Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Horthy Miklós idejében mi...

Horthy Miklós idejében mi volt a helyzet a cigánysággal?

Figyelt kérdés

Úgy a munka, az oktatás, a lakhatás, a megítélés, az elfogadottság, egyebek terén...

És ők hogyan álltak hozzá politikai téren a rendszerhez, tehát a kormány nótáját fújták, vagy a kommunistákét, nyilasokét, esetleg más irányvonalat követtek (volt elég...) vagy teljes mértékben kivonták magukat az ország életéből politikai téren?


2022. szept. 4. 15:25
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
11-es, igen, ez így volt!
2022. szept. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

"Szerintem a négyes hozzászólás inkább a Kádár-korszakból ismerős..."


Szerintem elcsúsztak a hozzászólások, ez nekem szólhatott.

Nem, a munkakerülő kategória a Horthy-korszak szociálpolitikájában is megvolt. Nem Kádárék találták ki. A Horthy-korszak szociálpolitikájának a célja az volt, hogy visszavezessék a munka világába azokat, akik lecsúsztak. Kérdés, hogy a cigány akart-e dolgozni. Ugyan nem foglalkoztam pont velük, de feltételezem, hogy ők akkor is (mindig is) más életformát éltek.

Illetve - ahogy ma is - differenciált a cigányság is. A muzsikuscigány megbecsült volt, ahogy ma is. Meg úgy tudom, hogy pl. a muzsikuscigány is lenézi a nem dolgozó, "putris" cigányt.

A két világháború között pl. Debreceni Kiss Lajos, Radics Béla, Rácz Béla cigányprímások külföldön is koncerteztek rendszeresen. Elég megbecsült emberek voltak, csak hát ők voltak a kisebbségen belül a kisebbség. Ahogy ma is.

2022. szept. 5. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

12:


Igen, ahogyan a nóta is mondja (a "Ne szégyeld a bőröd színét"):


"Édesapjuk zenél

egy közeli bárban.

Keresi a sok pénzt

az apró családjának.

6. Hiába dolgozik,

éjjel-nappal zenél.

Nem marad ő más,

csak egy csóró zenész."


Tehát a muzsikus cigány feljebb van (jóval) a ranglétrán mint a többi de akkor is, azért is, "csakazértis", ha beledöglik is..., c i g á n y .


Persze hiába nézi le egy "csóró magyar" a muzsikus cigányt mert cigány, az attól még mosolyog egyet magában...:-)


De mindegy. A cigány az cigány ha a feje tetejére áll akkor is cigány, csak az a baj, hogy egyre öntudatosabbak, egyre erősebbek, egyre többen vannak és bizony észre sem vesszük egyszer csak helyet cserélünk! Isten ne adja. Bár nem vagyok vallásos.

2022. szept. 5. 11:15
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!