Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Hogyan tudom egyszerűen,...

Hogyan tudom egyszerűen, költséghatékonyan megoldani a lakásom fűtését?

Figyelt kérdés

üdvözletem,


két szintes 240m2 (140m2 ill. 100m2-es) , 30-as ytongból készült, nem szigetelt, szabadonálló családi házat (kb 600 légköbméter) vegyestüzeléssel, 12 erdei m3 száraz, vegyes gallyfával fűtöttem ki a 2019-es és az azt megelőző években. Ezzel folyamatosan 22,5-24 fok a lakásban. A fa ára akkor kb 250000 Ft volt. A kazán a pincében van elhelyezve szigeteletlenül, így a pince is fűtve volt a teljes fűtési szezon alatt, ami +60m2, kb 140 légköbméter.


A radiátorokban, a vezetékben és a vegyestüzelésű kazánban összesen kb 240 liter víz van.


2020-ban kényelmi szempontból kondenzációs gázkazánt állítottam be, ezzel ment a fűtés az elmúlt két évben. A hőmérséklet nappali 23-24 fok, éjszakai 21-22 fok volt.


A gázkazánnal fűtés során a vegyestüzelésü kazánt kizártam a rendszerből, így kb 140 liter fűtêsi melegvíz keringett a rendszerben.


A fütés költsége a számlák alapján a HMV-t és a gázfőzőlapot is beleértve éves szinten 320e Ft-ba került.


Az elmúlt évben két inverteres klíma került még beszerelésre és 9kwp-os napelemrendszer is. A 2021-22 elszámolási időszakban 5MW-ot termelt pluszban, amelyet nem sikerült felhasználnom, erre a szezonra nem vihető tovább, átveszi az émász. Szaldós elszámolásban vagyok.


Az idei helyzet meglehetősen nagy dilemmát okoz, hogy egyszerűen, mégis gazdaságosan oldjam meg a fűtést ebben a szezonban is.


Ha a gázfogyasztás az előző évivel megegyező marad, a várható fűtési számla 900e Ft fölötti lesz.

A klímák nem képesek a teljes lakást kifűteni és a minuszokban egyre rosszabb hatásfokkal is működnének


Az egyetlen, ami megoldás lehet, hogy a rendszerben lévő vizet keringetve megfelelő előremenő vízhőmérsêklettel fűtöm a lakást 21-22 C közötti hőmêrsékleten.


Ezt mivel tudnám gazdaságosan megoldani? Erre várok ötleteket, szaktanácsot, tapasztalaton alapuló megoldást. Ha valaki tud, ossza meg kérem.



2022. nov. 21. 20:29
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
67%
Költséghatékonyan csak úgy, ha beköltöztök 1 szobába tavaszig és csak ott fűtesz 18 fokra.
2022. nov. 21. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Ez is egy megoldás, de ennél jobb kell.
2022. nov. 21. 20:43
 3/19 anonim ***** válasza:
25%

És mi van a napelemmel?

Mindenki azért van megőrülve mert "nullás lesz a villanyszámlája" meg "egész télen ingyen tud fűteni villannyal" ?


Amúgy hány millióba került a napelemed, ha nem titok?

2022. nov. 21. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
45%
Vegyel puffer tartalyokat es azt futsed fel a napelemmel amit este keringetsz. Bar mostanaban nem sokat termel a napelem.
2022. nov. 21. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

3M+1M volt a kimaxolás, az inverter ennyit bír el.

A napelem által termelt pluszt mivel tudom felhasználni. Hőszivattyúra nem ruházok be, több klímát sem szeretnék betenni.


A napelemmel semmi gond. El tudom fűteni a megtermelt áramot és azt is teszem, de jelenleg csak lokálisan tudom megoldani. Arra keresek megoldást, hogy milyen elektromos készülékkel tudom a fűtést az igényelt hőfokon tartani a teljes fűtési szezon alatt, úgy hogy ne kelljen pluszban piaci áron még áramot is vennem, ha nem fontos.

Megközelítőleg 6 fűtési hónapra max. 800kw/hó vagy kevesebb fogyasztású jöhet szóba.

2022. nov. 21. 21:23
 6/19 anonim ***** válasza:

Én átmeneti időszakban(ősz, tavasz) alapvetően klímával fogok fűteni. De ha olyan telünk lesz, mint az elmúlt 5-10, akkor télen is bőven lesz olyan idő, főleg délután, amikor hatékonyan rá tudok segíteni a klímával a fűtésre.

Nem célom, hogy az eddigi 2400-2600 m^3 éves gáz felhasználásomat minimálisra csökkentsem, de úgy gondolom, hogy ezzel azért a támogatott kb 1800 m^3 feletti rész jelentős részét le tudom majd vágni.

2022. nov. 21. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
A fűtési szezonban minimális a termelés, így azzal nem megy a fűtés.
2022. nov. 21. 21:25
 8/19 anonim ***** válasza:
49%

Ha szaldós, akkor nem mindegy?

Egyébként még a "piaci"(×2) áramár sincs sehol a "piaci"(×7) gázárhoz képest.

2022. nov. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Csak a szaldó miatt jó a napelem, egyébként felejtős.

A radiátoraimban keringő vizet szeretném fűteni és üzemi hőfokon tartani, mert a klíma nem fűti be az egész házat, több helyiség van ahol így kiegészítő fűtést kellene használnom.

Ezt szeretném elkerülni.

2022. nov. 21. 21:37
 10/19 anonim ***** válasza:
4 hónapra költözz egy garzonlakásba, a mienkben 3000 Ft alatt van a havi fűtés (alapdíjjal együtt).
2022. nov. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!