Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Európa szegény országai a...

Európa szegény országai a kommunizmustól szegények?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre hogy Európa azon országai ahol tombolt a kommunizmus (Magyarország,Románia,Ukrajna,Szerbia,Moldova,Bulgária,Lengyelország,Fehéroroszország,stb) ma is szegény országnak számít(unk)anak európai viszonylatba!

Kommunizmus hatása vagy a redszerváltás után megmaradt kommunista politikusok miatt?


Kivéve Németország mert ott az ország fele és Berlin fele a kapitalista Amerika érdekeltségébe tartozott és kivétel még Oroszország aki egy nagyhatalom és csak-csak helyre ált a kommunizmusból a redszerváltás után!



2014. jan. 30. 18:08
 1/9 anonim ***** válasza:
Kelet-Európa kb a XVI-XVII. század óta szegényebb, mint a nyugati régió. A kommunizmus csak elmélyítette ezt a különbséget.
2014. jan. 30. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Így igaz, az évtizedekig tartó kommunista rendszer nélkül is Európa szegényebbik részéhez tartoznánk.
2014. jan. 30. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
55%
Nem. A szegénységet a kapitalizmus okozza.
2014. jan. 30. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kimaradtak a gyarmatosításból, és az ipari forradalomból is

A második világháborúban a Vörös Hadsereg jól felszabadította őket (csak közben szétlőttek mindent)

nem részesültek a Marshall-segélyből

kaptak 40 év szocializmust a nyakukba

Jugoszlávia Tito alatt szépen fejlődött, csak hát ott meg egymás torkának estek a 90-es években

2014. jan. 31. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez csak kifogás. Nagyban visszahúzott minket, de hogy kvázi egy helyben toporogjunk miatta egy generációnyi idő óta, azért ez csak mégis túlzás. A cseheknél még el is fogadnám, hisz ezer éve át minden értelemben a nyugathoz tartozott és a szovjetek érték el, hogy ne ott legyen. De ott is hasonló önsajnáltatás megy mint hazánkban, csak ők előrébb rekedtek meg alapvetően, tágabb mozgástérrel.



A finn és az ír gazdasági csoda ami a rendszerváltás környékén játszódott le, cáfolta azt a népszerű tézist hogy évezredes hátrányból nem lehet jóléti államot építeni. Írország a nyolcvanas évekig egy lepratelep volt, ahol az ottmaradt briteket gyilkolászni volt a legkellemetesebb elfoglaltság és Finnország is inkább szovjet gazdasági érdekszféra volt, mint nyugati.


Egyik állam sem állt nálunk jobban gazdaságilag, iparuk nyersanyaguk annyi sem volt mint nekünk, ahogy az ipari forradalom sem érintette érzékenyen őket és gyarmatosításban sem vettek részt, inkább a környező nagyhatalmak őket szerették zsebrevágni és kifosztani. Egyik sem kapott a Marshall segélyből (najó Írország kapott egy marginális, 1 millió dolláros árucsomagot) Sőt Finnország még jóval többet is kapott a legutóbbi világégésben, mint a szovjetektől és a náciktól és a britek sem pátyolgatták túlzottan az íreket.


Akit érdekel az olvasgathat itt is róla:

[link]

[link]


Finnországról:

[link]

[link]

[link]

[link]


De a sokkalta kézzelfoghatóbb balti exszovjet államok példáját is hadd említsük meg:

[link]

[link]

[link]

[link]


De még a brancsban időző társaink is elgaloppoznak mellettünk:

[link]

[link]

2014. jan. 31. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát nagyvonalakban Kelet-Európa (Ausztriától, Németországtól keletre eső országok) nagyon sok közös vonást mutatnak. Mindig szegényebbek voltak, mint pl. Olaszország vagy Franciaország, Ausztria...

Kommunizmus előtt is. Pl.: Mikor már Nyugat-Európában a jobbágyságot a 16. sz-ban fölszámolták, nálunk a 20. sz. elejéig élt és virult. Aztán ezekből a szegény országokból lettek kommunista országok (+ Kelet-Németország, ami a kommunizmus alatt se volt elmaradott) Aztán ez a diktatorikus elzárkózó tervgazdaság virágoztatta a kelet-nyugat közti különbségeket. Aztán a rendszerváltás óta 1-2 országnak sikerült egy jobb életszínvonalt kialakítania (már nem kelet, de még nem nyugat színvonalú országok, pl.: Csehország, Szlovénia, Észtország, Lettország és még jó szívvel Lengyelország, Horvátország és Szlovákia is ide sorolhatók)

Aztán vannak a rendszerváltásból nem jól kijövő, nagy munkanélküliséggel, vidéki elmaradottsággal, fővárosi szegénynegyedekkel, 70-80 ezres fizetésekkel küzködő legszegényebb európai országok, mint pl.: Ukrajna, Magyarország, Románia, Bulgária, Szerbia, Litvánia, Oroszország, Montenegró. Aztán még van ennél is lejjebb, ahol tényleg szinte már csak a nyugdíjasok maradtak, ahol folyamatosan vándorol a népesség Romániába a jobb élet reményében: Ez az ország Moldova. Túl kicsi egy jólműködő gazdaság létrehozásához, Körülbelül olyan az egész ország, mintha Magyarország szegény falvaiban járnál.

2014. febr. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Mikor már Nyugat-Európában a jobbágyságot a 16. sz-ban fölszámolták"


Ez az egy mondat nem helyes a válaszodban. Nem számolták föl a jobbágyságot, még a Nyugat-Európa példaképének tekinthető Franciaországban sem. Így például a dicsőséges XIV.Lajos, a Napkirály uralkodása alatt a 25 milliós francia lakosságból 22 millió ember éhezett. Abban is tévedsz, hogy a keleti országok a XX. század elején feudálisak lettek volna. Például az OMM-et már csak "félfeudálisként" jellemezték és ez a kifejezés is elvault volt már. Emellett csodák csodájára még az 1859-ben egyesült, akkor még kifli alakú Románia is elkezdett polgárosodni.

Az igaz, hogy a feudalizmus hamarabb megszűnt nyugaton, de a fejlettség elsősorban nem ennek tudható be. Ez egyeseknél a gyarmatoknak (Anglia, Franciaország, Hollandia, Spanyolország), míg másoknál az erős gazdaságnak és diplomáciai érzéknek (Németország) köszönhető.

2014. febr. 1. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Kevesen tudják, de volt a honfoglaló magyaroknak egy nyolcadik vezére is. Amikor megérkeztek, letelepedtek, raktak egy nagy tüzet, és beszélgetni kezdtek. Arról beszélgettek, hogy jó lesz-e itt a magyaroknak? Heten úgy gondolták, vándoroltak már eleget, jó lesz nekik itt. A nyolcadik azt mondta:

- Vezértársaim, ne menjünk egy kicsit nyugatabbra?

A többiek nem hallgattak rá. Na itt kezdődtek a bajok...

2014. febr. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7-es! Köszi :) Utánanéztem és igazad van. :)
2014. febr. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!