Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mákot szabad termeszteni,...

Mákot szabad termeszteni, illetve, hogy?

Figyelt kérdés

Egy éve költöztünk kertes házba, ezt-azt már magunknak termeljük meg. Viszont alapvetően sok mák fogy, több mákos étel is a kedveltek között van a családban, csak sajna elég drága. ( Mint sok más is. )

Itt jött az-az ötlet, hogy mi lenne, ha ezt is termesztenénk valamennyit a kertben.

De itt az első kérdés, rögtön, hogy szabad-e. Illetve ha szabad, akkor mi a pontos menete, mármint, addig rendben, hogy kinő, és a gubó nekiáll elszáradni. Gondolom akkor kell levágni, ebből csak ki kell önteni a mákszemeket és hagyni kiszáradni? Vagy van valami speciális feladat vele? Persze, ha egyáltalán szabad kertben termeszteni.



2017. máj. 16. 03:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen szabad termelni.

Annyi megkötés van, hogy engedélyeztetés nélkül csak alacsony és közepes hatóanyagtartalmú fajtákat szabad, és max. 500 m2-en, és csak saját részre.


Gyerekkoromban termeltünk eladásra.

Leszedni akkor kell, amikor a gubó már száraz, megrázva zörög benne a mák.

Ekkor levágod őket (vigyázva, hogy ne fordítsd fejre, mert a teteje ilyenkor már lyukas), aztán egy jó árnyékos helyen nekiülsz, késsel levágod a gubó felső harmadát, és kiöntöd egy edénybe.

Ha mind megvan, akkor ki kell mosni belőle a szennyeződéseket.

Egy lavórba vagy egyéb nagyobb lapos edénybe teszed, vizet engedsz rá, ami pár centi mélyen ellepi, és kézzel kevergeted. A gubótörmelék és az üres (léha) szemek feljönnek a víz tetejére, ezeket óvatosan le kell önteni. Ezt meg kell ismételni párszor (a víz pótlásával), ameddig a víz tetején már nem úszik semmi. Akkor az összes vizet le kell önteni, és a mákot a padláson egy rossz lepedőn vagy egyéb anyagon vékonyan szétteríted, és egy-két hétig szárítod, időjárástól és rétegvastagságtól függően.

Lehet szelelni is ventilátorral, csak ez elég nagy ügyességet kíván, hogy jól is sikerüljön, meg ne sok jó szemet vigyen ki a levegő. A mosás az elterjedtebb.

2017. máj. 16. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Már elkéstél a vetéssel max jövőre lehet. De igen lehet mákot termelni, de 2 kilóhoz legalább 3-4m²-es területet kell vetni. Azt kibontani, szitálni, mosni, szárítani
2017. máj. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, következő szezonban akkor lehet megpróbálkozunk vele. :)
2017. máj. 16. 12:48
 4/7 anonim ***** válasza:
90%

1-es nagyon szépen leírta a szedés és szárítás menetét.

Az ültetésről annyit, hogy nem is kora tavasszal, hanem tél végén (!) kell vetni. Állítólag akár hóra is ki lehet szórni. Egyenetlenül kel, és kicsik a magok, ezért elég sűrűre szokták vetni, majd amikor nőni kezd, ritkítani (egyelni) kell.

2017. máj. 16. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Annyit még kérdezhetek, hogy magot kapni kertészettel foglalkozó boltokban, még sosem láttam, de lehet csak én nem figyeltem.
2017. máj. 16. 14:13
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Mákot késő ősszel,vagy kora tavasszal kell ültetni .

Ha valahol szépet látsz,kérd meg a tulajt,adjon már pár dekát ültetni ,vagy beérett gubót .

Én igazában evés céljára vettem az egyik élelmiszer üzletben

és ebből ültettem is .Nagyon szép.jó fajtát kell kifogni .

2017. máj. 16. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Mi őszit szoktunk vetni, szeptember vége felé. A krumpli helyére. Kapálás egyengetés vetés. Még az éven kikél és áttelel, tavasszal egy kapálás, utána a lomb már takar szedésig. Szakirodalom szerint az őszi másfélszeresét termi. A vetőmagot búza grízzel keverjük, és úgy szórjuk a vetőárokba, nem ritkítunk. Az őszit nem károsítja annyira a barkó.
2017. máj. 16. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!