Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » A cserépkályha begyújtása,...

A cserépkályha begyújtása, használata miben tér el a fa tüzelésűtől?

Figyelt kérdés

Vegyes tüzelésű kazánom van, így fával tüzelek, viszont cserépkályhát életemben csak egyszer nagyon régen próbáltam ki néhány napra.


Ezt olvastam:

"A nagy tömegű cserépkályhák esetében, ha a félig leégett tűzifára újabb hasábokat tennénk, akkor a friss tüzelőanyag leégése közben az addigi égésből elraktározott hőmennyiség jelentős része távozna a kéményen keresztül. Így több tűzifát kellene elégetnünk."

[link]


Ellenben a fa tüzelésnél folyamatosan kell pótolni a fát.

Mivel számomra ismeretlen folyamat, amire az idézet utal, kérem, magyarázzátok el, hogyan értendő? Pontosan mit kell tenni cserépkályhás fűtésnél?


Nem szabad pótolni a fát időközönként?? Hanem az elején, még hideg kályhába bekészített fa tüzelőanyagot begyújtom, egy-másfél óra alatt leég, nyitott hamuajtónál (ezt is írták, hogy nyitott hamuajtó), majd továbbra is nyitott hamuajtó mellett tényleg fél napig, egy napig meleget tart és ad a cserépkályha?


És mire utal az, hogy nyitott hamuajtó? Mekkora résen legyen?


"Ahhoz, hogy a tüzet folyamatosan táplálni tudjuk oxigénnel, a tűzrács ajtaja előtti részre ne pakoljunk semmit! A hamuajtót viszont csakis akkor zárjuk be, ha a cserépkályha teljes tartalma leégett már, különben számolnunk kell a kátránylerakódás vagy a robbanás veszélyével! Ha pedig egyajtós a kályha, a finomszabályozó mellett a tüzelőajtót is hagyjuk nyitva résnyire!"

[link]



2019. febr. 22. 15:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Cserépkályha lehet gáz, villany és mindenféle tüzelésű is. Ez most melyik?
2019. febr. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Mindegyik érdekel! De főleg a fás cserépkályha. Tudom, van többféle kialakítású, belül vízszintes járatúak, a maiak között meg függőleges járatóak is.


Tehát engem főleg a fás érdekel, és az, ami közös ezek használatában.


Nem konkrét cserépkályha miatt írtam ki a kérdést egyébként. Hanem mert érdekel, hogyan működnek, lehet hozzájuk szerencsém a közeljövőben.

2019. febr. 22. 17:15
 3/12 anonim ***** válasza:

Na, hát akkor nagyon sokfajta kályháról van szó, mert a cserép az csak dekoráció és hőszigetelés.:)

A műszaki jellegről keveset mond.

A héra égős cserépkályha az, amihez nagyon kell éves ellenőrzés, mert kb. minden 20. felrobban, újat nem is engednek beüzemelni már 10+ éve.

A felhasználónak csak egy gombot kell tekergetni különben rajta, amivel a hőfokot beállítja.

A villanynál úgyszintén.

Városban ezek vannak.

2019. febr. 22. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A cserépkályhában is úgy kell tüzelni,mint egy más kályhában ,vagy kandallóban .Itt nagyon lényeges ,hogy a tüzelő száraz legyen .Kiváncsiságod kielégitésére ennyi is elég .
2019. febr. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Nekünk fatüzelésű cserépkályhánk van.

Nincs sem tűzrács, sem hamuajtó, egy ajtaja van. Naponta 1x délután gyújtunk be, kb 10 kg fát teszünk egyszerre a hideg kályhába, begyújtás után résnyire (2cm) hagyjuk nyitva az ajtót,,, amikor minden fa leégett, és csak parázs van elzárjuk a kályhát. A meleget másnap délelőttig tartja.

2019. febr. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

A Héra típusú egy

gázzal fűthető típus?


"Na, hát akkor nagyon sokfajta kályháról van szó, mert a cserép az csak dekoráció és hőszigetelés.:)"


Na, azért ilyet ne írjunk. A cserép adja át a hőt, nem hőszigetel.


Az eddigi utolsó választ érdembelinek találtam, köszönöm szépen.

2019. febr. 23. 21:57
 7/12 anonim ***** válasza:

5 ös a tiétek egy szabálytalanul rakott cserépkályha,mellette még veszélyes is .Biztos nem kályhás szakember rakta .Mégis miért találták fel a tűzrácsot,és a hamu ajtót ??

Biztos nem a költségek csökkentésére .

A kályhák kűlselye valóban diszlet is,de a belső felük cseréppel van bélelve.Ez védi a kályha csempét a nagy hő ellen .

A kályhák belső felépitése teljesen más,ha gázosra van

rakva .

2019. febr. 25. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm az új választ is! :) Jöhet még!
2019. febr. 25. 19:31
 9/12 anonim ***** válasza:
2019. febr. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi, előző! :)

Ezek szerint a fás kazántól lényegileg csak annyiból tér el a használata, hogy ha már csak parázs van, be kell zárni minden ajtót a kályhán, valamint:

"Először jön az újság. Mehet nyugodtan a hamura. Épp az a szerepe, hogy a hamut eltakarja."


És mások olvastam azt is, hogy alig kell tisztítani, és csak néha. (Nem így a fás kazán esetén.)

2019. febr. 25. 21:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!