Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Hogyan tudom egyszerűen,...

Hogyan tudom egyszerűen, költséghatékonyan megoldani a lakásom fűtését?

Figyelt kérdés

üdvözletem,


két szintes 240m2 (140m2 ill. 100m2-es) , 30-as ytongból készült, nem szigetelt, szabadonálló családi házat (kb 600 légköbméter) vegyestüzeléssel, 12 erdei m3 száraz, vegyes gallyfával fűtöttem ki a 2019-es és az azt megelőző években. Ezzel folyamatosan 22,5-24 fok a lakásban. A fa ára akkor kb 250000 Ft volt. A kazán a pincében van elhelyezve szigeteletlenül, így a pince is fűtve volt a teljes fűtési szezon alatt, ami +60m2, kb 140 légköbméter.


A radiátorokban, a vezetékben és a vegyestüzelésű kazánban összesen kb 240 liter víz van.


2020-ban kényelmi szempontból kondenzációs gázkazánt állítottam be, ezzel ment a fűtés az elmúlt két évben. A hőmérséklet nappali 23-24 fok, éjszakai 21-22 fok volt.


A gázkazánnal fűtés során a vegyestüzelésü kazánt kizártam a rendszerből, így kb 140 liter fűtêsi melegvíz keringett a rendszerben.


A fütés költsége a számlák alapján a HMV-t és a gázfőzőlapot is beleértve éves szinten 320e Ft-ba került.


Az elmúlt évben két inverteres klíma került még beszerelésre és 9kwp-os napelemrendszer is. A 2021-22 elszámolási időszakban 5MW-ot termelt pluszban, amelyet nem sikerült felhasználnom, erre a szezonra nem vihető tovább, átveszi az émász. Szaldós elszámolásban vagyok.


Az idei helyzet meglehetősen nagy dilemmát okoz, hogy egyszerűen, mégis gazdaságosan oldjam meg a fűtést ebben a szezonban is.


Ha a gázfogyasztás az előző évivel megegyező marad, a várható fűtési számla 900e Ft fölötti lesz.

A klímák nem képesek a teljes lakást kifűteni és a minuszokban egyre rosszabb hatásfokkal is működnének


Az egyetlen, ami megoldás lehet, hogy a rendszerben lévő vizet keringetve megfelelő előremenő vízhőmérsêklettel fűtöm a lakást 21-22 C közötti hőmêrsékleten.


Ezt mivel tudnám gazdaságosan megoldani? Erre várok ötleteket, szaktanácsot, tapasztalaton alapuló megoldást. Ha valaki tud, ossza meg kérem.



2022. nov. 21. 20:29
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Ez nem arra megoldás amire a kérdésem irányul. Egyébként akkor már thaiföldre mennék és ott tölteném az időt.
2022. nov. 21. 22:14
 12/19 anonim ***** válasza:

A brutális villanyáram túltermelésed kellene felhasználni először. Erre a klímás fűtés lehetne a leghatékonyabb mód, de ezt nem kívánod. 2 további lehetőséged marad: villanykonvektorokat / olajradiátorokat állítasz üzembe, ezekkel elsősorban a nagyobb alsó helyiségeket fűtöd, a meleg felfelé is áramlik. Itt korlát belső villanyhálózatod terhelhetősége, magyarul a villanyvezetékek, kismegszakítók átmérője, teherbírása. Viszonylag kisebb a beruházási költség az eszközökre. A másik lehetőség elektromos kazán üzembe helyezése. Ez még viszonylag új Magyarországon. kb 3x1750 Watt fűtőbetét van benne. Itt is kérdés a villanyhálózatod teherbírása. Egyébként milyenek a kismegszakítók: 3 x 20 Amper?

Azért átgondolnám az alsó szintre + 1-2 fűtőklíma beszerelését. Nálam 4 db van a 100 m2-es házra.

2022. nov. 22. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

11: Tudom, és azért ezt mondtam, mert szerintem 240 nm-es ház felfűtése a legköltséghatékonyabban is több 4 hónapra, mint elmenni egy kicsi ingatlanba, beépített környezetbe, ahol eleve nem hűlik ki télre a lakás.

Vagy a beruházás olyan drága, hogy soha nem térül meg, pl. ha passzív házzá alakítod.

Más lenne a helyzet, ha 60 nm-ről beszélnénk.

2022. nov. 22. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
12/13. szintenkènt van egy-egy klímàm, de ők nem képesek befűteni minden helyisèget, valamint a hatékonyságuk a külső hőmérséklet csökkenésével párhuzamosan romlik. Ők mennek folyamatosan. Írtam, hogy a helyi fogyasztók beállításánál jobb megoldást keresek. 20/16/16A-em van 3 fázison, 10-es betápvezetékkel, rézvezetékekkel szerelve, a hálózat bírja.
2022. nov. 22. 08:56
 15/19 anonim ***** válasza:
91%

Pedig csak a klíma a megoldás. Amíg nincsenek nagy mínuszok, azokat kell hajtani.

Fel kell még szerelni pár darabot.

Ha ez is kevés, akkor rásegít a gáz.


Nem is értem mi másra gondolsz még.


Fa miért lett elfelejtve?

2022. nov. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
15/15 ha van rá mód, előre haladunk nem vissza. A fa is megoldás, nincs kizárva, de csak ha nincs más megoldás, akkor térünk vissza rá, használjuk fel.
2022. nov. 22. 09:40
 17/19 anonim ***** válasza:
És a válaszom első fele?
2022. nov. 22. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:
17 A gázt is elhasználjuk, amennyit enged a rendszer, természetesen.
2022. nov. 22. 10:16
 19/19 anonim ***** válasza:

Arra gondoltam, hogy rakass fel még klímákat!


Ha nem is tudják befűteni az egész házat, 18 fokot csinál a leghidegebb helyre is. Innét meg könnyebb gázzal felfűteni.


Ami még fontos, a 23-24 fokot el kell felejteni, 20 fok. Máris rengeteget spórolsz.


Az igazi megoldás a szigetelés.

2022. nov. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!