Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Családi ház hőigénye, fűtés...

Családi ház hőigénye, fűtés költsége. Mennyi?

Figyelt kérdés

Van egy családi ház, ami 1990-ben épült, B30as téglából, de nincsen rajta semmiféle szigetelés. Egy emeletes ház, szintenként 65 nm, belmagasság 2.3m. Vagyis 300 m3.


Eddig egy vizteres kandallóval volt megoldva a fűtés, de két okból nem lesz ez így jó hosszútávon. Az egyik hogy nem lehet szabályozni, a másik, hogy mikor nem vagyunk otthon nagyon kihűl, nem lehet programozni. Arra gondoltunk, hogy pelletre váltanánk. Pelletes vizteres kandallót vennénk.


De felmerült néhány konkrét kérdés.


Pellet mennyire gazdaságos szigetelés nélkül?

Sajnos jelenleg nem tudnánk szigetelni, a jelenlegi árak mellett nagyon nagy befektetés lenne, 170 m2 kellene leszigetelni, ami alsó hangon is 1 millió lenne, plusz munkadíj. Illetve kérdéses, hogy mennyi idő alatt terülne meg.

A tetőtérben van 15 cm kőzetgyapot lerakva, az ablakok új típusú termopán ablakok.


A másik, hogy mennyire éri meg a pelletre való váltás? Néztem hogy a pelletes kandallók 600ezer - 1 millió között mozognak. Megtérül valaha ez a befektetés?


Picit próbálta utána számolni, hogy fával mennyi lenne, illetve pellettel a fűtés költsége, de egy kis ellentmondásba botlottam.


A lényeg, hogy a ház 300m3. Az olvastam, hogy ha nincsen szigetelve akkor 70w-al kell szorozni. Vagyis 21 kw a hőigénye. Ez 6 órai fűtéssel 126kw. Egy hónapban 3780 kw, illetve 6 hónap alatt szinte 23000kw.


1 kg pellet hőértéke 4.8kw, 1 kg fa pedig 3.5.


23000kw - pellettel szinte 5 tonna kellene, ami jelenlegi árakkal 900ezer ft egy szezon alatt.


23000kw - fával (úgy olvastam hogy 1 m3 száraz, tüzelésre kész fa nagyjából 300kg) nagyjából 22 m3 kellene, ami jelenleg olyan 600ezer ft.


Valamit rosszul számoltam vagy tényleg ekkora a különbség? A kandalló is drága és a tüzelőanyag is?

Azért kérdem, mert azt olvastam, hogy a pellet kandalló drágább, de a tüzelő olcsóbban jön ki, és nagyjából 3 szezon alatt megtérül a kandalló ára, annyival olcsóbb. Vagy a szigetelés hiánya miatt nem jön ki a matek?


Persze értem, hogy a fával dolgozni kell, de akkor is szinte 300ezer ft a különbség? Ez lenne a kényelem ára?


Bocsi, hogy ha picit hosszú lett, de eléggé kuszák most a gondolataim. Tudnátok tanáccsal, ötlettel segíteni?



2022. júl. 18. 09:51
 1/6 anonim ***** válasza:
Gyűjts hőszigetelésre
2022. júl. 18. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ha az idei télre tervezted a váltást akkor már késő, mert csak vizes fát kapsz ugy meg már mások a fűtőértékek.
2022. júl. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Igazából arra gondoltam, hogy mivel most csak 1 millióm van, így inkább a kényelmet választom, és majd jövőre a szigetelést. De akkor ezek szerint jó lenne még átgondolni.


Ezt amúgy jövőre tervezem, mármint a pelletet. Erre az évre már megvan a fa.

2022. júl. 18. 15:10
 4/6 anonim ***** válasza:
Miért nem csinalsz Rakétakályhát?
2022. júl. 18. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
4-es, az milyen is?
2022. júl. 19. 09:07
 6/6 anonim ***** válasza:
Mielőtt pelletre váltasz nézz utána, hogy mennyire elérhető a környéketeken a pellet. Azt is nézd meg, hogy milyen pelletet veszel, mert a biomassza pellet, illetve a tiszta fenyő pellet nagyon hamar tönkreteszi az égőfejet. A legjobb a keményfa pellet, de ennek az egekben van az ára és nem is elérhető sok helyen.
2022. júl. 19. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!