Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Az 1870-1910 között épült...

Az 1870-1910 között épült bérházakban volt már angol wc?

Figyelt kérdés
Vagy "emeletes pottyantós"volt?Vagy ha angoo wc,akkor a lakásokban volt,vagy kint a folyosón?
2020. nov. 13. 21:55
 1/8 anonim ***** válasza:
94%
Volt. Jellemzően az utcafronti lakások voltak az úri lakások, több szoba, cselédszoba, fürdőszoba. Ott volt a lakásokban rendes wc is. A többi, jellemzően körfolyosós szoba-konyhásokban wc nem volt, emeletenként volt 1-2 közös helység, 3-4 ajtóval elzart wc-vel, 2-3 lakáshoz tartozott egy wc. Ha dolog volt, fogtad a kulcsot, aztán mentél a lakáshoz tartozó közös wc-re.
2020. nov. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És még egy kérdés: akkoriban igaz,hogy csak csobbanós wc csészék voltak? Mert úgy tudom a "tálcás wc csésze,mint találmány egy német orvos javaslatára született a századforduló körül. Ja és mikortájt épülhetett az utolsó olyan lakás Budapesten,ahol még közös wc volt?Az 50es években épült "Sztálin barokk" szocreál lakásokban már mindben lakásokban volt a wc?
2020. nov. 15. 07:22
 3/8 anonim ***** válasza:
90%
Azt tudom, hogy sok körfolyosós házban, szintenként volt egy közös wc. ahová kijárt mindenki.
2020. nov. 17. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A Sztálin barokkban már összkomfortosak voltak a lakások, csak éppen nagyon kicsik. A ház bejárati ajtók melletti oszlopok meg gigantikusak voltak.
2020. nov. 17. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
91%
Még az jutott az eszembe, hogy volt külön cselédlépcső. A személyzet csak azt használhatta.
2020. nov. 18. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A mi házunk egy kb. 1890 körüli, 2. kerületi ház.

Nem függő folyosója van, hanem fedett, de kvázi körfolyosós.


Ahogy valaki korábban leírta itt, az utcafronti lakások nagyok, az udvar felé csak kis helyiségek néznek, ezek fürdőszobák, WC-k, cselédszobák lehettek anno.


Nálunk minden lakásnak külön WC-je volt, nem volt közös. Az én lakásomhoz is tartozik egy WC a lakással szemben, a mai napig működik, de csak tárolónak használjuk ezt az 1-2 négyzetméteres helyiséget. Pl. Bringát állítva tárolni tökéletes.


Az egyik érdekesség, hogy van aki a mai napig nem épített WC-t, csak zuhanyzót a lakásán belülre, így továbbra is a folyosón keresztül jár dolgát végezni. Ezek jellemzően nagyon öreg nénik, akik akár 60-70 éve ugyanebben a házban laknak. Van egy, aki már ide született, és kb. 85 évesen is itt él.

Amúgy fogalmam sincs, hogy lehet úgy ott üldögélni, hogy a folyosón közben aktív járkálás van. :)


A másik érdekesség, hogy akik építettek saját fürdőszobát (mára természetesen már a lakások majdnem 100 százaléka), azok a fürdő megépítése után a szennyvízcsövet a volt folyosói WC helyiségükbe tudták csak bevezetni. Így az a jellemző, hogy a lakás és a WC között fel van szedve a folyosó eredeti burkolata, és egy igénytelen beton csíkkal van pótolva. A WC-t természetesen kibontották, és azóta csak tároló a helyiség. Nálam csak annyi a különbség, hogy a WC csésze ott van a tárolóban, és a mai napig lehetne használni. De szerintem 30 éve nem volt használva, csak én húzom le néha, hogy ne menjen tönkre az öblítőszelep.

2020. dec. 6. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Utolsó: akkor ha van,akinek még nincs benti wcje,az csak a közöset használja,nem?
2020. dec. 6. 11:07
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen, a kintit használja. Ahogy írtam, itt nem közös WC volt, hanem minden lakással szemben egy saját.
2020. dec. 7. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!