Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Vannak egy nemzetnek érdekei?...

Vannak egy nemzetnek érdekei? Ha vannak, ki dönti el, hogy mik azok?

Figyelt kérdés
2011. dec. 8. 17:13
 1/10 Shai-Hulud ***** válasza:
90%

Nézz körül itt a Gy.K.-n, és máris látod azokat, akik tudástól el nem homályosított éleslátással azonnal megmondják neked, hogy mi is szolgálja a nemzet érdekeit.

(Bár többnyire a nemzet szó definíciójával sincsenek tisztában...)


Pedro

2011. dec. 8. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Minden nemzetnek vannak érdekei. A nemzethez tartozó emberek pedig tisztában vannak ezekkel anélkül, hogy ezt bárki eldöntené, vagy bárkinek el kéne döntenie. Minden dolog ami előrébb viszi a nemzetet, gyarapodó, boldogabb életet jelent a lakóinak az nemzetérdek. A megválasztott politikusok dolga (vagy dolga) lenne, hogy ebbe az irányba próbálják meg vinni a nemzet sorsának alakítását.
2011. dec. 8. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Zárójelet így akartam tenni: (vagy dolga lenne).
2011. dec. 8. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Shai-Hulud ***** válasza:

Ebcsont


Ne haragudj, de amit mondtál az egy jó nagy adag semmi... Ugyan már honnan lennének tisztában "nemzethez tartozó emberek" a nemzet érdekeivel? Honnan tudnák, hogy egy politikai játszmában mikor érdemesebb visszavonulni egy nagyobb cél érdekében? Honnan tudnák, hogy egy adott döntésnek konkrétan milyen hatásai - esetleg hátrányai - lesznek?


Az emberek nem politikusok, többnyire nem értenek a gazdasági folyamatokhoz, és fogalmuk nincs a tőke működéséről. Persze NAGY ÁLTALÁNOSSÁGBAN mindenki tudja, hogy az a jó nekünk, ha fellendülés jön... De hogy az ténylegesen mitől jön, arról fogalmuk sincs.


Az irányvonalat mindenki ismeri, csak az oda vezető utat nem. Itt az volt a kérdés, hogy ki dönti el, hogy mik egy nemzetnek az érdekei? Hát egy biztos: NEM a közemberek.


Pedro

2011. dec. 8. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Persze NAGY ÁLTALÁNOSSÁGBAN mindenki tudja"

Erről beszélek én is, ezt nem kell eldönteni. Hogy hogyan, mi módon milyen irányba, azt pedig a választott vezetők. A közember viszont megvonhatja tőlük a bizalmat, és olykor-olykor alapos okkal vagy alapos ok nélkül ezt meg is teszik.


Az hogy például a teljes magyar nemzet össztartása, összetartozása határon innen és túl nemzet érdek, ezt a nemzet minden egyes tagja pontosan tudja (aki ezt sem, az vagy nem tagja a nemzetnek, vagy csak infantilis és egyéniben is pont ennyire "okos"). Az, hogy ez az összetartás hogyan nyilvánuljon meg úgy, hogy abból ténylegesen előnye származzon a nemzetnek, azt már különféleképpen látják a nemzet tagjai és ennek függvényében különbözőképpen szavaznak különböző álláspontot képviselő pártokra, képviselőkre. (Jó, ennyire idealista én sem vagyok, de most a közérthetőség a lényeg) :D

2011. dec. 8. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Shai-Hulud ***** válasza:

Oksa. Nálad a pont! :-)


Pedro

2011. dec. 8. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Minden nemzetnek vannak érdekei. A nemzethez tartozó emberek pedig tisztában vannak ezekkel anélkül, hogy ezt bárki eldöntené, vagy bárkinek el kéne döntenie."

Én sajnos nem vagyok vele tisztában, lehet nem is tartozok a nemzethez? :(


"Minden dolog ami előrébb viszi a nemzetet, gyarapodó, boldogabb életet jelent a lakóinak az nemzetérdek. A megválasztott politikusok dolga (vagy dolga) lenne, hogy ebbe az irányba próbálják meg vinni a nemzet sorsának alakítását."

Nekem pl. sokkal boldogabb életem lenne, ha az állam még több hitelt venne fel, és számtalan jóléti intézkedést vezetne be. A fizetéseket is megemelhetnék, így kevesebbet kéne dolgozni, több időm lenne képezni magamat. Sőt, ha ilyen jól élhetnék, valószínűleg bátrabban, és esetleg több utódot is vállalnék. Így előrébb tartana a nemzet, gyarapodna, és én (a nemzet lakója (itt gondolom tagra gondoltál)) is boldogabb lennék.

Nekem viszont úgy tűnik, hogy szerintetek nem a hitelfelvétel a nemzetérdek. :(

2011. dec. 8. 18:12
 8/10 A kérdező kommentje:

"Erről beszélek én is, ezt nem kell eldönteni. Hogy hogyan, mi módon milyen irányba, azt pedig a választott vezetők."

Tehát akkor a választott vezetők döntik el, mi a nemzetérdek, és ezáltal azt is, hogy nekem mi az érdekem?


"A közember viszont megvonhatja tőlük a bizalmat, és olykor-olykor alapos okkal vagy alapos ok nélkül ezt meg is teszik."

Aha. Orbán úr még élvezi a bizalmunkat, vagy már nem? Hogyan tudom eldönteni, hogy amit csinál, az nemzetérdek, vagy önös érdek?


"Az hogy például a teljes magyar nemzet össztartása, összetartozása határon innen és túl nemzet érdek, ezt a nemzet minden egyes tagja pontosan tudja (aki ezt sem, az vagy nem tagja a nemzetnek, vagy csak infantilis és egyéniben is pont ennyire "okos")."

Most már nagyon érdekelne a nemzetfogalmad, mert úgy látszik egy csomó embert kihagysz csupán a véleménye miatt.

2011. dec. 8. 18:38
 9/10 anonim ***** válasza:

A hétköznapi embereknek általában saját érdekeik vannak, és ez így van jól. Az érdekek között vannak, amelyek csak egy, vagy néhány személyre szóló hatásúak, pl. jó fizetésem legyen, ne verje el a jég a meggyemet. Vannak sok emberre vonatkozó érdekek is, például, hogy ne legyen árvíz, mindig kapható legyen tej, ne vegyék el a nyugdíjat. Csakhogy itt ellenérdekek is vannak, aki dolgozik, nem szereti a munkanélkülieket, mert emiatt van a munkavállalói járulék, a nyugdíjasokat, mert azzal riogatják, hogy nagyobb lesz a járulék, és így tovább.


Kellenek szakemberek (még véletlenül sem politikusok! de sajnos mindig beleütik az orrukat fene nagy fontosságtudatukban), akik ezeket az érdekeket összesítik, meghatározzák a hatásukat, és kiszámítják a sok egymásnak ellentmondó érdek között azt a vonalat, amelynek mentén ezek optimalizálhatók. Ugyanezeknek a szakembereknek (statisztikusok, szociológusok, oktatási, egészségügyi, gazdasági, pénzügyi, külügyi, jogi szakértők) azt is tudniuk kell, hogy nem tudnak mindent pontosan felmérni, ezért azt az optimumot úgy kell meghatározni, hogy a bizonytalanság is bele legyen kalkulálva.

Ezután a szakértők ezt több alternatívában megfogalmazhatják, és csak most jön politikus. Abban kell döntenie, az adott helyzetben milyen politikai irányvonal legyen előtérbe állítva (mert egyszerre mindenkinek nem lehet jót tenni). A politikusnak ebben kellene döntenie, majd az így kialakított menetrendet levezényelni, a működési feltételeit megteremteni. Közben folyamatosan méretni a hatásokat, és a szakemberektől a visszajelzéseket elvárni. Ha szükségesnek mondják, korrigálni.


Ebből már az is látszik, mi a nemzet érdeke, és milyen munkamegosztásban kellene azt megvalósítani. Nálunk ez nem így zajlik, normálisabb országokban azonban jól közelíti.

2011. dec. 8. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Én sajnos nem vagyok vele tisztában, lehet nem is tartozok a nemzethez? :(" Meglehet, de én azt gondolom, hogy inkább csak szeretsz kötözködni, csillogtatni az intelligenciád mások szavainak kiforgatásával. :)


"Nekem pl. sokkal boldogabb életem lenne, ha az állam még több hitelt venne fel, és számtalan jóléti intézkedést vezetne be." Az elmúlt nyolc évben ezt tették, ettől sem neked egyénileg, sem a nemzetnek nem lett jobb. Sőt, sokkal rosszabb lett, mert ezáltal került adósságcsapdába az ország, amiből kilábalni alig van remény. Jó, lehet, hogy tévedek, és neked egyénileg ez mégiscsak jó volt, mert talán haszonélvezője voltál az elmúlt 8 évnek, ugyanúgy ahogy mondjuk maga Gyurcsány és oly sokan a bandájából, de azért ez utóbbi akkoris éppenhogy szembement a nemzet érdekével, hiszen arról szólt a dolog, hogy néhány száz, néhány ezer tróger a hatalmát, pozícióját, vagyonát féltve, beáldozta több millió itt élő magyar embernek a jövőjét. Ha komolyan hitelfelvételben látod a megoldást, erre neked nem kell az államra várnod! ÖNGONDOSKODÁS! Gondolom neked ismerős ez a szó. Gyerünk, menj a bankba és vegyél fel sok-sok millió forint hitelt, és költsd amire csak szeretnéd. Tanulj, képezd tovább magad, vagy menj el nyaralni és verd el úgy ahogycsak jónak látod. Ugyanúgy megteheted, ahogy ezt megtették ezzel a nemzettel is a kedvenceid, ugyanolyan könnyen vissza tudod majd azt fizetni, ahogy a nemzet is ezen igyekszik most is éppen. A felvett összegből vállalkozást indíthatnál, rosszabb esetben beraknád kamatozni, a kamatból meg megemelhetnéd az életszínvonaladat, gyakorlatilag extra fizetést adhatnál magadnak. :) Minek várnál ezzel az államra, mikor ezt te is meglépheted méghozzá úgy, hogy ezzel magadon a családodon és a gyerekeiden kívül nem is ártasz senkinek sem! Egyszerűen nem értelek!


"Tehát akkor a választott vezetők döntik el, mi a nemzetérdek, és ezáltal azt is, hogy nekem mi az érdekem?"

Nem, hogy idézzem magamat:"Minden nemzetnek vannak érdekei. A nemzethez tartozó emberek pedig tisztában vannak ezekkel anélkül, hogy ezt bárki eldöntené, vagy bárkinek el kéne döntenie. Minden dolog ami előrébb viszi a nemzetet, gyarapodó, boldogabb életet jelent a lakóinak az nemzetérdek." Külön kiemelném neked (*a lakói helyett valóban tagjait kellett volna írnom), hogy nem egyes nemzet tagok boldogulása a fontos az összes többi kárára, hanem a nemzetnek, mint nagy egésznek a boldogulása úgy, hogy lehetőleg egyetlen tagjának se sérüljenek ennek kapcsán a jogai, lehetőségei, vagyha mégis, az elfogadható, méltányos kereteken belül maradjon, amit most nem határoznék meg neked, de ha érdekel, olvasgasd az alkotmányt. :)

2011. dec. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!