Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit jelent a válság?

Mit jelent a válság?

Figyelt kérdés
Nem tudom miért következett be és, hogy most mi nincs ami eddig volt. Persze a pénzen kivül, de az soha nincs leég
2009. jún. 17. 15:07
 1/6 anonim ***** válasza:
85%

A "válság" szó a görög κρίσις (kriszisz) fordítása. Ennek jelentése: szétválasztás, megkülönböztetés, kiválasztás, döntés, ítélkezés, vita. Tehát olyan helyzetet jelent, amikor különböző lehetőségek jelennek meg, amelyek közül választani kell vagy amelyek közül az egyik kiválasztódik. Vagy fordíthatjuk próbatételnek, nehézségnek is, ami változáshoz vezet.


A kapitalista gazdaságban 8-12 évenként válságok következnek be. Az első 1825-ben tört ki Angliában, az első világméretű válság valószínűleg az 1849-es volt. Igen híres és mély válság volt az 1873-as, az 1890-es évek elhúzódó válsága, az 1920-22-es, az 1929-33-as, az 1937-38-as, az 1948-49-es válságok, vagy pl. az 1987-es tőzsdekrachot követő 90-es évek eleji válság, az 1997-es keletázsiai és 1998-as orosz válság, vagy a 2001-2003-as válság (az internetes gazdaság összeomlása) és a mostani (mely kb. 2007 őszén robbant ki, először az amerikai bank- és ingatlanszektorban, és 2008 őszén érte el a híre a laikus közvéleményt).


A kapitalista gazdaságot nem központilag irányítják, hanem a magántőkések (magánvállalkozók, magántulajdonosok) versengésén és piaci viszonyokon alapul. Mivel fejlődése nem tervszerű, ezért időnként aránytalanságok gyűlnek fel benne. Sokféle válság van: pénzügyi válságok, túltermelési válságok, strukturális válságok stb. A válságok során megsemmisülnek a fölöslegesnek bizonyuló cégek, termelőkapacitások és tőkék, és alacsonyabb szinten, de már egyensúlyi állapotban folytatódik a gazdasági fejlődés. Néhány év után a termelés meghaladja a válság előtti szintet és minden korábbi csúcsot felülmúl. Ekkor aztán újabb válság következik be. Ez egy teljesen normális folyamat, válság idején sok cég tönkremegy, sokan elnyomorodnak vagy meghalnak, a válságot azonban fellendülés követi és a korábban elértnél is nagyobb szintű bőség - egészen a következő válságig.

2009. jún. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 ceri ***** válasza:
79%

Ha arra gondolsz ami nálunk van 2006 óta azt az MSZP okozta - Ellopott, tönkretett mindent amit csak lehetett.


Ha a világválságra, azt a bankárok okozták. A lényege az, hogy olyan pénzekkel ügyeskedtek ami mögött nem volt fedezet, mert azt már ellopták előre. Persze a dolog ennél sokkal összetettebb, de a lényeg ez. Olyasmi ez mint amit anno Bajnai meg az apja csináltak a becsődöltetett cégeikkel. kilopják belőlük az értéket, aztán csődöt jelentenek, és nem fizetik ki a tartozásaikat. A bankoknál más technikák vannak. De a lényeg, mint már mondtam az, hogy ők lopnak mi meg fizetünk.

2009. jún. 17. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
68%
Első: szép ez a tankönyvből bebiflázott válasz, csak éppen nem takarja az igazságot - azaz hogy azt teszi. Ez a válság természetesen mesterségesen előidézett, azzal a céllal, hogy a nagytőkések további valódi értékeket szerezzenek (föld, ásványkincsek, víz), a tulajdonban további átrendeződések történjenek, a sok a kevesekhez kerüljön, és hogy persze apránként lépegessünk tovább az Új Világrend felé.
2009. jún. 17. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Ez a válság természetesen mesterségesen előidézett, azzal a céllal, hogy a nagytőkések további valódi értékeket szerezzenek"


Ó igen? Melyik nagytőkések? A Lehmann Brothers? A General Motors?


Egyeseknek komolyan kezd ráhúzódni az agyára a válság, már épp ideje, hogy vége legyen.


Mondom. Mióta van kapitalizmus, menetrendszerűen 8-12 éve válságok követik egymást. Talán az a baj, hogy a tankönyvben is ez van? Nos, nem szégyen a tankönyveket olvasni (látom, te ilyet sose tennél. Te megmaradsz a Kurucinfónál meg a Cájtgájszt Világszenzácijónál).

2009. jún. 17. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 ceri ***** válasza:

Ha ez igaz kedves művelt barátom, akkor rendszerváltásra van szükség, abba kell hagynunk a kapitalizmust is.

De kár!! Ha a hiba kódolva van, akkor le kell cserélni ezt is mint 20 éve az előzőt.


Most már értem, hogy mire célzott O V abban a beszédében.

2009. jún. 17. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"abba kell hagynunk a kapitalizmust is."


Próbáld meg elolvasni, amit tíz centivel feljebb írtam, gyépés.


1825 óta 8-12 évenként vannak válságok, és a kapitalizmus nem bukik bele.


Rendszert sem kell váltani, mert minden újabb válság előtt újabb csúcsokat ér el a termelés szintje. A válság része a kapitalista gazdaság alkalmazkodási folyamatának. Azért van válság, mert nincs központi tervezés. Már kipróbáltuk, milyen, amikor van központi tervezés. Akkor tényleg nincs 8-12 évente válság, csak az egész gazdasági élet vergődés.

2009. jún. 18. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!