Kezdőoldal » Otthon » Kert » Le tudna irni valaki a kovetke...

Le tudna irni valaki a kovetkezo fák magassagi sorrendjet? Ugy ertem amelyik legmagasabbra no. (Az egymas melle ultetes /bearnyekolas miatt)

Figyelt kérdés

Cseresznye

Korte

Kajszi

Alma

Oszibarack

Nektarin



2017. nov. 13. 21:43
 1/6 anonim ***** válasza:
A nektarin ill. őszibarack a legalacsonyabb (ha rendesen van metszve. A többinél sokat számít az alany és a nemes fajtája, mert ég és föld lehet, meg a művelésmód.
2017. nov. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Cseresznye, kajszi, alma, körte, őszibarack, nektarin.

Általában... de ahogy 1. írta, nagyban függ a fajtától, alanytól.

2017. nov. 13. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Legnagyobb a cseresznye! Az hatalmasra megnő!

Utána a kajszit mondanám.

Aztán a körte és az alma, de azoknál erősen fajta függő. Almafából egész nagyokat is láttam.

A legkisebb az őszibarack.

A nektarint nem ismerem.

2017. nov. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Érdekes hogy a kajszit irjatok legtobben masodiknak.

En pedig ugy gondoltam / lattam eloben h a korte fak sokkal magasabbra nonek.

Fetel apat, bosc kobak, hardy - ezeket szeretnek ultetni kortebol egyebkent.

Jo az az ultetesi sorrend szerintetek h kert keleti reszebe ultetem a legmagasabbra novo fakat es balra haladva nyugat fele az alacsonyabbra novokkel utoljara a barackokkal?

2017. nov. 13. 23:20
 5/6 anonim ***** válasza:

Inkább az a kérdés, délről kapnak-e Napot. Ha igen, akkor bármilyen sorrendben jó lesz. Ha nem, akkor a legfontosabb, hogy a kicsik ne szoruljanak be két nagyobb közé.

Olyanokkal trükközhetsz, hogy a kicsi fákat ültesd a többinek a vonalától előrébb (délebbre). Ha nem zavar, hogy nem egy sorban lesznek.

A cseresznyefától tisztes távolban legyen mindegyik szomszédja, mert az nemcsak magas, de széles is lesz!

2017. nov. 13. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyjából mindent jól írnak.

Nagyon nem mindegy, hogy milyen alanyra milyen nemes van oltva.

Almánál pl. ez az alanyválasztás egyik szempontja, hogy mekkora fát akarunk.

Pl. a régi M4-es alanyon 8 m magas, 12 m széles koronát tud nevelni az a fajta, ami M27-en kisebb marad, mint egy jobb őszibarack. (Jelenleg talán még mindig legelterjedtebb a közepes erősségű MM106.)

Vadkörte alanyon egy Guyot Gyula az életben nem fog megnőni 4 m-nél magasabbra, a Clapp viszont simán lesz 8 méter. (A Clapp magas, keskeny koronát nevel, ezzel szemben a Vilmos viszonylag széleset, de a körtékre azért nem túl jellemző a széles korona. A széles, elterülő korona a kajszik jellemzője, de sok alma is ilyen.)

Nekem pl. a legnagyobb fám egy sárgabarack.

Kb. 8 méteres 3 db 30+ éves fa van egymás közelében: sárgabarack (legmagasabb), cseresznye, körte.

A körte 6 m széles, a cseresznye 7, a sárgabarack 12.

A másik sárgabarackom viszont nem nőtt 4 m-nél magasabbra és szélesebbre, ugyanolyan myrabolan alanyon.


Tehát, amiket írtak, azok csak olyan tájékoztató adatok, de egész mást is tapasztalhatsz, ha nem nézel utána az alanyoknak és gyümölcsfajtáknak.


Én egyébként az javasolnám, hogy ha nem akarod összezsúfolni a fákat, akkor inkább a gyengébb növekedésűeket ültesd az erősekkel felváltva, mert ha csak a nagyok lesznek egymás mellett, akkor egy idő után összenő a koronájuk (ha nem tartasz 8 m-es távolságot), míg a kicsik továbbra is távol lesznek egymástól. A nap úgyis eléggé magasról süt nyáron, és ha nincsenek egymásra nőve a koronák, akkor a kicsi fák is kapnak elég fényt.

Ha összezsúfolva akarod a fákat, akkor az őszibarackok legyenek a széleken, mindegy, hogy melyik szélen (kivéve észak).

Amit mindenképpen kerülj el: hogy a kajszik a cseresznyék mellé kerüljenek, mert általában ezek nőnek legszélesebbre, és 6 m távolság esetén is 10 éves koruk előtt egymásba nőnek.


Ja, még egy: a nektarin nem külön faj, hanem egyféle őszibarack (a közhiedelemmel ellentétben), utána lehet nézni szakkönyvekben. Mindenben megegyezik a szőrös őszikkel.

2017. nov. 14. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!