Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha többféle ragadozó madárnak...

Ha többféle ragadozó madárnak teszek ki házat a kertembe, lehetséges, hogy mindegyikbe megtelepszenek ugyanabban az évben?

Figyelt kérdés
Mert ugye a legtöbben területörzők, de csak fajtársaiktól védik a területet, vagy minden más madártól? Pl. szeretnék cinegének és szürke légykapónak is házat kitenni.

2018. febr. 7. 19:31
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

MME szerint ha odúbőség van, akkor békességben ellehetnek különböző fajok egymás közelében (lásd pl. harkályfa).

Saját tapasztalat eddig: 1800 nm-es kertben egyszerre költött a kitett odúkban három széncinege- és két veréb-pár. Volt, hogy a cinegék és a verebek összevesztek egy odún, és volt, hogy a verebek kiirtottak egy fészekalja cinegét, de többnyire mindkét faj fel tudta nevelni a fiókáit. Egy rigópár is költött a telken, elvileg igen territoriális, de őket zavarta a legkevésbé más fajok közelsége (igaz, hogy nem is odúköltő a rigó, eltérően a többiektől).

A jelenlegi kertem telezsúfoltam mesterséges fészkelőhelyekkel, de csak most télen, ennek a kísérletnek az eredményét én is kíváncsian várom.

2018. febr. 8. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Kösz utolsó, ez egy hasznos válasz volt. Nekem két éve van kint három c típusú odú, egyikbe az első évbe beköltözött egy rozsdafarkú, de tavaly nem volt semmi, üresen állt mind a három. Idén teszek ki fecskefészek-alapot, és lavórokban sarat is, meg A-és B típusú odúkat. Cinegéket szeretnék elsősorban. Van valami tipped, hogyan fokozhatom az esélyét, hogy cinegék költözzenek beléjük? Neked milyen távolságra voltak egymástól a cinegefészkeid?
2018. febr. 8. 18:18
 13/14 anonim ***** válasza:

A C-típusúakat én is oda tettem csak, ahol egyébként is próbáltak költeni, így nagyobb a siker.


A B-odúkat ideálisan min. 15 méterre teszik ki, de én beértem 7 méterrel is (a régi telken is ennyire voltak egymástól); a verebeknek külön lakótelepeket tettem ki, hogy ne a cinegéknek szánt fészkelőhelyekre szoruljanak.

A téli etetés /+ egész éves itatás/ (cinegéknek napraforgó, dió, földimogyoró, cinkegolyó) is azt szolgálja, hogy helyhez szoktasd őket, és már ilyenkor rátaláljanak a telelésre is alkalmas odúkra. Ennél többet szerintem nem tehetsz. :) Régebben voltak verébbiztos odúk, ma már nem lehet kapni őket - de ha jó barkácsoló is vagy, készíthetsz az odúbejárat köré hasonlót (én egy könyvben láttam valamikor, hogy néz ki a szerkezet, most nem tudnám leírni sajnos).

2018. febr. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

#13


Üdv!


Miféle lakótelepeket csináltál a verebeknek? Sok C-odút egymás mellé, vagy ezt hogy kell leképzelni?


A különböző odútípusok méreteit itt lehet megtalálni:


[link]


Az A-típusú odú röpnyílása olyan méretű, hogy azon csak a kisebb cinegefajok férnek be, a verebek így nem tudnak beleköltözni (sajnos a széncinege sem.) Én viszont szeretnék széncinegéket, ezért érdekel minden módszer, amivel meg lehet könnyíteni a cinegék dolgát a verebek ellen.


Szerintem nem kell ehhez jó barkácsolónak lenni, elég ha az ember tudja, melyik végén kell megfogni a fűrészt, meg a csavarozót, onnantól csak akaraterő kérdése. Egyszerű kis dobozokról van szó, melyeknek gondosan ki kell vágni méretre az oldalait, majd összecsavarozni őket.

2018. febr. 14. 10:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!