Kezdőoldal » Otthon » Kert » Vettem futó muskátlikat...

Rekucika1994 kérdése:

Vettem futó muskátlikat balkon ládába raktam és az ablakmba aztán arra szeretnék kíváncsi lenni hogy hogyan kell öntözni meg gondozni?

Figyelt kérdés
2019. jún. 8. 09:53
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A futómuskátli gondozása nem igényel különösebb odafigyelést és viszonylag könnyen átteleltethető, így több éven keresztül gyönyörködhetünk benne. Az idősebb növények viszont már nem virágoznak olyan gazdagon, száruk elfásodik és alakjuk is megcsúnyul, ezért 3 évente újítsuk meg. Ültethetjük erkélyládába, fa vagy műanyag ládába, de jól érzik magukat cserépben, kőedényben, kaspóban és másféle függő tartóban is.

A futómuskátli fénykedvelő növény ezért egész évben világos helyen tartsuk. A nyári forró, tűző napsütéstől viszont óvjuk, mert könnyen kiéghet, levelei megperzselődhetnek. Fényszegény helyen viszont csúnyán meg is nyúlhatnak. Melegkedvelő növény, de szinte bármilyen hőmérsékleten jól érzi magát, télen legalább 10 °C-ot biztosítsunk számára. Nyáron havonta egyszer akár vissza is vághatjuk a hajtásait, amivel dúsabbá tehetjük a növényt. Az elnyílt virágokat és az elhalt növényi részeket rendszeresen távolítsuk el, ezzel virágzásra serkenthetjük a növényeket.


Öntözése – tápoldat


Nyáron rendszeresen és bőségesen öntözzük, de két öntözés között hagyjuk, hogy kicsit megszáradjon a földje. Nagyon meleg nyári napokon szükség szerint többször is öntözzük, lehetőleg reggel és alkonyatkor. A téli nyugalmi időben csak annyi vizet adjunk neki, hogy ne száradjon el. Az első bimbók megjelenésétől a virágzás befejezéséig hetente adjunk az öntözővízhez tápoldatot.


Futómuskátli szaporítása


Futómuskátli (Pelargonium peltatum)Szaporítani hajtásdugványról érdemes. Tavasszal vagy nyár végén a csúcs- vagy oldalhajtásokról vágjunk le 5-10 cm hosszú darabokat. Az alsó leveleket távolítsuk el, majd kis edényekben egyesével, vagy egy nagyobb cserép szélére körbe ültessük el őket. A gyökereztetéshez virágföld, durva homok és perlit egyenlő arányú keverékét használjuk. A dugványokat nem szükséges betakarni, de vigyázzunk, hogy tűző nap ne érje őket. A földet tartsuk enyhén nedvesen. Körülbelül 6 héttel később, miután meggyökereztek, az új növényeket ültessük virágföld, durva szemcséjű homok vagy perlit és kevés tőzeg vagy tőzegpótló keverékbe, de használhatunk kész muskátli virágföld keveréket is.

Betegségek


Feketelábúság: A növény különösen érzékeny a fekete-lábúságnak is nevezett szártőrothadásra vagy lágy-rothadásra. Nedves, csapadékos környezetben a fertőzés a szár közvetlen föld feletti részét támadja meg, amely elfeketedik. Figyeljünk arra, hogy két öntözés között a muskátli földje kiszáradjon, a szárdugványokat pedig épp, hogy csak nedvesen tartsuk. A már megfertőződött növényeket semmisítsük meg, a még egészséges részekből dugványt készíthetünk.


Kevés virág: Ha a futómuskátlink levélzete szép sűrű, mégis kevés virágot hoz, feltehetően túl sokat táp-oldatoztuk. Szüneteltessük a tápanyag-utánpótlást, hadd virágozzon a növény szabadon.


Levéltetvek, molytetvek: Súlyos esetben használjunk alkalmas rovarölő szert, korai stádiumban elég lehet a szappanos lemosás.

[link]

2019. jún. 8. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!