Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Egy megvalósult kommunizmus...

Egy megvalósult kommunizmus és anarchizmus között van valami lényeges különbség?

Figyelt kérdés
Olyan anarchizmusra gondolok, ahol az emberek szintén egyenlőek. Magántulajdon hiánya van csak. A megvalósult kommunizmusban Marx szerint már állam sincs mert szükségszerűen elhal. Úgy gondolom így nagyon átfedi egymást a két ideológia de mégis létezik ez a két név. Talán a kommunizmus az anarchizmus egy fajtája lenne, ahol nincs magántulajdon és hierarchia? Mert ugye anarcho-kapitalizmusról is lehetne beszélni. Mondjuk én ezt a nevet is önellentmondásosnak vélem, mert kapitalista anarchizmus csak egy másik fajta uralom.

2019. aug. 1. 18:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A kommunizmus a társadalmi osztályok eltörlése, az anarchizmus pedig a társadalmi hierarchiák eltörlése. Az én olvasatomban nincs különbség a kettő között, a társadalmi osztályok alkotják a társadalmi hierarchiákat, az egyik megszűnése egyenlő a másik megszűnésével. De vannak akik ezeknek a fogalmaknak más definícióját használják, nekik lehet különbség. Elvégre vannak nem anarchista kommunisták és nem kommunista anarchisták is.


Az anarcho-kapitalizmus feltételezi, hogy a kapitalista berendezkedés megmaradna az állam eltörlésével, de én ezzel nem értek egyet. Az állam feltétele a kapitalizmusnak, hiszen a burzsoázia az államra támaszkodik a hatalma fenntartásához. Állam nélkül a munkások egyszerűen átvennék az uralmat. Az állam a burzsoázia pajzsa. Ezért nem fog soha működni az államilag irányított kommunizmus vagy az állam nélküli kapitalizmus. De ez csak az én személyes véleményem, mint fentebb is mondtam, vannak nem anarchista kommunisták és nem kommunista anarchisták is.

2019. aug. 1. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Egész jó eszmefuttatást írtál ide, amin el is tudtam gondolkozni kedves kommentelő. Köszönöm!
2019. aug. 1. 20:20
 3/3 anonim ***** válasza:
"A megvalósult kommunizmusban Marx szerint már állam sincs mert szükségszerűen elhal." Meg tudnád adni, hogy ezt Marx hol állitotta?
2019. aug. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!