Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szerintetek melyik a demokrati...

Szerintetek melyik a demokratikusabb demokrácia?

Figyelt kérdés
Bár nem értek a történelemhez, egyre inkább az az érzésem, hogy az ókori, azaz eredeti demokráciák (görög, római) egy fontos dologban különböztek a mostanitól. Arra gondolok, hogy ugyan mindkettő a többségi akarat érvényesítésére épül, jelentős különbség szerintem, hogy a liberális nyugati demokráciában a személyes szabadság addig terjed, amíg nem ártasz vele másoknak. Lehet, hogy csak én gondolom így, de szerintem ez az ókorban nem volt meg, ennél - az erkölcs szigorúsága miatt - sokkal szűkebbek voltak a korlátok. Szerintem a mai demokráciában óriási feszültséget okoz, hogy a többségi vélekedés sokmindenben ellentmond a liberális elvnek (pl. melegházasság). A kérdésem az, hogy szerintetek jó helyen látom-e a különbséget, illetve hogy hogyan oldanátok meg ezt a társadalmi ellentétet. (Milyen fajta demokratikus berendezkedéssel, milyen plusz elveket, törvényeket vezetnétek be stb. Tudom, hogy az intézményrendszer elvileg olyan, hogy ugyan vannak érdekképviseletek, ugyanakkor a kisebbségek bizonyos jogokat addig nem fognak tudni megszerezni, amig többségi irányítás van. Remélem, érthető!:)

#liberalizmus #demokrácia #ókori demokrácia #nyugati demokrácia #többségi demokrácia
2012. aug. 23. 11:55
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Persze, én is tudom, hogy a tökéletes (=valódi) demokrácia képtelenség.
2012. szept. 9. 09:58
 12/17 anonim ***** válasza:

A demokrácia nem más, mint amikor a valódi urakból még túl sok van ahhoz, hogy valamelyik nyíltan magához ragadja a hatalmat.


Azaz a demokrácia álca.

2012. szept. 10. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Görög demokrácia: főszabály szerint a görögök sorsoltak, nem szavaztak. Bárki, random alapon lehetett tisztviselő. Csak néhány meghatározott tisztségekre választottak (pl. sztratégosz), ahol ebben látták a szakmai felkészültség garanciáját, de ez kivételes volt. Továbbá olyan kérdésekben szavaztak pl, mint valamely konkrét athéni polgár száműzése (ez a cserépszavazás).
2012. okt. 9. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Igen az első athéni cserépszavazás amit szépen meghamisított valaki, ugyanis majdnem fele részt ő szavazott. ;-) Halálosan komoly.
2012. okt. 26. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

A sorsolást meg csak százszor könnyebb meghamisítani mint egy szavazást.


Más tészta (nem (ál)demokrácia) Kirovott egy szavat híján megválasztották első titkárnak, a ládákban lvő szavazatok alapján, de Sztálin nyerte a szavazást. Azért sokaknak feltűnt, hogy a szóbeszéd szerint szinte mindenki Kirovra szavazott, mégis minimális nagyon szavazatot kapott.


Na egy sorsolásnál már ilyen kockázat sincs.

2012. okt. 26. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

ládákban lvő szavazatok alapján*


szavazóládákban lévő szavazatok alapján

2012. okt. 26. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

mégis minimális nagyon szavazatot kapott. *


mégis nagyon minimális szavazatot kapott, a kihirdetés szerint.

2012. okt. 26. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!