Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha novemberben oltottam be a...

Ha novemberben oltottam be a fát akkor mi történik?

Figyelt kérdés

Van egy szilva és egy barackfám, szerintetek ha novemberben oltottam be, az jövő tavasszal megfog illedni? Vagy kapufa?


Mikor kell a fákat oltani? Jó ötlet volt novemberben? Megfog indulni tavaszra?



2018. nov. 23. 21:57
 1/5 anonim ***** válasza:
Mint a régi rendőrök. Először üt, aztán kérdez. Tavasszal kell, rügyezés előtt. Buktad. Azért ne vágd ki őket, történhetnek csodák.
2018. nov. 24. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kapufa a legjavából! Sőt erős mellélövés! Első dolog: az oltóvesszőt lombhullás után, de még a nagyobb fagyok beállta előtt le kell szedni, és csomagolva hűvös pincébe, verembe tárolni tavaszig. (Én a hűtőgép legalsó zöldséges rekeszébe szoktam). Csomagoló anyagnak csak újságpapírt használj, mert a nejlon alatt bepárásodhat, befülledhet.

Optimális időpontja tavasz (Gyümölcsoltó Boldogasszony vallási ünnep környéke), vagyis az a rövid időszak, amikor a kinti fák rügyei erősen megduzzadtak, de még nem pattantak ki. Az oltóvesszők rügyei (ha jól tároltad) ilyenkor még alvó állapotban vannak.

Az oltásnál sokkal egyszerűbb és biztonságosabb a vegetatív szaporítási mód a szemzés. Időpontját tekintve kétféle szemzésről beszélünk:

1./ zöld szemzés: kb. VI. első fele. Ennél a módszernél az új hajtás még a tárgy évben kihajt, és lombhullásig akár 30 - 40 cm nagyságúra növekedhet.

2./ alvó szemzés: VIII. hónap közepe - cége. Itt a beültetett rügy csak a következő és tavaszán fog megindulni.

Sok mindent le kellene még írni e témával kapcsolatosan, de hely és idő miatt nem teszem. Oltásról és szemzésről sok leírást találsz a netten, olvasgass utána, a következő szezonig rengeteg az idő!

Most jut eszembe: mivel nagyobb fagy nem volt szerintem (ha a nehezebb, bizonytalanabb oltásnál maradsz) akkor a szaporító anyagot még most is begyűjtheted.

Ha valami konkrét kérdésed lenne, akkor írjál privátban. Válaszolni fogok!

2018. nov. 24. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az előző vagyok. pl. ez egy jó és teljes leírás. Az összes szaporítási módot ismerteti:

[link]

2018. nov. 24. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 mindentudó99 ***** válasza:
Nem lesz jó. Úgy kell ahogy a kettes írta. Én februárba szedem meg a vesszőt. Nedvesen tartom a hűtőbe. Majd oltok gyümölcsoltó boldogasszony napja körül.
2018. nov. 24. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Pár dologban nem értek egyet a #2 válaszolóval.


A hűtőben a tél folyamán vagy kiszárad, vagy bepenészedik az oltóvessző. Újságpapírban szinte mindig bepenészedik, még a gombaölővel kezelt vessző is.

Felesleges így kockáztatni, mert nálunk a gyümölcsfák vesszői és rügyei nem szoktak elfagyni, legalábbis a jól fejlettek, amik oltásra is alkalmasak.

Én az oltóvesszőket februárban szoktam megszedni, gombaölővel lekezelem, megszárítom, és lezárt nejlonzacskóban a hűtő aljában sokáig eláll. Idén még augusztusban is használtam belőle, bár ilyen sokáig általában nem szoktak megmaradni, mert kiszáradnak a legumizott zacskóban is.


A hűtött oltóvesszőt nem csak márciusban lehet felhasználni, sőt, később még jobb is lesz az eredés esélye, mert az alany fejlődése felgyorsul, és emiatt a sebgyógyulás, összeforradás is villámgyors lesz.

Vannak olyan oltásmódok, amiket bizonyos esetekben nem is lehet márciusban elvégezni. Pl. a szilva héj alá oltása (vastagabb ágra vékony szemzőhajtás) csak az alanyfajta sziromhullása után elvégezhető, mert addig egyszerűen nem válik el a háncs, nem lehet alátenni a nemest.

A régi világban nem volt hűtőszekrény, pince meg sok helyen vagy nem volt, vagy túl meleg volt, és kihajtottak a megszedett vesszők, ezért oltottak Gyümölcsoltó Boldogasszonykor. Mivel ekkor meg lehet csinálni, hogy az egyik fáról leszedett oltóvesszőt azonnal rátenni a másik fára, mindenféle tárolás nélkül. Ilyenkor a rügy még nem hajt, de a fában a nedvkeringés lassan bár, de már beindult, azaz a nemes még, az alany pedig már megfelelő állapotú. De mint írtam, hűtött vesszővel sokkal jobb eredményt lehet elérni április második felében.

2018. nov. 24. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!