Kezdőoldal » Otthon » Kert » Csemegeszőlőket ültetnék,...

Csemegeszőlőket ültetnék, amelyek különböző időben teremnek. Milyen fajtákat javasoltok, hogy folyamatosan legyen termés? Gyakorlatlan vagyok, tehát az sem lenne baj, ha betegségtűrő lenne, illetve nem túl munkaigényes.

Figyelt kérdés
Egy sor lenne, kelet-nyugati irányú, vízszintes.

2018. szept. 2. 18:53
 1/7 anonim ***** válasza:
82%
Sajnos olyan nem igen van hogy valami rendkívül jó legyen dolgozni ne kelljen vele és még ellenálló is legyen. Ami igénytelen az mondjuk a direkttermő fajták. De azok nem igen nyújtanak nagy élvezeti értéket. Pedig kevés permetezéssel elvannak. Talán az Izabella ami ízletes és permetezés nélkül elvan. De az meg potyog ha beérik borzasztóan. Metszeni mindet kell mindegy milyen fajta. Normális fajtájú szőlőt ami szemre is szép és ízletes is nem igen tarthatsz gondozás (permetezés )nélkül. Ha bevállalod a gondozást akkor Csabagyöngye, Zalagyöngye, Hamburgi muskotály is mehet. Ebben a sorrendben érnek.
2018. szept. 2. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Augusztusi muskotály, Pölöskei muskotály, Zala gyöngye, Néró, Moldova, Angéla, Bianka, Fekete Otteló, stb.

Nekem ezek vannak, permetezőszert még nem láttak.

Termőkorban: tavaszi metszés kötözés, az új hajtások bedugdosása a drótok közzé virágzás előtt, majd még egyszer kétszer dugdosás, és a szedés/csemegézés munkája marad.

2018. szept. 3. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
77%
Akkor te szerencsés vagy nálam a Zalagyöngye és a Bianka nem élné túl permetezés nélkül. A Néró és Pölöskei nem tudom bírná e de kap permetet a többivel együtt.
2018. szept. 3. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Kedves "törppapa1" nem tudom merre tevékenykedhetsz, de mivel azonos korosztályhoz tartozol talán megértjük egy mást, és részben a kérdezőnek is segíthetünk.

Nagyüzemi táblába is volt Biankám. A gyümölcsösből hazafelé, ha maradt 30-60 liter a lemosóból, a permetezőben, minden második sorba átszaladtam / nem axsziál/ és ez volt az éves permetezés. A termőhely sem a legjobb volt szőlőnek, s ha más fajtákról 10-15 mázsát szedtek 10-12 permetezéssel, mi 75 mázsát permetezés nélkül.

Talán 87 környékén volt a nagy fagy, és akkor hoztak nem fagyérzékeny fajtákat, Zenit Zengő stb. Ránézésre úgy néznek ki, de nem azonosak. Esetleg próbáld beazonosítani, levél fürt hajtás színe alapján. Voltak már itt is a Biankából viták,de hihetetlennek tartom, hogy ez a fajta -ha az ne bírná ki permetezés nélkül, akkor nekem is elő kellet volna jönni ennyi év után. /Olaszországtól Lengyelországig megállja a helyét./

A Zala gyöngyének +Gloria Hungarie+ Erzsébet királyné emlékére: a Pölöskei muskotály, a Szőlőskertek királynőjének: a Augusztusi muskotály /Palatina/, a Biankának az Eger2 +Buvier a szülei Seyve villárd alapon. Nem biztatlak arra, hogy ne permetezz, ha már a hátadra veszed. Nekem már egy porcikám sem kívánja a permetező súlyát, és csak olyan fajtát hozok be a portára amit nem kell permetezni.

2018. szept. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem akarod permetezni akkor én is direkttermőket ajánlom. Nekunk a concordi szőlő már most illatozik 1x se permeteztem. Izre szerintem felveheti a versenyt bármilyen szőlővel. De az Othello és a Delawar is finom.

De ha még is csemegeszőlőt ültetnél akkor ajánlom a Csabagyöngyét az már agusztus elején érik, aztán Néró valamikor agusztusban érik és arra sem kell sok permet, Pannónia kincse hatalmas fürtjei vannak az pedig agusztus végén, permetezés jócskán kell. De finom a Saszla, Zalagyöngye, Sárga muskotály de ez is elég macerás.

Megjegzyésem: Ha nem vonz igazán akkor ne foglalkozz vele. De én is könyvekből meg vidókból tanultam úgy, hogy előtte soha nem foglalkoztam vele. Nem egy bonyolult dolog, permetezni se kell állandóan 3x-4x évente azt meg kilehet birni.

2018. szept. 4. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
82%

Mondjuk, hogy Csabagyöngye meg Hamburgi, ezek kimondottan betegségre fogékony fajták. Jó fajták amúgy, érdemes termelni őket, de érzékenyek.


Ha vásárolni akarsz, akkor úgy nézz utána a gugliban, hogy "rezisztens szőlőfajták".

Lehetőleg olyan oldalakat keress, ahol nem csak a jó tulajdonságok vannak feltüntetve, hanem a rosszak is, pl. ez:

[link]

Csak itt nem sok fajta van.


Egy nagyon részletes oldal, a máshol talált fajtáknak itt utána lehet olvasni:

[link]

De ne innen válogass, mert a többség nem beszerezhető.


A rezisztens fajták sem azt jelentik, hogy nem kell őket permetezni, hanem alap permetezéssel meg lehet őket védeni. Egyes években permetezés nélkül is.

Ahhoz nagy szerencse, megfelelő fekvés, és más szőlőktől való nagy távolság kell, hogy minden évben bírják permetezés nélkül.

Nálam idén az Augusztusi muskotály (Palatina) is kb. 30 % kárt szenvedett a szürkepenész miatt, mert év közben ugyan volt permetezve az érzékeny fajtákkal együtt, de aztán elkezdett érni mellette az Irsai, úgyhogy itt már nem permeteztem. (Komoly szürkepenész már vagy 6-8 éve nem volt nálam amúgy, csak jelzésszinten esetleg az érzékeny fajtákon, a Hamburgin vagy a Szőlőskertek királynéján.)

És direkttermők: ezek se feltétlenül bírnak mindent. Az Othello pl. kimondottan érzékeny a lisztharmatra.


Az egyetlen nem direkttermő fajtám, aminek még soha nem volt baja: Pölöskei muskotály. Annyira vastag a héja, hogy semmi nem tudja megtámadni. Az íze is jó.

Ja, van még egy, a Moldova, ami szintén mindent bír, és gyönyörű kékszőlő, de az íze jellegtelen, már kettőt át is oltottam jobb fajtákra.

Nagyon korai, és szintén elég üzembiztos az Eszter. Nem különös, de elég jó ízű, csak ha nem eszi meg az ember elég korán, akkor megfonnyad a fürtön, de még úgy is elég jó.


Szóval, nézz utána a rezisztensszőlő-leírásokban az érésidőnek, íznek, fagytűrésnek (ha fagyzugban laksz), meg minden egyébnek.

Metszeni mindet kell, év közben kötözni, vagy ikerdrót esetén behúzgálni a hajtásokat, permetezni is érdemes néhányszor. De ha a szomszédaidnak nincs szőlője, akkor rezisztens oltványokat jó eséllyel sok évig nem muszáj permetezni, ameddig a kártevők és betegségek nem találnak oda hozzád.

2018. szept. 4. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm az eddigi válaszokat! Nagyon tanulságosak.
2018. szept. 5. 21:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!