Kezdőoldal » Otthon » Kert » Gyümölcsfákkal kapcsolatban...

Gyümölcsfákkal kapcsolatban tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Tavaly tavasszal betegség miatt nem tudtam foglalkozni a tőlem 130 km-re levő vegyes gyümölcsösömmel, ezért fogadtam valakit a metszésre, permetezésre.

Kértem, hogy úgy metssze meg a gyümölcsfákat, hogy ne nőjenek emeletes magasságba, hanem a földről, vagy kisebb létráról is könnyen szedhetők legyenek. Kihangsúlyoztam, hogy a fa sebeit kezelje le fasebtapasszal, de csak ősszel derült ki, hogy ezt nem tette, pedig 10-15 cm. átmérőjű főágakat vágott le.

Szeretném megkérdezni, hogy most egy év távlatából, utólag is érdemes megtenni, vagy már a fák olyan károsodást szenvedtek, hogy idővel kipusztulnak?

Köszönök minden választ!


2018. márc. 31. 11:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Kifejezetten törpe fákat csak megfelelő (lassú növekedést kölcsönző) alanyra oltott csemetéből lehet nevelni. Vad alany esetében a fa mindenképpen erőteljes növekedésű lesz, méretét csak szinte folyamatos metszéssel lehet kordában tartani (mint a bonsai fáknál). Hozzáértők szerint a megifjításnál, csonkolásnál a koronarész 1/4 részénél többet biztosan nem szabad eltávolítani, hiszen gyökérmetszés hiányában felborul a korona és gyökérzet közti élettani egyensúly. A gyökérmetszés meg elég macerás dolog.
2018. márc. 31. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A nagy felületi vágott sebeket sosem késő lekezelni,lezárni .Igy nem korhad be.A többiről már szólt az 1 es.
2018. márc. 31. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek!

Sajnos nem tudom, hogy milyen alanyú fákról van szó, mert már beültetve vettük a területet, különböző életkorú fákkal.

Az eladót sem tudom megkérdezni, mert sajnos tavaly elhunyt.

Nem kifejezetten törpefákra gondoltam, csak valamivel könnyebben kezelhetőkre, amiknek némileg le van lassítva a növekedése.

Ugyanis van a telken (600 négyszögöl) 2 olyan sárgabarackfa, aminek a legalsó ága sem érhető el a 10 fokos létrával sem. Így gyümölcsöt szedni képtelenség róla, csak amik lepotyognak használhatók esetleg cefrének.

A többi fával nem akartam így járni, ezért gondoltam a leírt megoldásra és remélem azért nem okoztam ezzel visszafordíthatatlan pusztulást.

Le fogom kenni a sebeket minél hamarabb.

2018. márc. 31. 12:26
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A sebet lekenni leginkább addig van értelme, ameddig nem szárad be.

Ha rajtad keletkezik egy seb, ami beforrad pár hét alatt, akkor egy év múlva már teljességgel felesleges jóddal kenegetni.

Egy ilyen nagyobb ág levágása után általában napokon belül beszárad a vágási felület (kivéve talán a diónál, ami a nagy tavaszi gyökérnyomás miatt egy hónapig is képes levedzeni). Ha nem történt meg a levágáskor a bekenés, ennek utólag már nem sok értelme van.

A sebkezelésnek az lenne a haszna, hogy vírusok, baktériumok, élő fát károsító gombák ne tudjanak behatolni a fába a nyílt seben keresztül.

De az esetek túlnyomó többségében semmi sem fertőzi meg a kezeletlen vágásokat.

A sebkezelők utólagos favédelemre nagyon gyengék, mert csak a felületre kenődnek.


Egy legalább 1 évvel ezelőtt levágott ág esetében a száraz faanyagot rontó gombáktól, pl. taplóktól kell védeni a csonkot. (Ezen keresztül behatolva a fa törzsének teljes belső állományát kikorhaszthatja a gomba, és a fa darabokra törik a viharban.)

Ehhez nem csak a vágási felületet, hanem a teljes elszáradt környezetét be kell kenni.

A sebkezelő elég gyenge dolog, mint írtam, sokkal jobb az olyasmi, amit legalább 1-2 mm-re be is szív a fa. Én egy kis gépzsírral sűrített motorolajat használok, mert ezek vannak ingyen, de lehet híg olajfestéket vagy vízalapú lazúrt is használni. (Friss vágásra nem jók, mert a nyílt seben a fa mérgező anyagokat tud felvenni.)

2018. márc. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is kedves 4-es, nagyon hasznos volt!

Így fogom csinálni!

2018. márc. 31. 14:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!