m szépen soroló zöldségben ott volt egy 20 m-es üres rész, ahová az a bizonyos fajta került.

Amit lehet, azt inkább megtermelem magam, mert az említett zöldség, ami a minősítés után 2. évben már nem kel ki, a saját termésű magból általában 6-8 év után is tökéletesen kel.

2017. márc. 20. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!