Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az árvasági ellátás hogyan...

Az árvasági ellátás hogyan működik?

Figyelt kérdés

Édesapám nem régiben elhunyt és ezért kérdem.

Kinek kell igényelnie? És hány éves korig jár? Mekkora összeg?

Én most 20 éves vagyok és egyetemista, a húgaim pedig 19 és 16 évesek



2022. jún. 30. 23:19
 1/4 anonim válasza:
100%
Ha apukád nyugdíjas volt, akkor pestre kell küldeni az igénylést a hozzátok tartozó legközelebbi családsegítőből vagy nyugdíj központból (ha nem, akkor ott helyben intézik el). Asszem 24 éves korig jár, amíg tanultok, hat hónapig vissza lehet igényelni. Ha megszakítjátok a tanulást, akkor sem vész el végleg, mint pl a családi. Az összeg attól függ, hogy mennyi volt apukád nyugdíja vagy mennyit kapott volna, ha a halálakor nyugdíjazzák. Én 65 ezret kapok.
2022. jún. 30. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem volt sajnos nyugdíjas, mert 48 éves volt. Ráadásul az utolsó 6 évben külföldön dolgozott.
2022. jún. 30. 23:39
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen édesanyádnak kell igényelnie.A tanulmányok befejezéséig, de maximum 25 éves korig járhat.Az elhunyt szülő fizetése/nyugdíja alapján állapítják meg, hogy mekkora összegre vagytok jogosultak.
2022. júl. 1. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Itt megkapod a válaszokat.

Itt meg lehet indítani: [link]

Az igénylést te benyújthatod a magad részére meg a 19 éves húgod is, mert nagykorúak vagytok. A kisebb húgod nevében édesanyádnak kell intézni, mert kiskorú. De talán egyszerűbb ha együtt mentek be valamelyik kormányablakhoz, hogy ne kelljen minden egyes dokumentumot külön-külön benyújtani. Mindenképpen kell az iskolától a linken jelölt igazolás.

"Az árvaellátás - a jogosultsági feltételek megléte esetén - legkorábban a jogszerző halála napjától kezdődően a gyermek 16. életévének betöltése napjáig jár. Ha azonban a gyermek nappali rendszerű oktatás keretében iskolában, szakképző intézményben vagy felsőoktatási intézményben nappali képzésben vesz részt, akkor az árvaellátás a tanulmányok tartamára, de legfeljebb a huszonötödik életév betöltéséig jár."

"Az árvaellátás gyermekenként annak a nyugdíjnak a harminc százaléka, ami az elhunytat halála időpontjában öregségi nyugdíjként megillette, vagy megillette volna."

Ezt mindig személyenként számolják ki. Meghatározzák mennyi lett volna a nyugdíja ha most nyugdíjba ment volna, amikor édesapád elhunyt (őszinte részvétem) és ennek 30%-t fogják fizetni. Legalább 20 éves munkaviszony kell a teljes nyugdíjjogosultsághoz, ez 48 évesen valószínűleg megvolt. Innentől a 20 évhez képesti száma fontos a munkaviszonynak, a ledolgozott éveknek.

A nyugdíj kb. a 90%-a az elmúlt időszak bérének (ne az idei emelt bérét nézd, hogy ne legyen túl nagy a várakozás, hanem a tavaly év végit) - ha 65 évesen megy valaki nyugdíjba és vagy 40 évet le tudott dolgozni előtte. Ha sajnos korán meghal, akkor 20 év munkaviszony ennek a fizetés ~90%-nak is csak kicsit több, mint a felét fogja jelenteni. 20 évnél 53% és ez nő az évekkel, 25 év már 63%, 30 évnél 68%. Vagyis ha kb. 300 000Ft volt a bére, annak kb. 90%-a az alap, azaz 270000Ft, és ennek ~60%-a az amit nyugdíjként megállapítottak volna neki most, vagyis 270000x0,6=162000Ft. Az árvaellátás meg ennek még a 30%-a; ~49000Ft gyerekenként.

De nem vagyok szakember, lehet hogy valahol tévedtem, ne vedd biztosra amit írtam.

[link]

2022. júl. 1. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!