Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi történik akkor ha a must...

Mi történik akkor ha a must nem hordóban forrik ki?

Figyelt kérdés
Hagyományos módon a must préselés után a pincében lévő hordóban kerül és dugó nélkül forr. Mi történik ha a must egy nagy műanyag NYITOTT fennálló tartályba kerül és csak egy szúnyoghálóval lefedve forr? És nem pincében hanem az előkészítőbe, nem állandó hőmérsékleten.
2018. okt. 7. 13:56
 1/8 anonim ***** válasza:
15%
egyrészt ki sem fog forrni, másrészt az oxigéntől megromlik pár nap alatt.
2018. okt. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Forrni forr azt láttam. A gazda elmondása szerint évek óta így készíti a bort.
2018. okt. 7. 15:15
 3/8 anonim ***** válasza:
27%
Az hogy forr nem azt jelenti hogy felforr és bugyog, hanem hogy alkohol képződik a cukorból.
2018. okt. 7. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%
Kiforr,de amint abba marad a forrás,le kell zárni légmentesen,mert veszít az alkohol tartalmából és a levegőn megbuggyan.
2018. okt. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én se hordóban csináltam bort régebben, csak egy rozsdamentes fazékban, fedővel lefedve. El is csodálkoztam rajta, hogy sikerült, és nem is lett rossz:D
2018. okt. 8. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
77%

Forrás közben széndioxid képződik, ami nehezebb a levegőnél, így megül a must tetején, elzárva az oxigéntől. (A pincék alján is megül, ami a hordókból kijön, és ha túl sok képződik, akkor a borosgazda megfullad.)

Ha túl széles szájú nyitott edényben van, akkor a levegő mozgása ezt a széndioxidot kimossa az edényből, és amint leáll a forrás (nem képződik újabb mustgáz), akkor oxigén éri a már kész bort, és elkezd romlani a minősége. (Ha nem elég nagy az alkoholfoka, akkor megsavanyodik, és borecet lesz belőle.) Ezért szúnyogháló helyett az edény tetejét kellene rárakni, csak nem rászorítva, hanem lazán, bilincs nélkül, hogy a keletkező felesleges gáz el tudjon távozni, de azért maradjon is az edényben.

Az állandó hőfok nem előírás, csak bizonyos határok között kell lenni. Túl hidegben a forrás leáll, túl melegben pedig túl gyors lesz a forrás, aminek a minőség látja kárát.

De ha a hőfok megfelelő, és majd időben lezárja az edényt a gazdája, akkor lehet tökéletes bora.

2018. okt. 8. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A must tetején vastag hab képződött, ez mitől van? Halk sercegés még hallatszik, akkor még zajlik a forrás?
2018. okt. 8. 09:09
 8/8 anonim ***** válasza:
Ez azt jelenti,hogy még forr.
2018. okt. 8. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!