Kezdőoldal » Otthon » Kert » A gránátalma, citrom, mangó,...

A gránátalma, citrom, mangó, kivi, papaja ezek bírják, mennyire bírják a telet?

Figyelt kérdés

2018. jún. 27. 17:28
 1/4 anonim válasza:
semennyire
2018. jún. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
91%

citrom, mangó, papaya: közvetlenül fagypont alatt elpusztulnak

gránátalma: fajtától függ, -10-18 az elfagyási pontjuk, tehát nálunk a jó fagylefolyású területeken, védett fekvésben megél, több ismerősömnek van

kivi: a normál kivi kb. -20 körül fagy el, a mini kivi -25-30 fokon (ez nekem is van és szépen terem)

2018. jún. 27. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
40%

A gránátalma és kivi bírja, de a komolyabb teleket nem szeretik. A déli kitettség, a széltől védett hely mindenképpen kedvezőbb, adott helyen érdemes lehet a mikroklímát ilyen tekintetben hőmérővel ellenőrizni. A pesti Botanikuskertben (Illés utca) valamikor láttam a nagy üvegházra ferdén felvezetett drótkötélre felfutott kivi növényeket (remélem még megvannak).

Tapasztalatból annyit tudok, hogy Gárdonyt én meleg helynek gondoltam, de a füge egyes években tövig elfagy (idénre is elfagyott). Ott volt 3-4 évig egy kivi tövem is, de csak senyvedett, míg végleg ki nem halt. Mivel senyvedett és a senyvedés okára sem jöttem rá, ezért odáig el se jutottam, hogy a téli hidegen kívül mit nem bír még.

Itt nálunk Budán a XII. kerületben a füge 2 évvel ezelőtt fagyott el annyira, hogy alig maradt a törzsekből valamennyi, míg annak előtte vagy 10-15 évig soha semmi fagykár nem volt. Míg az idei tavaszi fagy Gárdonyban (mint említettem) tövig elpusztította a rügyeket és a hajtásokat a fügén, itt a XII. kerületben a fügéinken semmi fagykár nem volt tapasztalható.

A többi kérdezett növény nem bírja, ill. a citromnak van olyan faja (vadcitrom), ami állítólag bírja a telet, de a citromka lvezeti értéke szinte nulla.

2018. jún. 27. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
76%

Gárdony mitől lenne meleg hely? :)

Sík vidék, nulla fagylefolyással, semmi nem indokolja, hogy az átlagos magyar vidéknél enyhébbek legyenek a telek.

Amelyik évben enyhe tél után késői fagyok jönnek, ott a déli kitettség átok lehet a fügének, mert a már beindult keringésű növény fagytűrése lecsökken, és az elfagyások éjszaka történnek, amikor nem süt a nap.

Ha a kivi senyved, akkor vagy valami talajprobléma volt, vagy egy nagyobb fa volt a közelében. (Mintha az rémlene, hogy arrafelé kicsit lúgos a talaj.)

A XII. kerület elég változatos felszínű, ott a kiemelkedő részeken feltehetőleg soha nem fagy el a füge, míg a völgyekben szinte minden évben.

A vadcitrom csak a nevében citrom (bár a citrusok rokona).

Nekem van egy nagy fám, csak díszfának alkalmazom, a termése nem való semmire.

2018. jún. 28. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!