Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » A gázóra a gáz térfogatát...

A gázóra a gáz térfogatát milyen állapotra vonatkozóan méri?

Figyelt kérdés

A gázóra köbméterben jelzi ki az elfogyasztott gázmennyiséget, vagyis akkor gondolom az átjutó gáz térfogatát méri.

Adott mennyiségű gáz térfogata függ ugye a hőmérsékletétől és a nyomásától is, vagyis nem mindegy, hogy a bejövő oldali nagynyomású gáz, vagy a kilépő oldali alacsonyabb nyomású gáz térfogatát méri az óra.

Az lenne a kérdésem, hogy a mért térfogat milyen nyomású és hőmérsékletű gázra vonatkozik, egyáltalán korrigálva van-e a gáznyomással és a hőmérséklettel?



2019. máj. 31. 14:30
 1/2 anonim ***** válasza:

A gáz nyomás úgy 25-30mbar. A biztonsági lefúvatók 36-40mbar körül fújnak le. Azonban az óráknak megvan az áteresztőképessége.

A hőfokkal nem tudom számolnak e, de alapvetően a téli és nyári értékek részben kompenzálják egymást a szabadtéren. Nem úgy a lakásban melegben elhelyezettek. De a földben jövő gáz nyomása általában állandó, és felhasználás során a rövid idejű felszíni hőmérsékletváltozás nem nagyon befolyásolja.

De bizonyára szerepelnek veszteségek, stb amit szorzókkal kiszámláznak a fogyasztók felé ugyan úgy, mint a villamoshálózatnál.

2019. máj. 31. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

A gázórát megnéztem, az rá van írva, hogy "hőfokkompenzált", meg hogy Pmax=0,1bar, ez alapján a hőmérsékletet figyelembe veszi, és gondolom a mért térfogat a 25-30mbar nyomású gázra vonatkozik, amit az első válaszoló mondott.

Közben a wikipédián megtaláltam, hogy nálunk "gáztechnikai normál köbméter"-ben mérik a gáz térfogatát, gondolom a gázóra is akkor ezt a mértékegységet használja.

2019. máj. 31. 17:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!