Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A szovjet megszállás alatt...

A szovjet megszállás alatt kötelezővé volt az orosz nyelv az iskolákban. Hogy lehet az, hogy a több mint háromszor annyi ideig tartó oszmán uralom során a török nyelvvel nem történt ugyanez? Miben volt jobb az oroszok (szovjetek) meggyőzőereje?

Figyelt kérdés
2013. szept. 20. 14:21
 1/7 anonim ***** válasza:
64%
Elég volt a PPS géppisztoly, meg az AK 47es meggyőző érv-nek!
2013. szept. 20. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
97%
Úgy. hogy akkor még oskolák sem voltak. Volt zárda, meg vitézi oskola, meg ilyenek.
2013. szept. 20. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Úgy van, ahogy a második írja. Teljesen más kor idők jártak, az még a középkor volt. Iskolák akkor még nem voltak az egyszerű emberek nem tudtak írni-olvasni.
2013. szept. 20. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
54%

A török időkben min 90% volt az analfabetizmus és a megszáll területről a lakosság elmenekült. Egyes feljegyzések szerint a Buda ostromára vonuló szövetségesek egyetlen magyar emberrel nem találkoztak Esztergomtól Budáig, annál több volt a gaz és megműveletlen terület.

Az is érdekes, hogy a szlovákok 1000 év alatt is ugyanazt a nyelvet makogják, amit akkor, nem magyarosodtak el. Meg volt hagyva a nyelvi függetlenségük. Most meg ha magyarul beszélsz szlovák területen az utcán, akkor bűnt követsz el. Látod mekkora különbség!

2013. szept. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
89%
Mert a középkorban le volt sz rva, hogy milyen nyelven beszélsz, csak az adókat nem a királynak fizetted már, hanem a szultánnak...
2013. szept. 20. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
66%
Akkor még nem élt a Brezsnyevvel napi szinten csókolózó Kádár.
2013. szept. 25. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
89%

Ennek több oka van. Egyrészt abban az időben nem volt még közoktatás. Papok tanítottak, de főleg latinul. A nemesek taníttatták a fiaikat nyilván, de ott is feltehetőleg német, latin más nagy nyelveken, a magyar mellett. Aki a megszálló törökökkel érintkezésben volt, bizonyára tudott törökül is. Magyarul az egyszerű emberek, parasztság beszélt a mindennapokban.

Aztán a török sem volt mind igazi török, hódoltsági délszlávok, albánok stb. Az oszmán birodalom hatalmas volt, sokféle néppel, ők nem törekedtek totális, ideológiával rendelkező elnyomó társadalomra. Fizesd be az adót, ne lázadj nyíltan a szultán ellen. Akkor őket nem érdekelte, milyen nyelven beszél a paraszt. Amúgy jó sok török szavunk van, de ezek még a honfoglalás előtti korból származnak.


Az orosz más helyzet volt. Először is csak általános iskolában volt kötelező - még én is tanultam - magasabb iskolákban már lehetett mást (is) választani. Igazság szerint csak igen kevesen tanultak meg az általános iskolában oroszul. Nagyon nem volt hatékony az a tanítás. Nem tudom biztosan persze, de erős a gyanúm, hogy az szovjetek sem ragaszkodtak mindenáron ahhoz, hogy itt mi oroszul tanuljunk, de a ugye nekünk mindent túl kell lihegnünk. Ezzel együtt ma azt mondom marha voltam, mert öt év alatt megtanulhattam volna, ma beszélnék jól - rosszul egy nyelvet. De akkor ellébecoltam, megvolt a kettes, az elég. Felnőtt fejjel már nehezebben megy a nyelvtanulás.

2013. okt. 1. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!