Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Ma megnéztem tételesen a...

Ma megnéztem tételesen a villanyszámlámat. A közel 10ezres számlámból az áramfogyasztásom csupán kb. 1600 Ft. A többi a rendszerhasználati díj. Ez normális??

Figyelt kérdés
Más országokban is így van vajon?
2023. jan. 23. 17:57
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
100%

Az áramszámla végösszege azonos maradt (ha a rezsicsökkentett mennyiségbe belefér), de a nyáron megváltoztatták az áramdíj és a rendszerhasználati díj arányát, utóbbi durván megemelkedett, 4-szeresére, ahogy itt már írták, míg az áramdíj ezzel arányosan lecsökkent.

Fura, hogy vannak, akik nem tudják.

A felemelt rendszerhasználati díj ellenére sem engedélyezik a betáplálós napelemeket, ez akkor hogy is van?

Na és persze, azoknál, akik kiesnek a szaldóból, ezt az új, lecsökkentett áramdíjat fogják alapul venni, amikor megvásárolják tőlük a nyári túltermelést.

Ki van ez találva.

2023. jan. 24. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
27%

20# 8000.- volt a havi áram számla,

most már csak 6600.-, csökkentem a fogyasztást, kevesebbet kell fizetni.

2023. jan. 24. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
95%

Én csak azt nem értem, a rendszerhasználati díj miért függ a fogyasztástól? A villanyhálózat fenntartása a szolgáltatónak nem attól lesz drágább, hogy én több áramot vételezek. Azt még érteném, ha a hálózat kapacitásának függvényében sávosan emelkedne (mondjuk 0-10 amper között ennyi, 10-20 A között annyi és így tovább). De az, hogy ugyanazon a hálózaton mekkora a fogyasztás, szerintem nem a szolgáltató költségeit befolyásolja.

De javítson ki valami szakértő, ha tévednék!

2023. jan. 24. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
15%

18+

Ennek a szám tologatásnak biztosan köze van a HMKE-hez (többnyire napelemek). Így bruttó elszámoláskor a korábbi ár ~ harmadáért átveszik a plusz áramot...


Ugye azt már korábban meghatározták, hogy 2024.01-től nincs szaldó magyar közlöny: MK_22_189 -->7643. oldaltól:

„15. zónaidők: a villamos energia rendszerhasználati díjak elszámolása céljából meghatározott alábbi időszakok:

a) nappali időszak: 6:00–17:00 óráig,

b) csúcsidőszak: 17:00–22:00 óráig,

c) völgyidőszak: 22:00–6:00 óráig."


"„(2a) A 2024. január 1. előtt létesített (az elosztói szabályzatban meghatározottak szerint üzembe helyezett)

háztartási méretű kiserőmű esetében az üzembe helyezését követő 10. év végéig, de legalább a 2024. január 1. utáni

első elszámoló számla által érintett időszak végéig a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és

összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat megfizetni.

(2b) A (2a) bekezdéstől eltérően a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat az adott elszámolási időszakban

az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell elszámolni és

megfizetni"


Ez az a mondtat mi nagyon kétértelmű: lehet érteni úgy hogy mindenkit kitesznek a szaldóból, de úgy is hogy csak az újakat. (szerintem: mindenkit, mert ez az üzlet jó az államnak [MVM])

"...az üzembe helyezését követő 10. év végéig, de legalább a 2024. január 1. utáni

első elszámoló számla által érintett időszak végéig..."

2023. jan. 24. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 Majatom ***** válasza:
51%

#24

" A 2024. január 1. előtt létesített háztartási méretű kiserőmű esetében az üzembe helyezését követő 10. év végéig, de legalább a 2024. január 1. utáni első elszámoló számla által érintett időszak végéig..."


Ezt szerintem úgy kell értelmezni, hogy akinek pl. 2012-ben volt az üzembe helyezés, annak nem a 10. év (2022), hanem 2024 a mérvadó, vagyis addig maradhat szaldóban. A legalább számomra azt jelenti, hogy annál nem lehet korábbi.

2023. jan. 24. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
51%

#25

"Ezt szerintem úgy kell értelmezni, hogy akinek pl. 2012-ben volt az üzembe helyezés, annak nem a 10. év (2022), hanem 2024 a mérvadó"

Ez én is így értelmezem.


A kényesebb pont az olyanok, akik csak pár éve, esetleg 2022-ben üzemeltették be. Mert úgy is értelmezhető, ha 2020-bn felrakták a napelemet, akkor 2024-től bruttóba kerül át az illető, és nem maradhat 2030-ig szaldós.

2023. jan. 24. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 A kérdező kommentje:

Ez így van, hogy kétféleképpen is lehet értelmezni.

Természetesen ez egyáltalán nem befolyásolja abban a kormány, hogy bármire való hivatkozással, majd egy harmadikféleképpen értelmezzék...

2023. jan. 24. 16:25
 28/33 anonim ***** válasza:
45%

Az áram ára összességében nem drágult.


Mi a probléma?

2023. jan. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
68%

Még semmi, csak előkészítették az esetleges áremeléshez.

pl: üzemanyag ársapkleszedve + adóemelés


Ha megszüntetik a rezsi csökkentés csökkentését, szinte biztos, hogy ezzel egyidőben az áram árát is felemelik.

2023. jan. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
6%
Csak a Fidesz.hajrá lölő!
2023. febr. 3. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!