Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fúrt kút kipróbálása a legolcs...

Fúrt kút kipróbálása a legolcsóbb módon?

Figyelt kérdés

Ahova költöztünk, ott van egy nagyon régi fúrt kút. Régi vas pumpálós csappal, ami sajna már nem működik mert összerozsdásodott.

Az előző tulaj mondta, hogy amikor beköltözött (20 éve), akkor is ott volt már, de nem használták.


A csapfejet leszedtem, volt benne víz. Lekaptam róla mindent, levágtam a csőig az egészet, ahol a csap volt csatlakoztatva egy 5/4-es menettel. Most úgy néz ki, hogy belső menet lehetőség van (5/4-es).


Szereztem egy 5/4-es átalakítót 3/4-edre amire pedig egy 1/2-es slag csatlakozó mehetett rá (minden réz).


Valszeg marha nagy hülyeség volt, de egy fúrógépes szivattyúval próbálkoztam, sajnos más nincs. Nem szívesen veszek kerti szivattyút úgy, hogy nem tudom, lehet e belőle vizet felhozni.

Az is lehet, hogy az 1/2-es slagon nem tudok elég szívóhatást kifejteni semmivel se.


Tudtok adni ötleteket, hogy mivel próbálhatnám ki? Házi megoldás nincs rá? Tök mind1, nem az számít, hogy mennyi vizet termelek ki, csak annyi, hogy lássam, működik e vagy sem.



2018. ápr. 27. 19:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Kölcsönkérsz (nem csapnak hívják) egy nortonfejet. Felrakod és megnézed van e víz. Mondjuk ha az én szomszédom lennél átvinném az enyémet kipróbálnánk adja e a vizet. Esetkeg vinném a szivattyút is. Aztán rögtön kiderülne jó e még a kutad.
2018. ápr. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi, nagyon kedves vagy :)

Sajna szomszédnak nincs frt kútja, max búvárszivattyúja van, de az nekem is van, sajna erre nem jó.


Puhítom még az asszonyt, lehet a végén mégis fogok szerezni egy kertit. Előbb-utóbb úgyis lesz fúrt kút ha ez nem lenne jó.

2018. ápr. 27. 20:38
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Meg kell kompresszorozni. Leeresztesz minél mélyebbre egy légtömlőt, slagot, kpe csövet, bármit, és ráengeded a levegőt járó kompresszornál. Kb 1-2 perc múlva beáll a maximális vízhozamra a kút. Ha régen használták már a kutat még jót is tesz neki, mert kitisztítja, megindítja a vízereket.
2018. ápr. 27. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Kompresszpr az speciel nemrég óta van.

feles slagot le tudom tolni, van belőle 25m, nem hiszem, hogy mélyebb lenne a kút.

A levegőnek tökéletesen kell lemennie tehát a kompresszor és a slag között légmentes zárás kellene vagy elég csak lefújni amennyit tudok?

2018. ápr. 27. 22:06
 5/9 anonim ***** válasza:
Mire gondolsz? Ami levegőt termel a kompresszor, annak azért illik le is menni a kútba. Ha 25 m mély a kút, akkor a levegő nyomása 2,5 bar nyomásnál nagyobb lesz a csatlakozásnál. Szerintem nem nagy vasziszdasz egy slagot odabilincselni, drótozni egy csonkhoz úgy, hogy ne fújjon mellette a levegő. Az igényes megoldás a gyorscsatlakozó lenne, de az általában kisebb mint fél coll a levegőnél.
2018. ápr. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Meglátom holnap miként tudom ráapplikálni a slagot a pisztolyhoz. Valahogy biztos megoldom.
2018. ápr. 27. 22:26
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Az inkább úgy lenne a nyerő, ha közvetlenül a tartályról menne a levegő, mindenféle szűkítés nélkül. Az a jó, amikor szinte "boxolja" a levegő a kutat. A kompresszorozást legalább egy óra hosszat csináljad, amíg már tökéletesen tiszta víz nem jön. Lehet be fog homokosodni, de a kompresszor elintézi. Arról gondoskodj, hogy a víz el tudjon folyni valahova, mert van hogy percenként száz literek is kijöhetnek.
2018. ápr. 27. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Sajna csak a pisztolyt tudtam a slag-ba nyomni mert nincs olyan levegő slagom aminek a vége nem csatlakozós, levágni meg nem akarom, nemrég vettem.


A sima slag kb 3 méterig ment csak le, ami víz volt benne azt lényegében kinyomta belőle, de utána semmi. Hallani lehet valamit az alján, a fene tudja.


Amúgy van mellette egy akna is ahol van egy régi hidrofor, amit persze tuti nem fogok beindítani, mert vagy vagy 25 éves. Ezt mondjuk írhattam még.


Lehet, hogy a hidrofor van a fú ágra kötve és a csap csak mellé van ágaztatva, ezért nem tudom lenyomni az aljáig teljesen.

2018. ápr. 28. 10:33
 9/9 A kérdező kommentje:

Nah, vannak fejlemények.


Egyrészt tegnap elgyengültem és mindenáron akartam egy kerti szivattyút. Végül is ha nem is jönne össze a kút, akkor is az esővizet össze lehet gyűjteni meg a vízóránál is mindig áll a víz mert sok a talajvíz erre, azt is ki lehet szivattyúzni és eltárolni. A felhasználásához meg kell a kerti szivattyú.


Végül a tescoban vettem egy házi vízművet 25e Ft-ért. Nincs hozzá nagy tartály, de azért mégis lényeges, hogy ha nem locsolok egyfolytában, akkor nem fog kinyúvadni a szivattyú az üresjáratban.


Mondanom se kell, hogy az erőfeszítéseim hiábavalóak voltak, víz nem jött a kútból.


Mint írtam, van mellette akna ahol van egy hidrofor, persze 20 éve nem használta senki. Jah és állt a víz az aknában (ez nem a vízórás, ez egy másik, valszeg annó innen ment a víz a vezetékes helyett).

Kiszivattyúztam a vizet búvárszivattyúval, lemásztam, körbenéztem. Bár fostam, mert undorító az egész hely, hasznosnak bizonyult a "kirándulás".


A kerti csap alján egy csap volt ami el volt zárva. Attól lejjebb egy elágazás ami a hidroforba ment régebben, de már le volt választva és egy baromi nagy golyós csappal el is volt zárva. A golyós csap és a másik kis csap között szintén egy elágazás volt ami kimegy az aknából a betonon kívülre. Arra tippeltem, hogy az mehet a kútba.


Most feltöltöttem megint vízzel kívülről a csapot meg a szivattyút is, és ráengedtem. Elsőnek kicsit szenvedett, nem jött sok víz, aztán megindult és szépen nyomta magából. Egy pár másodpercig kicsit koszos volt, utána teljesen tiszta volt az egész, kívülről persze, labor vizsgálatra nem vittem :).


Figyeltem a szivattyút, nincs e gond, a párom közben fogta a locsolótömlőt és figyeltük. A víz szépen jött belőle folyamatosan. Amikor abbahagytuk, akkor láttuk a kút csonkban, hogy a vízállás szépen lassan megy lefelé. (már amikor feltöltöttem is mindig vissza"folyt". Nem tudom ez jelent e valamit.


A vízaknában pedig szintén, még a kút csap megnyitása előtt is látszódott, hogy jön vissza a víz. A falnál egy ponton szinte látszódott ahogy a víz gyenge nyomással, de szép lassan jön be.

Azon agyaltam, hogy nem lehet e, hogy a szivattyú csak az aknából szívja fel a vizet. A vízórát néztük, az nem pörgött, szóval ahhoz semmi köze. (múltkor a vízóra aknánál a vizesek is kint voltak, mert azt hittem csőtőrés van az óra előtt, de csak talajvíz jön be oda is)


Holnap teszek még egy próbát, leengedem a búvárszivattyút és kiszívom a vizet amennyire tudom, és utána a vízművel is rányomulok a csapra. Ha jön rendesen a víz, akkor tuti, hogy külön máshonnan jön és nem a vízaknából.


Egyelőre jók a kilátások, mit gondoltok?

2018. ápr. 29. 21:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!