Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha kivágom a császárfám (shan...

Ha kivágom a császárfám (shan tong) közepét metszőollóval, tudom vele ösztönözni hogy ne felfelé hosszan, hanem oldal irányba nőjjön a lombkoronája?

Figyelt kérdés

Vagy ez nem befolyasolja?

Most 1 eves es szep szeles arnyekot ado lombkoronat szeretnek viszont olvastam az elobb valahol hogy csak 4-5 m lesz a korona szelessege. Es hat az semmi nekem...



2018. aug. 19. 17:26
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem igen.

Legalábbis én a barackfákról olvastam erről, hogy a fa közepét levágják, és így "ösztönzik", hogy ne felfelé, hanem oldalirányba nőjön a fa.

De a biztos válaszért szerintem keress meg egy kertészt.

2018. aug. 19. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ez minden fára vonatkozik,ha sudár el van távolítva .
2018. aug. 19. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Így van. Az u.n. csúcsdominancia minden fára érvényes: a legmagasabb ponton levő rügy hajt ki ill. hajt tovább elsősorban. Ennek erőssége a fától függ, de amíg egy rügy vagy hajtás nem jut abba az állapotba, hogy a csúcson legyen, addig az oldalhajtások növekednek (ez a lényege a sövény kialakításának is). Az oldalirányú hajtások hossznövekedése azonban mindig mérsékeltebb, mint a csúcshajtásé. A felfelé törő hajtásokat (fattyúhajtás) folyamatosan ki kell metszeni, tehát olyan nincs, hogy egyszer s mindenkorra megoldódik a problémád.
2018. aug. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
74%

De idén már ne metszd, mert nyár vége van, erős kihajtás már nemigen várható, és lehetséges, hogy a mostani 1 csúcs helyett csak egyetlen új, oldalra irányuló csúcsot kapsz. Majd tavasszal, mielőtt kihajtana. A tavaszi metszést erős, több rügyes kihajtás követi.

A fa habitusát nem tudod megváltoztatni. A koronaforma alakítását folyamatosan kell végezni, minden tavasszal metszeni, hogy a kívánt irányba nőjön. Ez minden fánál így van.

Azt kizártnak tartom, hogy csak 4-5 m legyen a fa végső szélessége. A Shan Tong egy kimondottan erős növekedésű hibrid, amiből egy eszement nagy bozótos fa lesz.

Meg vagyok róla győződve, hogy 10-15 éven belül az ültetők 90 %-a rájön, hogy "anyám, én nem ilyen lovat akartam", és ki fogja vágni, mert egy viszonylag szűk helyre ültetett egy hatalmasra és gyorsan növő fát, aztán csak a probléma lesz vele, leszedi a vezetékeket, esőcsatornát, aztán a vihar által letört gyenge ágak beszakítják a tetőt, ledöntik a kerítést, ráesnek a kocsira.

2018. aug. 20. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
A fám 3. évében én is így gondoltam, hogy visszametszem az ágakat, hogy oldalirányban fejlődjön. A törzsön növő fattyúhajtásokat is lecsipkedtem. Szépen növekedett, hozta a sok szép hajtást oldalírányban, egészen a júliusi viharokig. 2 hét alatt 3 nagyobb vihar az összes hajtást letörte tőben. Úgy meredezett, mint egy elárvult napraforgószár. Aztán elkezdett lassan-lassan kisebb hajtásokat indítani a legkülönbözőbb helyeken. 6 hét alatt ezek némelyike is majd egy méteres hosszúságú lett. Közben jött a kánikula, meg némi szabadság, locsolva nem volt (napi 3 vödör a minimum) és szépen magától kezdte ledobni a hajtásokat. Betegség? Nem tudom. Tanácstalan vagyok. A gazdaboltosok nem ismerik, csak ajánlgatnak mindenféle tápoldatot. A kertészeteknek sincs még értékelhető tapasztalata.
2019. szept. 2. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!