Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Kazan hasznalata és fogyasztasa?

Kazan hasznalata és fogyasztasa?

Figyelt kérdés
Mivel nincs tapasztalatom a kazan hasznalataban, arra lennek kivancsi, hogy egy 120m2-es jol szigetelt ház felfűtéséhez mennyi fat szoktatok eltuzelni? A kazan az 18-20 kw lesz, a puffer 1000 literes. Tudom, hogy pontos adatokat nem fogok kapni, mivel minden ingatlan más. Az is erdekelne, hogy egy begyujtassal mennyi ideig lesznek melegek a radiatorok? Elnezest a tudatlansagomert, de valahol el kell kezdeni. Bármilyen tipp, tanács érdekel. Gáz nincs az utcaban, az kilőve.

2020. szept. 21. 13:03
 1/5 mindentudó99 ***** válasza:
Hű erre biztos nem kapsz pontos vàlaszt annyi mindentől függ. Lapradiàtor vagy öntvény pl ettől is függ meddig meleg. Az én hàzam kb ekkora van egy 1000 literes puffer. Néha használom csak mert már a gàz megy. Olcsóbb. Nàlam ez úgy van hogy reggeltől dèlig egyig tüzelek. Akkor a pufferről meg elmegy estig kb. Ha van m9ndjuk 10 erdei köb keményfád az kb elég egy tèlre . Aztàn majd kitapasztalod. Nekem nincs szigetelès. A puffer jó dolog sokat spóroljatsz vele. Bár saját tapasztalat szerint az ezres karcsú de nem fért be nagyobb 1500 as lenne az ideàlis. Ha teheted inkàbb ekkoràt tegyél ha még nem késő.
2020. szept. 21. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

30-35 kW kazán megfelelőbb lenne, mert kényelmesebb pakolni a nagyobb tűztérbe és rövidebb lesz a napi fűtésre fordított idő


A kazánból a hő gravitációsan keringjen be a tartályba, a főágon ne legyen semmilyen elzárási lehetőség, mert biztonsági kockázat.

A kazánon legyen "kazánvédő szivattyú" 3 járatú keverő szeleppel, mert sok a víz a rendszerben és e nélkül nagyon nehezen fogja elérni az ideális 60-65°C a kazánban a hőmérséklet. Kátrányosodik, savasodik, pár év alatt kilyukad.

Legyen elkerülő ág, tehát amikor hideg a rendszer, először ne a tartályt töltsed meleggel, hanem a házat. Amikor a házban lekapcsolt(ak) a termosztát(ok) csak akkor kezdjen melegedni a tartály.

A kazánt mindig nyitott levegő rostéllyal 100%-on működtesd, így a legnagyobb a hatásfok (70-80%). 20% levegővel a hatásfok is bőven beesik 50% alá mert nem ég el a fagáz (tüzelő pocséklás), illetve gyártod a kátrányt, ami ha begyullad kéménytüzet okoz.


A tartályt mindig felülről lefelé töltjük meleggel.


2 éves száraz fával fűtünk, idei fából 2-3x több kell, mert vizes és a kémény is nagyon koszolódik.


Legyen biztonsági nyomásszelep

Legyen 95°C-nál nyitó hidegvizes töltő/leeresztő szelep.

Te biztosan oda fogsz figyelni, de ha egyszer olyan fog fűteni, aki nem ért hozzá, megvéd a katasztrófától.

2020. szept. 21. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

tölgy, bükk, akác - ezek keményfák, kényelmes tüzelni vele, jó parazst ad.


fenyő - a keményfához hasonló a fűtőértéke, de gyorsan leég, gyakran kell rakni, alig van parazsa. Nagyon kell tüzelni vele, mert alacsony hőmérsékleten ennek a legtöbb a kátránya.


barna- és fekete szén - nagyon jó a fűtőértéke, de rettentő koszos (kivéve a brikett), a mennyiségre ügyelj, mert ha "beindul" csak úgy szalad felfelé a vízhőmérő


fabrikett - kényelmes, kevés helyet foglal, gyárilag teljesen száraz, azonnal fűthetsz vele. Pini-kay fajtával könnyű begyújtani


Amit semmi esetre se égess el a kazánban:

szemét, műanyag, ruha, cipő, bútor, festett fa - mérgező, rákkeltő (egyes műanyagoknak fokozottan) a füstje, hamuja


LIGNIT. Konkrétan szétmarja a kazánt, kéményt. Egy igazi büntetés, ha a közelben valaki azzal tüzel. Az a csípős szag, az orrod nedves nyálkahártyáján kénes-savvá alakuló füstgáz.

2020. szept. 21. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hogy megközelítő választ lehessen adni, ahhoz tudni kellene a ház napi hőveszteségét. Bár én sem vagyok szakértője a kérdésnek, de például ha a puffert számoljuk (1000 liter) 20 fokról akarod 80 fokra felfűteni 1000*1,163*60/0,98/1000=71,2kw energia szükséges. Én úgy tudom 1kg kemény fa energia tartalma 4-4,1kw, ami kb. 36forint/kg (legalábbis ahonnét mi rendeljük). A rendszer veszteséget most ne számoljuk, 71,2/4,1=17,3kg fára lenne szükség, ami kb 600 forint.

Például amit én építtetek házat, (nettó 107nm hasznos terület) a számításaim szerint 42kw/nap a vesztesége, ha a külső hőmérséklet 0 fok, bent viszont 20 fok.

30-as leier tégla, 10cm austrotherm szigetelés, a lábazaton 5cm, a padlóban 6cm, két rétegű üvegezés, 20cm gyapot a tetőben. A födémet nem számoltam mert belső szerkezet, tetőteres a ház.

Lehet kicsit kusza a válaszom, de talán ad némi támpontot.

2020. szept. 22. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszokat, sokat segitettetek.
2020. szept. 22. 16:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!