Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Alumínium vezetékes házra nem...

Alumínium vezetékes házra nem lehet napelemet telepíteni?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 25. 13:01
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
52%

Persze, hogy marhaság. A rezet is be lehet kötni gányul, veszélyesen, és alut is lehet megfelelő szabványokkal. Ma már nem használják, de nálunk pl. 40 éves aluvezetékek vannak, normálisan kötve nem szigszalaggal, földelve, csövezve, dobozolva. Az Eon megvizsgálta és megadta rá a 10 helyett a 16A-es főbiztosítékot is. Az alu sem melegszik, ha megfelelően vastag és jól van összekötve. Rezet és alut pedig a megfelelő Wago kapoccsal szintén lehet rögzíteni.

Attól, hogy te egy gány házban jártál még nem lesz mindegyik az... Jelezném, hogy láthatóan trollfiók.

2023. máj. 4. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
Miért lenne troll fiók, Te marha?
2023. máj. 5. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

A fizika nem változott, ha 40 éve ment az alumíniumban az áram, most is megy. SEMMI KÖZE a napelemnek ahhoz, hogy milyen vezeték megy a lakáselosztótól (="biztosítékszekrény") a konnektorokig vagy a kapcsolókig. Persze lehet egy alumíniumvezetékes rendszer már kicsi, mert egy pl. mai mosógép már melegíti a vizet így jóval többet fogyaszt, mint a keverőtárcsás Hajdu. Meg lehet elvult, mert 40 éve még földeletlen konnektor volt a szobában, ma meg már illik oda is védőföldet vinni. Meg lehet veszélyes is, ha a kötések mozatva, utólag toldva lettek és melegszenek. Ha így van, akkor azt napelemtől függetlenül is meg kell oldani. (Ám ha nincs megoldva, attól még rákötik a napelemet, nincs szabványossági felülvizsgálat előírva). Ami a napelem szempontjából kell (és nem olcsó, de a pályázat részben fedezi):

-szabványos mérőóraszekrény, mert csak abba teszik fel az oda-vissza mérő villanyórát.

-megfelelő helyi földelés, 16-os rézvezetékkel elhozva a mérőóráig.

-kellő keresztmetszetű rézvezeték a lakáselosztó és a mérőóra, illetve a lakáselosztó és az inverter között.


Nálam is vegyesen van alu és rézkábel. Van egy hozzáépített rész, amit rézkábellel csináltak, és nem nagyobb a feszültségesés az alu részen sem. Ez mondjuk nem azért van, mert az alu olyan frankó, hanem mert másfeles rezet húztak ki a konnektorokhoz az új részen, pedig jelentős a távolság. Az alu résszel annyit csináltam, hogy a 16A-es kismegszakítókat cseréltem 13 (konnektorok) ill. 6A (világítás)-re, betettem egy fi-relét, és ahol nem volt védőföld, oda vittem. Szabványtalanul, mert a másfeles zöld-sárgát a parkettaszegély alatt vittem natúr, ill. bevéstem védőcső nélkül a padló-konnektor távokon - de működik (= a teszter 40 mliamperes hibaárama levágja a fi-relét az összes konnektoron). Meg vittem külön 4-es rézvezetéket a villanytűzhely-sütőnek. Ha védőcsőben ment volna az aluvezeték, valószínű cseréltem volna, de mivel MMfal, nem vállaltam a lakás szétvésését úgy, hoy közben benne lakunk...

2023. máj. 26. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 A kérdező kommentje:

23/


Nekünk attól függetlenül,hogy alumínium vezetékek vannak földelés is van.

2023. máj. 27. 23:29
 25/25 anonim ***** válasza:
Nem volt tilos régebben se védővezetőt vinni mindenhová, csak épp nem volt kötelező. Ez az egész téma az idősebbek szeme előtt fejlődött ki. A hatvanas években még az is szabványos volt védővezetőnek, ha a dugaszolóaljzatba csatlakozó nullát átkötötték a védőérintkezőre (Németországban is így volt, meg Szlovákiában is, ezekről vagy ott kiadott szakkönyv, vagy idősebb ott lakó magyar anyanyelvű szakemberek nyilatkoztak, nyilván más országokban is ez volt a helyzet). Volt honnan fejlődni a mai előírásokhoz. Konkrétan arról a koncepcióról, hogy a veszélyes helyeken kell hibavédelem, arra koncepcióra, hogy mindenhová ki kell építeni, Magyarországon a váltás az 1986-ban kiadott, de 1988 nyarán érvénybe lépő szabvány rendelkezett (és meglévő tervek kivitelezésére még volt 2 év türelmi idő a régi szerint). Ha úgy vesszük, ez még csak 33 év. :D
2023. máj. 28. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!