Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Csak én nem értem ezt a...

Külföldi kérdése:

Csak én nem értem ezt a szabadkőműves dolgot?

Figyelt kérdés
Párszor már megpróbálták dilettánsok elmagyarázni, hogy pontosan mi is a szabadkőműves rend és mi a célja, de mindenki mást mondott, és annak, amit elmondtak, szerintem nincs semmi valóságalapja.
2011. febr. 19. 22:16
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

09:48


"egy olyan titkos társaságról van szó, akik különböző tudományokat tanulmányoznak és fejlesztenek, azért hogy a megszerzett tudásukat felhasználják a többi ember megsegítésére, fejlődésére."


Jó, mondjuk ez meg egy kicsit túl rózsás kép róluk annyiban, amennyiben "az emberek megsegítése" ugye sok mindent jelenthet. Jelentheti egy szanatórium vagy ingyenkonyha létesítését, vagy lakótelep építését (hogy csak pár dolgot mondjak, amiben a szabadkőművesek részt vettek a 20. szd. elején Budapesten), de jelentheti politikai eseményekbe való belefolyást is. Amitől elvileg tartózkodnak, de azért előfordul. Természetesen nem világuralom, összeesküvés, meg effélék, hanem nem biztos, hogy mindenki mindig jótékonynak tartja azt, amit ők.


"Nekem mint cél tetszik a dolog csak az nem, hogy miért kell az emberek elől elzárni a tudást."


Ezt egy kicsit árnyalnám.


Szerintem te is megtapasztaltad már, vagy meg fogod egyszer, ha máshol nem, akkor internetes fórumokon, hogy néha jó a zártság (jót tesz a minőségnek, és sok minden másnak is). Ez egy szempont. Egy másik szempont, hogy nem mindent lehet "nyilvánossá tenni", vagy ha lehetne is, teljesen fölösleges lenne. Két példa. Hiába "nyilvános" a Landau-féle elméleti fizika (elmehetsz könyvtárba, beleolvashatsz), ha nem vagy fizikus, nem érted. Számodra ami ott van, az titkos tanítás. Sőt, egy fizikai kutatólaborba se sétálhatsz be csak úgy. Nem azért, mert összeesküvés van folyamatban, hanem mert nem értesz a témához, és nincs képesítésed, nem mehetsz be, nincs ott dolgod, kész. Másik példa. Hiába hozzák nyilvánosságra, hogy hogyan kell festeni: megfogod az ecsetet, aztán festesz - nem tudsz úgy festeni, mint Van Gogh vagy Tiziano. Egyszerűen nem elég "tudni, hogy" ez itt az ecset, ez meg a festék. Hanem "tudni kell, hogyan" fess. Mesterszakács se leszel csak mert elolvastál egy szakácskönyvet. Ha ezeket a szempontokat együtt nézed, akkor szerintem érthetőbb lesz a nagy titokzatosság. Egyébként egy egész sereg szervezet van, ami nem működik nyilvánosan - pl. szerintem a családi ebédeitek sem nyilvánosak - mégsem háborog senki a "titkosság" miatt.


"A másik hogy pl. engem is nagyon érdekelne az a több ezer éve felhalmozodótt tudás, amit ők megismerhetnek, én meg nem."


Ha szabadkőműves akarsz lenni, érdeklődj náluk.

2011. febr. 20. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

ma 11:38


Nem áll tőlük távol a liberalizmus és a francia forradalom szellemisége, ez pedig szembemegy a katolicizmussal és sok politikai irányzattal.

2011. febr. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Kedves 12:33!


"Ez meg egy kicsit túl rózsás kép róluk.."

"..nem biztos, hogy mindenki mindig jótékonynak tartja azt amik ők".


Ez igaz. Galileit, Leonardo da Vincit is támadták az inkvizitorok, aztán meg lehet nézni kinek voltak nagyobbak a bűnei. Véleményem szerint a csoportot a benne lévők tettei, amik meghatározzák és ha valami több embernek van hasznára, akkor az jó. Csak érdekes módon néha az ilyen csoportok kapják a legnagyobb támadást.


"Egyébként egy egész sereg szervezet van, ami nem működik nyilvánosan - pl. szerintem a családi ebédeitek sem nyilvánosak - mégsem háborog senki a "titkosság" miatt."


Titkosság: Valóban nem visszük nyilvánosság elé, hogy a családi ebéden miről beszélgettünk, de az messze nem ugyanaz, minthogyha egy tudós tudná a rák ellenszerét, de nem osztaná meg másokkal csak a barátaival.


Az előző kommentem végén pedig arra céloztam, hogy Ők közvetlenül tudják tanulmányozni a tudományokat és nem valaki értelmezésén keresztül és én ezt változatlanul érdekesnek, izgalmasnak találom. Attól még nem lennék szabadkőműves, mint tanácsoltad.


Igazad van, hogy mondjuk a legmagasabb szintű fizika az olyan az átlagember számára, mintha titkos lenne, mert nem érti, de az átlagembernek is meg van a lehetősége arra, hogy megtanulja a fizika alapjait és évek múlva eljusson oda, hogy megérti a legmagasabb szintű fizikát is. Az egy más dolog lenne, ha a fizika titkos lenne és még ha akarja az ember, akkor sem tanulhatná meg az alapjait és így soha nem érthetné meg.

2011. febr. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

17:31


"de az átlagembernek is meg van a lehetősége arra, hogy megtanulja a fizika alapjait"


Pl. sikeres felvételi vizsgával be lehet kerülni a műszaki egyetemre fizikus szakra, és ott meg lehet tanulni. Na ugyanez megy a szabadkőműveseknél.

2011. febr. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Na ja. Csak lehet, hogy a szabadkőművesekhez nehezebb bekerülni, mint a Műszaki Egyetemre, de ezt leszámítva egyetértünk. :-)
2011. febr. 20. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Ha elég kitartó vagy, sikerülhet :)
2011. febr. 27. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!