Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Egy modern fatüzelés mennyivel...

Egy modern fatüzelés mennyivel olcsóbb a gáznál?

Figyelt kérdés
Érdekelne, hogy 500 m2 gáz futóértéknek hány m2 fa felel meg.

2016. márc. 1. 16:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
a gáz annyi amennyi... a fa meg mindenhol más árba van,így lehet válogatni mennyiért is veszel,de a lényeg,hogy jó száraz fa legyen mert nedvessel már nem olyan gazdaságos mert rossz a fűtőértéke.Szénnel és fával fele annyiba került egy tél mint gázzal (1000l puffer is van nekünk hozzá)...a gázt arra használjuk,hogy télen amikor 1-2 vagy több napig valamerre lébecolunk azért ne a kb 10 fokba jöjjünk haza
2016. márc. 1. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm az infót tehát a fele.
2016. márc. 1. 16:30
 3/13 anonim ***** válasza:

Jó esetben, jófajta kazánnal és fűtésrendszerrel kábé a fele. De általában inkább csak 60-75%-a. Na meg ugye azt meg kell hozatni, gyakran szárítani kell előtte, hely kell neki, azt darabolni, hasogatni kell előtte ha nem kuglira vágva veszed, ami idő, munka és pénz (a láncfűrész benzint eszik, elkopik, stb.). Be kell hordani, a hamut meg ki, az kosszal jár, szóval vannak hátulütői a dolognak.


De az, hogy odabenn látod a kandallóban a tüzet égni, hallod a fa pattogását, ropogását, az sokak számára bőven kompenzálja ezeket a hátrányait :)

2016. márc. 1. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Semennyivel nem olcsóbb.

Ott kezdődik, hogy csak vizes fát kapsz. Tehát a pénzedért vizet veszel. 2 évig szárítod, vagy a kazánban szárad ki, ahol elpárolog és ezzel hőt von el. Ha egyáltalán ég. Ugye csak az akác ég vizesen.


Meg kell venni, fel kell fűrészelni, aztán felbaltázni, és minden este befűteni.


Minden begyújtásnál kb 18-21C házat fűtöl fel 22-26 C ra.

Gáznál egyenletes 21-22 C is lehet kellemes.

Gázfűtésnél általában benne van a használati melegvíz. Ha azt nem gázzal készíted, akkor a villany bojler könnyen csinál 6-8 000 Ft számlát havonta. Ezt azért illik a gázszámlából kivonni.


Gáz fűtőérték 34-34,1 MJ/m³

Akác fűtőértéke 50% víztartalomnál 8,28 MJ/kg


Ha jól számolok, akkor 4kg fa felel meg 1 m3 gáznak.

1 mázsa akác átlag 2000Ft (1800-2400) Ft = 1 kg fa 20 ft

1 m3 gáz kb 110 Ft


Tehát 4kg fa 80 Ft 1m3 gáz 110 Ft, és elvileg ugyan annyi fűtőrétéke van.

Így levezetve a fa olcsóbb, de gyakorlatban egy modern kondenzációs kazánnal összehasonlítva nem az.

A kondenzációs kazán 100% felett is képes teljesíteni, addig egy vegyes kazánnál óriási veszteség van. Különösen, ameddig felmelegszik, és amikor kihűl benne 50-60 liter víz.


A fát előre megveszi az ember, dolgozik, koszol vele. Benne áll az ember pénze, addig gáznál utólagos elszámolás van, tényleges fogyasztás és energiatartalom alapján.


Ilyen rezsi csökkentett gázár mellett butaság gázzal fűteni.

2016. márc. 1. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Minden relatív. A kényelmet nem lehet pénzben kifejezni. A gázfűtést ősszel bekapcsolod, tavasszal elzárod. Ahogy írták előttem is a fát be kell szerezni, méretre kell vágni, fel kell hasogatni és meg kell szárítani. Kell egy olyan helyiség, ahol a fát tárolod. Ha nem akarsz vizes fával tüzelni, akkor legalább 1 évvel korábban megveszed, hogy legyen ideje kiszáradni. A kazánt meg kell rakni, hetente a hamut ki kell takarítani, utána kötelező fürdés. És a fatüzelésnél "nincs vasárnap és nincs ünnep". Vasárnap is meg kell rakni, karácsonykor is, szilveszterkor is...
2016. márc. 1. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Én fűtöttem gázzal is meg fűtök most fával is, nekem felébe van a fafűtés a gázhoz képest.

Az igaz hogy a fafűtés az egy kicsit dolgos, fát kel vágni hamuzni tüzelni kell, viszont én évente így megtakarítok 150000 Ft ot, ez meg önmagáért beszél, a munka ami ezzel jár az meg kell is a szervezetnek hogy fitt maradjon.

2016. márc. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Én is úgy tudom, hogy jelentősen olcsóbb, sajna amikor mi fűtöttünk fával, akkor nem értettünk hozzá eleget és volt, hogy vizes fát kaptunk és nem is volt annyi, erre vigyázni kell.

Néhány évig fűtöttem fával, biza nekem nem hiányzik, hogy hamuzzak a konyha közepén (de a kazános sem volt az igazi, mivel kegyetlenül rossz ház volt, míg aludtam, 10 fokot is esett a hőmérséklet)... Körüményfüggő is ez.

Most annyi fánk van (a telek bőven ontja), hogy nem tudjuk hova tenni, sokat besegítene, ilyen esetben van, akinek jó a fatüzelés. Mi inkább villannyal fűtünk, mivel a jól szigetelt házunkhoz az passzol (gáz itt nincs) s nagyon kényelmes is. S a kis, szigetelt ház miatt nem is olyan drága.

Nagyobb és/vagy kevésbé jól szigetelt háznál, fázósabb lakóknál eleve sokkal nagyobb a hőigény. Nem mindegy, hogy mennyit spórol meg az ember (nekem fűtés+melegvíz enyhe télen 60 ezer, keményebben 100 ezer, vezérelt árammal. Nem számolom ki, de a gáz és fa között elég csöpp lenne a különbség, még akkor is, ha remek száraz fával fűt az ember, s erre jut egy csomó munka, piszok, kényelmetlenség... Kinek érné meg ez? A gáz bevezetésével főleg nem, ahol az sincs alapból.)

A fahasogatás nekem speciel pont előny lenne, mivel nagyon szeretem. Tüzelni is megy, szeretem, de nem úgy, hogy elveszi a napomat. Anno a kazánnál gyakran rakni kellett, a cserépkályhát napi 3-szor (erősen alulméretezett volt a kicsike a szigeteletlen házhoz, úgyhogy télen iszonyat hideg volt úgy is)... Ez azért nem vonz. De nem vagyunk egyformák.

2016. márc. 1. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"Kinek érné meg ez?"


Bárkinek aki számára megfizethetetlen élmény a fával való tüzelés :) Én is ilyen vagyok. Elfogult a fával, fatüzeléssel, és általában a szilárd tüzelőkkel való tüzelés terén. De ez az én bogaram, és még sok más embertársamé is. Mindemellett készséggel elismerem, hogy lényegesen kényelmesebb mind a gáz, mind az árammal való fűtés. De nekem akkor is szívem csücske a fatüzelés :)


"Nem vagyunk egyformák."


Ott a pont.

2016. márc. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Ott kezdődik, hogy csak vizes fát kapsz."


Évek óta kalodás csontszáraz fát veszek,megbízható helyről.

A számítást így végezd el 15Mj/kg-al is.


A gáznál pedig ne részletezzük mit veszel még az éghető gázon kívül...,valamint a Tigáz lehúzós számlázását.(Társasház egy bejövő fő vezetékkel,lakásonként majdnem mindenkinek más fűtőérték feltüntetve az adott időszakra...vicckategória.)

2016. márc. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
61%

Nekünk van gázkazánunk és vegyestüzelésű kazánunk is.

A tapasztalatok azt mutatják , hogy a fatüzelés átlagárnál nem olcsóbb a gáznál , csak melegebb.Három éve még nem hittem volna el ezt.

A költségeket nem papíron kell kiszámolni , mert nem lesz reális az eredmény , a fa esetében sok még a járulékos költség.


A fatüzelés akkor lehet olcsóbb , ha nagyon alacsony áron szerzed be a fát.Ez alatt nem azt értem , hogy kinyitod a netet , újságot , és megrendeled attól , aki a legolcsóbban hirdet( így lesz a legdrágább a végén ).

Olcsó fa beszerzésére nagyon nehéz , a fával fűtők töredéke tudja csak megoldani a dolgot , ők meg nem beszélnek róla.

2016. márc. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!