Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Létezik olyan E27 (normál)...

Létezik olyan E27 (normál) foglalatú LED-es villanykörte, aminek 95% feletti a színvisszaadási értéke (CRI)? Ha igen, melyik gyártó gyártja és hol lehet kapni?

Figyelt kérdés
A hagyományos izzóknál ez az érték 100%, az energiatakarékosoknál viszont általában csak 80%, ezért rohadt barátságtalan is a fényük.

#LED #E27 #CRI
2017. okt. 13. 04:18
 1/10 Koplárovics Béci ***** válasza:
39%
Még a 90% is egy álomhatár a LED-nek, főleg az olcsó, consumer katergóriában (ott a 85 is kiemelkedő). Szóval ha jó színvisszaadást szeretnél, akkor marad a hagyományos izzó.
2017. okt. 13. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 TappancsMancs ***** válasza:
28%
Hagyományosnál sem 100%. Honnan veszed? Akkor a drága fotó műtermi lámpákba miért nem tesznek olyat? A hagyományos az sárgás fényű.
2017. okt. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#1 Hát épp ez a baj. Most már hagyományos izzót nem gyártanak, nemsokára a halogéneket is kivonják, akkor nem lesz már jó minőségű fényforrásunk? Vagy bízzunk abban, hogy a technológia továbbfejlődik és a ledes gyártók is javítani fognak a színvisszaadáson?


#2 Keverni tetszik a színvisszaadás (CRI vagy Ra) és a színhőmérséklet fogalmát.

A hagyományos és a halogén izzónak a színvisszaadása 100, viszont a színhőmérséklete alacsony, 2700-3000 Kelvin körül van.

Műteremben van amikor magasabb színhőmérsékletre van szükség, vagy pedig nagyobb fényerő.

2017. okt. 14. 01:34
 4/10 anonim ***** válasza:

Már az ötsávos fénycső (ami nem kompaktban létezik, 90 feletti CRI-vel) se nagyon volt kompaktban. Régebben lehetett kapni, de noname gyártó, az volt a baja, hogy NAGYON lassan fényesedett fel. Meg nem is bírta sokáig. És már kapni se lehet.

Ráadásul engem az bosszant leginkább, hogy a hidegfehér LED-ek baromira nagy kék csúccsal rendelkeznek, ami állítólag egészségtelen, plusz a színhűség se valami jó, "mű" színe van mindennek. A 2700 K-es LED-ek jobbak egy fokkal, de a sárga fényben néhány dolog nem látszik jól (konyhapolton, pl. nyers hús elég fura színű).

Úgyhogy most teszek az energiatakarékosságra, halogén spotok vannak - de nyáron jobb lenne valami, ami kevésbé fűt :)

Sajnos azt hiszem ezt a piaci rést még nem tömték be :(

2018. febr. 13. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Na találtam, ugyanattól, aki az ötsávos kompakt fénycsövet is gyártotta (Megaman)

Németországban kapható csak egyelőre.

[link]

2018. febr. 13. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Hidegfehérban továbbra is csak a lassan bemelegedő kompakt van :(
2018. febr. 13. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
88%

Ma már létezik ilyen típus, itthon is kapható már:

[link]


Azonban a CRI meghatározásról írnék egy kicsit, mert egy kissé félrevezető a dolog. Sajnos a CRI index egy elég elavult szabvány, eredetileg mindössze 8 pasztell színt vizsgál, majd ezt bővítették ki 15 színig, amik között már van piros-zöld-kék-sárga, szóval élénkebb színek. Azonban a gyártók nagy része csak a normál CRI skála átlagát adja meg a specifikációkban, és nem egy olyan lámpa van, ahol a CRI 80-90-es átlaghoz az R9(piros) színvisszaadása csak ~60-as CRI-t tud. ( [link] )


Létezett még a Just Normlichtnél, akik nyomatvizsgáló lámpákat készítenek, hogy a CRI indexet több mint 200 színre adták meg, már a CCFL csöveknél is! Ez persze egy speciális terület.


2015 óta bevezették a TM-30-15 színvisszaadást vizsgáló szabványt, de sajnos itthon még hírből sem ismerik, és egyelőre csak néhány komolyabb gyártó használja. Ez 99 színt vizsgál, és meghatároz még sok más mutatót, pl.

Rf(színhűség), Rg(gamut, "színtér"), R uv, sőt, egyes gyártóknál Rw(R white fidelity), ami az UV reagens fehérek visszaadását jelöli. (ilyen pl. a porcelán, fog, egyes fehérített papírok)


Ezt érdemes a témában átolvasni: [link]


Egyébként két gyártót tudok, akiknek talán a legjobb LED-jeik vannak. Az egyik a SORAA, a másik a Yuji LED. Az előbbinek van E27-es lámpája, az utóbbi inkább modulokat gyárt. Viszont mindegyiknek nagyon jó a fénye. A SORAA-nak volt 5000 és 4000K is, sajnos már csak 3000 és 2700K van, 4000K csak egyes típusokból. Nekem van 2db 5000K SORAA Vivid PAR30 lámpám, a nyomatvizsgáló szabvány D50-es fényét tudja. Érzetre olyan, mintha egy tükörrel becsalnám a napfényt. Összenéztem napfénnyel délután 2 körül, egy colorchecker táblán minimális eltérés volt csak néhány színnél, de nagyon sokat kellett nézni, mire felfedeztem apró különbségeket. Bár egy fotóról pipettázással, vagy egy spektrofotométerrel lehetne mérni, de igazából nekem teljesen megfelelt amit láttam. Egy baj van vele, az ára, nagyon drága, mondjuk Németországból legalább van ingyen szállítás, de akkor is. Nekem színérzékeny környezetbe lett nyomatvizsgáló helyett, így megérte.

2018. okt. 30. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 TappancsMancs ***** válasza:
Igen kevertem, sőt nem is ismertem ezt a kettőt így csak a színhőmérsékletet.
2018. okt. 30. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Most vettem egy LED-es E14 foglalatú spotlámpát a Lidl-ben 95-ös CRI-vel. Felirata szerint az, sok különbséget nem érzek, 2700K-en eleve furák a színek. A gagyi LEd-eknél egyértelműen jobb, sima kompakt fénycsőnél talán jobb, de lehet hogy csak placebóhatás.
2018. okt. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Én most találtam a Lumenetnél 90-es CRI-s körtét, Müller Licht, egyelőre nem tudok belekötni, első látásra ugyanolyan barátságos fényt tud, mint a hagyományos izzó. Ráadásul most akciós, sajnos még csak egyféle fényerőssegben van.


[link]

2019. jan. 19. 18:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!