Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Tulajdonképpen a kommunizmus/s...

Tulajdonképpen a kommunizmus/szocializmus miért rossz és hibás elképzelés?

Figyelt kérdés

Manapság igencsak közkedvelt a "komcsi" mint sértő jelző, és sokakat Kádár-szökevénynek neveznek.

Én 1993-ban születtem, tehát már a rendszerváltás után.


A kommunizmus/szocializmus alatt nem azt a rendszert értem, amit Sztálin és Kim-Ir Szem épített ki, annak ehhez semmi köze, az egy nagyon eltorzult változat.


Ha kiiktatjuk a "vannak még egyenlőbbek" elképzelést, meg a tervgazdálkodás egyes hülyeségeit, akkor a rendszer egészen jól néz ki.

Mindenkinek kötelező dolgozni, mindenkit felvesznek dolgozni, még ha nem is olyan hasznos az a munka, eltűnik a kiszámíthatatlan jövő, növekszik a népesség, és a kisvállalkozók is meg tudnak élni. A politikusoknak pedig nem lenne arra lehetőségük, hogy ennyit lopjanak az országtól.


A Kádár-rendszer ideje alatt boldogok voltak az emberek (mamám is mesélte, és sokaktól hallottam), legalábbis boldogabbak, mint ma. Oké, az már nem számított igazi szocializmusnak, de mégis az volt. Ma Magyarország szerintem rosszabb helyzetben van, mint akkor.


Az államadósság is rossz példa, mert a rendszerváltáskor 1264,3 milliárd forint volt az államadósság. Ezt az összeget már mindenféle kamatokkal együtt bőven visszafizettük. Azóta viszont felvettünk sok egyéb hitelt is, így a pillanatnyi adósságunk 2012 óta már meghaladja a 22000 milliárd forintot is, vagyis a rendszerváltáskori adósság kb. a 18-szorosára nőtt.


A szocializmusban volt tekintélye a rendőröknek, nem volt a kisebbséggel sem ekkora probléma.

A fekete autó-besúgó rendszer sem volt már Kádár idején, inkább a Rákosi korszakra volt jellemző.


Miért volt tulajdonképpen rossz a szocializmus/kommunizmus? Szerintem jobban állna az ország, ha ez a rendszer lenne, mert ma Magyarország demokráciának csúfolt feudalizmus, ahol a jól meggazdagodott politikusok diktálnak, és nem az ország érdekeit nézik.



Mi a véleményetek a szocializmusról, kommunizmusról? Miért volt ennyire negatív?

Miért jobb a mai kapitalizmus?



2015. febr. 9. 21:38
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
8%
Ma sincs kapitalizmus, csak szólok.
2015. febr. 9. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:

Akkor az felé tendáló rendszer úgymond.


Persze az elnyomást sem értem a szoc./komm. alatt.

2015. febr. 9. 21:44
 3/28 anonim ***** válasza:
94%

Nincs verseny.

->1) Aki nem is akar versenyezni, annak tök kényelmes. De aki meg vállalkozni akart volna mondjuk, annak marad a párt tagjainak kiszolgálása évekig, mielőtt egyáltalán megpróbálkozhatna bármivel. És ha megpróbálkozott, és bejött, akkor jön az állam, és szépen elveszi amit csináltál.

->2) Szükségszerűen lassabb fejlődést biztosít, mint egy kapitalista rendszer. A kommunizmus végcélja egy olyan rendszer, ami nem változik. Ez teljesen szembe megy az emberi természettel. Nézd meg mi minden változott az elmúlt évtizedekben. Többek közt a tudományos és technológiai fejlődés egy kommunista országban messze elmarad egy kapitalista országtól.


Amúgy a köznép imádja a kommunizmust. Nekik nem kell fejlődés vagy innováció, nekik stabilitás kell. Ez az oka, hogy a rendszerváltás óta kommunista pártok váltogatják egymást. Kommunizmus, valami új menő re-brand, és már mehet is a választási győzelem. Láthatod a saját szemeddel, hogy ez a szemlélet mit csinált az országgal. Minden rohad, semmi sem működik, senki nem végzi a feladatát. Ilyen volt az, amit kommunista rendszernek hívtak, és ilyen a mostani, egyébként kb ugyanolyan rendszer, csak más a neve. Ellenben a kapitalizmust megfigyelheted pl a vállalatoknál, a versenyszférában. Ott teljesíteni kell, folyamatos verseny van. Működik is rendesen.

2015. febr. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
63%

A kommunizmus egyszerűen megvalósíthatatlan, a szocializmus pedig azért rossz, mert nem ösztönzi az embert a jobb teljesítményre, hanem még el is fojtja azt.

Nem működik az állami tervgazdálkodás, elég megnézni a mostani közmunkásainkat. Van tíz ember, akik fix havi béren vannak (jelen esetben 50 ezer forint) és akármennyit melóznak, akkor is annyit kapnak. Akkor meg minek szakadjanak meg a munkában? Inkább ülnek a padon, beszélgetnek és isszák a sört meg a pálinkát. Ha a tízből kettő dolgozni mer, akkor még rájuk is szól a másik nyolc, hogy nagyon gyorsan álljanak le, mert ők lesznek elővéve, hogy miért nem dolgoznak annyit, mint a másik kettő.

Egyszerűen nem az a lényeg, hogy mindenki dolgozzon, hanem a termelés mértéke a fontos. Hiába sarlózik a szocialista tervgazdaságban ötven ember egy búzamezőt és hiába köti kévékbe és csépli ki a kalászokat másik ötven, ha a kapitalizmusban ezt az egészet ötöd annyi idő alatt megcsinálja egyetlen ember egy kényelmes, légkondicionált kombájnban ülve és nem kell neki rohadnia a napon nehéz fizikai munkát végezve. Ráadásul a másik 99 foglalkozhat mással, dolgozhat az iparban, a szolgáltatási szektorban vagy tanulhat valami új szakmát.

Az államadósságnak meg nézz utána, a rendszerváltás idején valahol 75% körül volt a GDP-hez viszonyítva.


Egyszerűen annyira nevetséges, hogy a rendszerváltás utáni Magyarország pont azért nem működik, mert még mindig rengeteg szocialista csökevény maradt meg a rendszerben, erre mindenki úgy akarja megoldani a problémát, hogy visszamegyünk a Kádár-rendszerbe.

Nem kérdező, nem ez a megoldás, éppen hogy át kéne állni a kapitalizmusra és a szabad piacra, mert az vinne minket előre, de itt még mindig mindenki a kádárizmusban él és nem fogja fel a lényeget.

2015. febr. 9. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
84%

"Ha kiiktatjuk a "vannak még egyenlőbbek" elképzelést, meg a tervgazdálkodás egyes hülyeségeit, akkor a rendszer egészen jól néz ki.

Mindenkinek kötelező dolgozni, mindenkit felvesznek dolgozni, még ha nem is olyan hasznos az a munka, eltűnik a kiszámíthatatlan jövő, növekszik a népesség, és a kisvállalkozók is meg tudnak élni. A politikusoknak pedig nem lenne arra lehetőségük, hogy ennyit lopjanak az országtól."


-Tudod-e, hogy miért nem működik az, hogy mindenkit felvesznek dolgozni, kényelmes megélhetést biztosító fizetéssel, hogy aztán non stop szaporodhasson? Mert a Föld véges erőforrásai nem teszik lehetővé a végtelenségig történő elszaporodást és "jól élést".


A kommunizmus működésképtelen úgy, hogy vannak munkások. Akkor lehet majd kommunizmus, ha a teljes gazdaság, az egész ellátási hálózat automatizált lesz, és a tulajdonosokat fogja 100%-ig javadalmazni. Nem a munkásosztálynak találták ki a kommunizmust, hanem a tőkéseknek. A kapitalizmus amúgy végső soron ide fog vezetni.

2015. febr. 9. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
95%

Ez a rendszer akkor lenne életképes, ha lenne egy bizonyos szint, amely minden esetben minden embert maximálisan kielégít, de ez sohasem fog megvalósulni, mivel az emberek többsége megunja egy idő után a monotonitást, és a kihívásokat keresi. Azontúl, az önfenntartó gazdálkodás csak akkor lenne önfenntartó, ha minden nyersanyagból rendelkezésre áll megfelelő mennyiségben. Például, az országnak nincs olaja, azt importálja, de ahhoz, hogy importálni tudjon, valamit exportálnia is kell. És lám visszatértünk a szabad piachoz.


Szóval nem, nem fenntartható a szocializmus, a kommunizmus pedig el sem érhető. Ha nem 1989-'90-ben lett volna a rendszerváltás és a Szovjetunió szétbomlása, akkor megtörtént volna később.


Lehet, hogy mi felsőbbrendűek vagyunk az állatoknál, attól még a természet törvényei ránk is vonatkoznak; a gyenge elbukik, az erős él (és aztán ő is meghal). Ezzel csak azt akarom mondani, hogy mindig lesz olyan, aki nekünk keresztbetesz, legyen az a kapitalizmusban, a kommunizmusban vagy az ősközösségi társadalomban.

2015. febr. 9. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

A tervgazdaság például az iparban nem ösztönzi a termelést?

Tételezzük fel, hogy az átlag munkás legyárt egy nap 100 pár kesztyűt.

Viszont ha többet gyárt, akkor a túltejesítésért mondjuk kap plusz pénzt. Persze csak a minőségi árukra értem, kacatokat senki sem vesz meg.

Ez nem ösztönözné versenyre az embereket, hogy túlteljesítsék a tervet?

2015. febr. 9. 21:59
 8/28 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert ma nagyon divat a multikat szidni, hogy kizsákmányolnak, stb.
2015. febr. 9. 22:01
 9/28 anonim ***** válasza:
63%

# 2:

Az sincs, mert egyre távolabb kerülünk tőle. Ha majd alacsonyak lesznek az adók, kisméretű lesz az állam, nem veszi el a fizetésed felét állambácsi, hogy saját magát és a nem dolgozókat tartsa fenn belőle, nem nyírja ki a cégeket "extraprofit" adóval, nem azon fog múlni egy közbeszerzés, hogy ki a nagyobb csókos, hanem, hogy ki adja a gazdaságilag legjobb ajánlatot és nem te fogod fizetni a szomszéd nyugdíjas "egészségügyi célú" üdülését egy wellness hotelben, a kormány pedig nem fogja államosítani a neki tetsző cégeket a te adóforintjaidból, hogy utánna a haverok és a rokonok gazdagodjanak meg a bevételekből, majd akkor lesz kapitalizmus.

Addig viszont pontosan az a nosztalgiakommunizmus6szocializmus van, amit mindannyian rühellünk, csak most más néven akarják neked eladni.

2015. febr. 9. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
100%

Az iparban a kereslet ösztönzi leginkább a termelést.


Ha nem elég a villanyáram, akkor dugjunk a konnektorba hosszabbítót, és máris 8 mosógépre elég áramunk lesz... ez kb ilyen ötlet, mint a tiéd.:D

2015. febr. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!