Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi a különbség a kapitalizmus...

Mi a különbség a kapitalizmus és az imperializmus között (ha egyáltalán van)?

Figyelt kérdés

2019. dec. 17. 19:30
 1/5 anonim ***** válasza:
A nevük feltétlenül.
2019. dec. 17. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
55%
Az egyik egy gazdasági rendszer, a másik politikai. Annyi közük van egymáshoz, mint a marhának a répához.
2019. dec. 17. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
55%

Az imperializmus a kapitalizmus következő lépcsőfoka.

Az imperializmusban a kapitalista módszerek használata már nem marad az adott ország határain belül, hanem világméretben terjeszkedik.

Lásd: McDonald"s, Pizza Hut, Microsoft, stb ...


Ha szigorúan, jelentésük szerint értelmezzük a kifejezéseket, akkor jelenleg imperializmus van, kapitalistának legfeljebb a kis-vállalkozókat hívhatjuk.


#2-nek:


Attól hogy "nagy szavakkal" dobálózol, még kicsi maradsz!


A kapitalizmus, úgy mint az imperializmus egyaránt gazdasági rendszer, és mindkettőben jelen van a politika. :D

2019. dec. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A (klasszikus) kapitalizmus a tőke elsődlegességét hirdette, tehát úgy gondolta, a vállalkozók teremtik meg a jó gazdaságot (mert ez az érdekük), ezáltal lesz jóllét.

A technikai fejlődést azonban nem követte az irányítás módszertani fejlődése. Ennek az lett a következménye, hogy a vállalkozók túlhatalomra tettek szert, kialakult a nagyipar, aztán a multinacionális ipar. Ezek vezetőinek már nagyobb hatalmuk lett, mint a politikusoknak, azaz az irányítóknak. Emiatt a klasszikus (egyensúlyi) törvényeket elkezdték átalakítani a nagyipar képviselői igényei szerint. A hatalmi torzulások ezt lehetővé tették, így a gazdaság már nem a társadalmak jóllétét teremti meg, hanem csak a nagyvállalkozókét. A további élethelyzetek attól függenek, mennyire van a képviselőikre szüksége a nagyvállakozóknak. Mondjuk a vállalatvezetőkre nagyon, egyes tudományok művelőire szintén, őket megfizetik (már nem az állam elvei, hanem saját elképzeléseik szerint). A többi elég, ha vegetál.


Az imperializmus tehát a kapitalizmus egy nagyon eltorzult formája, ahol már megszűnt az az egyensúly, ami a kapitalizmusban még megvolt.

Egy gyakorlati példa: a kapitalizmusban a sztrájknak komoly egyensúlyozó, működésirányító szerepe volt, a szervezői képesek voltak ezt jól megtervezni és kivitelezni. Az imperializmusban a sztrájk működésképtelen. A kapitalizmusban politika döntés kérdése volt az adott ország fejlődési iránya, az imperializmusban a nagyvállalkozók döntése határozza meg ugyanezt (persze politikai álruhát adnak rá).

2019. dec. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2019. dec. 17. 21:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!