Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A 2008-as gazdasági válságot...

A 2008-as gazdasági válságot ki hogyan élte meg?

Figyelt kérdés

Én még tini voltam akkor tehát semmit nem éreztem belőle még nem is foglalkoztam ilyesmivel.

Szóval nehéz volt akkor megkeresni a "kenyér javát"? Vagy a mostani inflációval meg rosszabb mint akkor?



2021. aug. 15. 14:10
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Kellett akkor félteni a bankban tartott pénzt?
2021. aug. 15. 14:11
 2/14 anonim ***** válasza:
70%
Soha nem volt 100 millám, hogy bankban tartsam. Viszont akkor határozottan jobban éltem mint most. Annak ellenére, hogy most jóval több a havi bevételem, mint 2008-9 körül.
2021. aug. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
23%

Volt egy nagy bizonytalanság.

Sokkal rosszabbul éltem.

Most minden könnyebb.

2021. aug. 15. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 árokpart ***** válasza:
84%
2008-ban még aránylag egész jól éltem nagyjából úgy mint 2020-ban. 2009-ben rosszabbul de nem rosszul, 2010-ben meg már határozottan jól a 2010-es év egy jó év volt. A Fidesz azóta sem tudta szerintem überelni, talán a 2019-es év überelte úgy, hogy akkor maximális konjunktúra volt a világban. Az idei év a 2009-eshez hasonlít sajnos.
2021. aug. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
27%
Jelentősen rosszabul éltünk. Az infláció pedig össze sem hasonlítható a maival. Akkoriban vásároltunk lakást és egy 2007-ben nem szándékosan e miatt hozott, akkor még jelentéktelennek gondolt pénzügyi döntés miatt nem kerültünk adósságcsapdába. Az akkori inflációra majdnem ráment mindenem, ma csak picit drágább a kenyér, nem örülök neki, de lenyelem.
2021. aug. 15. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
91%

Előtte pár évvel kezdtem vállalkozni, nagyon fel is futott, a válságot meg sem éreztem, úgyhogy 2009ben amikor a padlón volt az ingatlan ára, akkor vettem meg a lakásomat is.

szóval nagyon jó volt.


De a mostani covidos téma, a maradj otthon kampány vevők eltűnése, meg zárjál be de fizesd a bérleti díjat, az állam semmit se segített hiába adózok 25 éve, az gajra tett, be is kellett zárnom, a vállalkozóimat is visszaadtam.

2021. aug. 15. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Ujj basszus :(

Aztán sikerült talpra állni? Mit csinálsz azóta 6-os?

2021. aug. 15. 14:39
 8/14 anonim ***** válasza:
43%

Pályakezdő voltam és kb. sehova se kellettem abban az időben, most meg a hatalmas nagy covid járvány közepén is simán tudnék állást találni ha azóta nem tértem volna át arra, hogy a saját főnököm legyek.


Szerintem a kétezres években volt egy hurrá optimizmus és mindenki azt hitte, hogy az EU-ba való belépéssel kb. pár év alatt elérjük a nyugati életszínvonalat, aztán ezért sokan reménykedtek meg jó volt a hangulat de ha objektíven nézed akkor lényegesen kisebbek voltak a fizetések és rosszabbul lehetett élni.

Elég csak megnézni, hogy 2019-ig egy évben se érte el a minimálbér a létminimumot, 2008-ban a létminimum 71 736 forint volt, miközben a nettó minimálbér 56 190 forint.

2021. aug. 15. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
62%

Akkor egyetemre jártam, igazából nem éreztem meg.

Apám köztisztviselő volt, neki rossz volt, hogy évekre befagyasztották a bérét, az infláció viszont nem állt meg.

A 2020-as válság sem érintett igazán. Építőiparban volt munka, igaz nálunk kevesebb. A fizetésemet két évre befagyasztották, idén elmaradt az emelés a válság miatt, de így is viszonylag jól jártam, mivel más területeken sokan az állásukat is elveszítették. De optimista vagyok, most nem hiszem, hogy 5-10 évre is befagy a bérem, és én nem is állami szférában dolgozom, hanem magáncégnél.

2021. aug. 15. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
79%

Az emlékek megszépülnek, meg ha megnézed a politika rovatot a sokan már a valóságot is máshogy élik meg...


A 2008-as gazdasági világválság teljesen más természetű válság volt, mint a covid alatti helyzet. Ha fellapozod a Wikit:


"Előzménye az amerikai másodlagos jelzáloghitel-válság vagy amerikai jelzáloghitel-válság (a sajtónyelvben subprime-válság) az Amerikai Egyesült Államok ingatlan- és bankszektorából 2006 végén kiindult, változó intenzitású pénzügyi válság, amely más országokban is érezteti a hatását. A válság során több jelentős cég csődbe ment, vagy kénytelen volt versenytársaival egyesülni. A válság érzékenyen érintette a nyugat-európai bankokat is, és hatása az amerikai gazdaság visszaesésén keresztül az egész világgazdaságban megmutatkozik."


Tudom ez csúnyán hangzik és nem is túl PC, de az a világválság a sok zavarosban halászó "pénzgyáros" miatt indult és első körben a bankok kezdtek megroppanni a saját hülyeségeik miatt. Az a válság nem közvetlenül a gazdaságból indult. A bankok problémái hatottak ki közvetve a gazdaságra , a vállalati hitelezésekre, vagyonkezelésre stb..


Ezzel szemben a mostanság a járványügyi korlátozások miatt sok helyen ideiglenes bezárásra ítélte az ipart, az emberek nem mentek be dolgozni, nem termeltek - sokan nem kaptak fizetést - , bezártak a vendéglátás és idegenforgalmi szektor gyakorlatilag egy évre bezárt.


2008ban én nem tapasztaltam, hogy az átlagember számára sokkal roszsabb lenne, vagy extrém módon nőtt volna a munkanélküliség. Az én munkahelyem 2007-2010 között 300%-os bővítést hajtott végre.

Akkoriban az autógyártók részéről jöttek a negatív előrejelzések, de pl a győri Audi sem állt le - ha jól emlékszem váltottka két műszakra a háromról - mert a visszaesés nem az A3/A4/TT váráslói közönségét érintette, hanem az A8, Q7.7er,S-klasse esett vissza.

Ha ezzel összeveted a mostani eseményeket, amik az átlagembert jobban érintették, valszeg az olcsóbb kategórijú autók gyártása esett vissza.


Nekem nem rémlik, hogy a 2008-as válság idején a kis és középvállalkozásokban tömeges leépítések lettek volna,hogy áruhiány lett volna, keresletcsökkenés lett volna. Az átlag fogyasztási cikkek gyártása és kereskedelme ugyanúgy folyt, a luxuscikkek piacán valszeg már nem volt mindne ilyen "rózsás".


Szerintem teljesen más a két válság esete, teljesen máshogy hatott az egyszerű emberekre, teljesen máshogy élte meg a gazdaság is.

2021. aug. 15. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!